Oscar tarihinde bir ilk!

İngilizce olmayan Parazit, 92. Oscar ödüllerinde en iyi film seçildi.


Oscar ödülleri olarak bilinen Akademi Ödülleri'nin 92'ncisi bu gece ABD'nin Los Angeles kentinde bulunan Dolby Tiyatro'da gerçekleştirildi. Ödüllerin sahiplerini bulduğu geceye damga vuran film ise Güney Kore menşeli Parazit filmi oldu.

 

Parazit 6 dalda aday olarak yer aldığı gecede En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uluslararası Film ve En Özgün Senaryo dallarında olmak üzere toplamda 4 ödül birden kazanarak tahminleri alt üst etti.

İngilizce olmayan filmlerin fazla şansı olduğunu düşünmeyen izleyiciler “1917”nin ödülü alacağını düşünüyordu ancak Parazit beklentilerin aksine tam 4 ödülle tarih yazdı. 

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri olan Akademi Ödülleri’nden dört tanesini kazanan film İngilizce değil. Akademi Ödülleri’nin 92 yıllık tarihinde, İngilizce olmayan bir film En İyi Film Oscar’ını ilk kez kazandı. Yıllar içinde Roma, Life Is Beautiful, Z, Cries and Whispers gibi filmler En İyi Film kategorisinde Oscar adaylığı kazanmış olsa da, bugüne kadar İngilizce olmayan hiçbir film bu ödülü kazanamamıştı.

Bu yıl dijital platform filmleri de ödül kazandı

Oscar yarışında daha etkili olabilmek için önemli isimlerle çalışan ve bu yıl The Irishman, Marriage Story, The Two Popes gibi filmleri sinemaseverlerle buluşturan Netflix, 24 adaylık alarak kendisi adına bir rekora imza atmış olsa da, adaylıklardaki bu başarısını ödül törenine taşıyamadı ve geceyi Laura Dern 'le En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve American Factory‘yle de En İyi Belgesel dalında olmak üzere sadece iki Oscar’la tamamladı. Her ne kadar dijital platformların kazandığı ödüller az olsa da eleştirmenlere göre bu durum önemli bir başlangıç teşkil ediyor.

Oscar tarihinde bir ilk 

92. Akademi Ödülleri'nin en favori yapımı olarak 11 dalda aday olan Joker gösteriliyordu. The Irishman, Bir Zamanlar... Hollywood'da ve 1917 filmleri de 10'ar dalda adaylıkla Joker'i takip ediyordu ancak gecenin kazananı, aday gösterildiği 6 dalın 4'ünde başarıyı yakalayan Güney Kore yapımı Parazit filmi oldu.