Özlüyoruz!

Bugün Türk sinemasının usta ismi Adile Naşit'in 32. ölüm yıldönümü...


Türk sinemasının usta ismi Adile Keskiner ya da en bilinen adıyla Adile Naşit 'in ölüm yıldönümü. 32 yıl önce bugün 11 Aralık 1987 tarihinde aramızdan ayrılan Adile Naşit sevenlerinin kalbinden bir an olsun ayrılmadı.

Adile Naşit 17 Haziran 1930 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Asıl adı Adela'dır. Babası Komik-i Şehir Naşit ve annesi ise Ermeni kökenli tiyatro oyuncusu Amelya Hanım'dır. Ağabeyi Selim Naşit ve 1950'de evlendiği eşi Ziya Keskiner de tiyatro sanatçısıydı.

Adoş, Adile Ana, Hababam Sınıfı'nda canlandırdığı karakterden dolayı Haifze Ana ve 1980 yılında TRT'de yayınlanan Uykudan Önce programında çocuklara masal anlattığı için Masalcı Teyze olarak da anılır oldu.

Oyuncu bir aileden gelen Adile Naşit, Ahmet adındaki oğlunu 16 yaşında kaybetti ve o dönemden sonra anne rollerinde daha sık yer aldı. Sinema dünyasında, Rıfat Ilgaz 'ın ünlü eseri Hababam Sınıfı'ndan uyarlanan filmlerdeki müstahdem Hafize Ana rolü ile olduğu kadar, Münir Özkul ile karşılıklı oynadığı filmlerdeki 'Anne' rolleriyle de ünlenen Naşit canlandırdığı anne karakterleri nedeniyle 1985 yılında Yılın Annesi seçildi.

Tiyatroya 14 yaşında başladı

Babası öldükten sonra okulunu bırakan Adile Naşit 14 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları, Çocuk Tiyatrosu'na girdi. Halide Pişkin 'in grubunda 'Herşeyden Biraz' oyunu ile İstanbul turnesine çıktı, sonradan Muammer Karaca 'nın tiyatrosuna girdi. 1948-1951 yılları arasında komedyen Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile birlikte kurdukları toplulukta çalıştı. 1954'te döndüğü Muammer Karaca tiyatrosunda 1960'a kadar çalıştı. 1961'de eşi Ziya Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit Özcan ile birlikte kurdukları Naşit Tiyatrosu dağıldıktan sonra, 1963'ten 1975'e kadar 'Gazanfer Özcan - Gönül Ülkü ' tiyatrosunda görev aldı. Tiyatro oyunlarının yanı sıra Hisseli Harikalar Kumpanyası, Neşe-i Muhabbet, Şen Sazın Bülbülleri gibi müzikallerde beğeni topladı.

En iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı

Oyuncu, 1947 yılında Seyfi Havaeri 'nin yönettiği Yara filmiyle sinemaya giriş yaptı. Ancak 1970'lerde filmlerde yoğun olarak rol almaya başladı. 1976'da İşte Hayat adlı filmdeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. 1978'de Uluslararası Sanat Gösterileri'nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başladı.

Hafızalara kazınan filmleri

Hababam Sınıfı'nda Hafize Ana, Neşeli Günler'de Turşucu Saadet Hanım, Gülen Gözler'de Nezaket, Süt Kardeşler'de Melek, Aile Şerefi'nde Emine, Tosun Paşa'da Tellioğlu Adile, Bizim Aile'de Melek, Gırgıriye'de Zekiye karakterleriyle çok sevildi ve hafızalarda unutulmaz yerini aldı.

57 yaşında kanserden vefat etti

11 Aralık 1987'de İstanbul'da 57 yaşındayken bağırsak kanseri sonucu yaşamını yitirdi. Cenazesi Karacaahmet Mezarlığına defnedildi. İstanbul Karacaahmet mezarlığında ilk eşi Ziya Keskiner ve oğlu Ahmet Keskiner birlikte yatmaktadır.