Palu ailesi beyaz perdede!

Emin Alper, sansasyonel Palu ailesini yeni filminde konu edinecek.


38. İstanbul Film Festivali'nden beş ödülle dönen ve eleştirmenlerden tam not alan Kız Kardeşler'in yönetmeni Emin Alper , yeni projesini açıkladı.

Yeni filminde bu kez korku temasına değinecek Alper, konu olarak da Palu ailesini seçti. Bilindiği gibi Palu ailesi ülkenin gündemine oturarak milyonlarca izleyiciyi ekranlara kilitlemişti.

38. İstanbul Film Festivali'nde birçok ödülün sahibi olmasının ardından festival yolculuğunu 30. Ankara Film Festivali'nde de devam ettiren Kız Kardeşler filmi gösterimini yaptı. Gösterime, Kız Kardeşler filminin yönetmeni başarılı isim Emin Alper de katıldı. Gösterimin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayan Alper, bir seyircinin  “Bir korku filmi çekseniz ne kadar güzel olurdu” sözlerine yanıt olarak “Bir projem var. Palu ailesini korku filmi yapacağım” sözlerini sarf etti. Ülkedeki hemen herkesin ilgisini çeken ve diğer bir yandan da toplum yapısındaki bozukluklara tanık olmalarına neden olan Palu ailesinin hikayesi herkesi korkutmuştu. Henüz Kız Kardeşler filminin festival ve vizyon yolculuğu sürdürüldüğü için gelecek film projesinin hazırlıklarına ne zaman başlanılacağı bilinenler arasında yer almıyor.

Kız Kardeşler filmi 38. İstanbul Film Festivali'nden FIPRESCI ödülü, En İyi Film ödülü, üç başrol oyuncusuna da layık görülen En İyi Kadın Oyuncu ödülü, En İyi Yönetmen Ödülü, En İyi Özgün Müzik ödüllerinin sahibi olmuştu. Daha önce de Abluka ve Tepenin Ardı filmleriyle tanınan ve ödüle layık görülen Emin Alper'in yönetmenliğindeki Kız Kardeşler'in oyuncu kadrosunda Cemre Ebuzziya , Ece Yüksel , Helin Kandemir , Müfit Kayacan gibi isimler yer alıyor.

Kız Kardeşler filmi 20 Eylül 2019'da sinemalarda olacak.

Palu ailesi kimdi ve neler yaşandı?

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde yaşayan Meryem Tanhal ve kızı Melike, 11 yıl önce kaybolmuştu.

Havva Palu, 2018’in Aralık ayı sonunda oğulları İsa ve Fatih ile birlikte atv’deki “Müge Anlı ile Tatlı Sert” isimli programa başvurarak, kayıp kızı ile torununun bulunmasını istemişti.

Harun ve Havva Palu çifti, o zaman polise yaptıkları ihbarda, kızları Meryem ve torunları Melike Tahnal’ın öldürülüp, cesetlerinin Tütünçiftlik sahiline gömüldüğünü iddia etmişti. Bunun üzerine Tütünçiftlik sahilinde arama yapılmış, ancak bir sonuca ulaşılamamıştı.

Havva Palu’nun damadı Tuncer Ustael’in atv’deki programda, anne-kızın o dönem cesetlerinin Tütünçiftlik sahiline gömüldüğünü iddia etmesi üzerine polis kadavra köpekleri ile bölgede çalışma yapmıştı.

Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine Palu ailesinin evine baskın düzenlenmişti.

Başsavcılık, anne Havva Palu, baba Harun Palu, çocukları İsa Palu, Fatih Palu ve Ayşe Palu hakkında gözaltı kararı vermiş, savcılığın talimatı üzerine İzmit’te yaşayan Palu ailesinin evine giden polisler aile üyelerini gözaltına almıştı.

Aynı anda Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı kararıyla ailenin katıldığı televizyon programının stüdyosuna da giden ekipler, Tuncer Ustael ve eşi Emine Ustael’i de canlı yayın sırasında gözaltına almıştı.

Gözaltına alınan Palu ailesinin beş ferdi ile damatları Tuncer Ustael ve eşi Emine Ustael, adliyeye sevk edilmiş, baba Harun Palu dışındaki tüm isimler tutuklanmıştı.

Yürütülen soruşturma kapsamında, Palu ailesine yönelik hazırlanan iddianame 2019’un Şubat ayında kabul edilmişti. Davanın ilk duruşması ise 8 Nisan’da yapılmıştı.

Mahkeme heyeti, sanıkların akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan rapor istenmesine ve tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı 24 Haziran’a ertelemişti.