Pia' Antalya Film Festivali'nde gala yaptı

'Pia'nın galası, Antalya Kültür Merkezi'nde yapıldı.


52'nci Uluslararası Antalya Film Festivali'nin 'Ulusal Uzun Metrajlı' yarışma filmlerinden 'Pia'nın galası, Antalya Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Erdal Rahmi Hanay'ın yönetmenliğini, Erdi Kürklü ve Polen Adaöz'ün yardımcı yönetmen koltuğunda oturduğu, yapımcılığını Kayahan Horoz'un üstlendiği Oktay Çağla, Taies Farzan , Nihan Demirelli'nin rol aldığı Pia'da, bir Anadolu kasabasındaki iki yolculuk anlatılıyor.

Filmde Haydar, ölen karısına mezar yeri aramak için at arabasıyla çıktığı yolculuğunda birçok kasaba dolaşır. Ancak ne kendi kasabasında ne de başka kasabalarda kabul edilmediği için karısını kimsesizlerin gömüldüğü bir dağa gömmeye karar verir. Haydar'ın bu dağa zorlu yolculuğa başlarken Ayaz ise yıllar önce ölen annesinin mezar yerini bulup bir mezar taşı koymak için dedesiyle beraber yolculuğa çıkar.

Gösterimin ardından düzenlenen söyleşide yönetmen Hanay, filmlerinde edebiyattan özellikle şiirden çok beslendiğini söyledi. Hanay, filmin adının şair Attilla İlhan'ın karşılıksız aşkı, ulaşılamayan kadını ama ümidi barındıran 'Pia' şiirinden aldığını söyledi.