Sadri Alışık 96 Yaşında

18 Mart 1995'de kaybettiğimiz büyük usta Sadri Alışık 96 yaşında.


5 Nisan 1925'te dünyaya gelen ve tüm Türkiye'nin gönlünde taht kuran Sadri Alışık , doğum gününde pandemi nedeniyle sadece ailesinin katılacağı bir törenle anılacak. Babasına duyduğu özleminin hiç dinmediğini belirten Kerem Alışık , 'Gelip devriliyor işte Nisan'ın 5'i, insanın içine en müstesna hasret kokularıyla... Sadri Alışık 96 yaşında da, biz kalakaldık hâlâ küçük bir çocuğun sessiz çığlığında... Nereye dönsek kemik gibi batıyor özlemi kalbimize... İyi ki doğdun, iyi ki varsın Sadri Alışık' diyerek özleminin derinliğini bir kez daha anlattı. 

Bu da mı gol değil?

Osman Seden'in yönetmenliğinde çekilen Şaka ile Karışık filminde  'Ofsayt Osman' karakterine can veren Sadri Alışık'ın söylediği 'Bu da mı gol değil? ' repliği hala hafızalarımızda. Filmin konusu da iç burkan cinsten. Fedakar fakat fakir bir genç olan “Ofsayt Osman” hayatta hiçbir konuda başarılı olamamış ve hep ofsayta düşüp gol atamamış bir karakter. Ölüm döşeğindeki bir çocuğun hayatını kurtarmış, ama suçlu durumuna düşüp hakim karşısına çıkmıştı. Başına gelen her şeyi anlatıp savunmasını “Bu da mı gol değil hakim bey? ” diyerek tamamlamış, hakim de dosyanın kapağını kapatırken “Gol' diyerek beraat kararı vermişti.

Turist Ömer

Sadri Alışık'a şöhreti yakalatan ve can katan karakter ise “Turist Ömer” oldu. 1963 yılında “Helal Olsun Ali Abi” filmini Ayhan Işık ve Sevda Ferdağ ile birlikte çekiyorlardı. Filmin karakterlerinden biri olan Turist Ömer'i çok başarılı biçimde canlandırınca bu karakter başlı başına bir film haline geldi. Bir yıl sonra da ilk “Turist Ömer” filmi çekildi. Hayatı ciddiye almayan ve her şeye pembe gözlükle bakan bu karakter çok tutuldu. Toplamda yedi adet “Turist Ömer” filmi çekildi. Kiminde uzaylı, kiminde boğa güreşçisi, kiminde yamyamlar arasında yaşayan hercai oldu.

Hafızalarda yer eden Turist Ömer ve Ofsayt Osman karakterleri ve daha nicesini Türk sinemasına kazandıran Sadri Alışık'ı İntersinema ailesi olarak biz de sevgi ve özlemle anlıyoruz.