Şaka değil, tamamen gerçek!

Kült filmimiz Dünyayı Kurtaran Adam, İngiltere’de gösterim turunda!


Yaklaşık 2 yıl önce orijinal kopyası ortaya çıkan ‘Türk İşi Star Wars’ Dünyayı Kurtaran Adam, restorasyon sürecinin ardından İngiltere’nin çeşitli bölgelerinde gösterilmeye başlandı.

Başrollerde Cüneyt Arkın ve Aytekin Akkaya 'nın yer alıp yönetmenliğini Çetin İnanç 'ın yaptığı 1982 yapımı Dünyayı Kurtaran Adam, ülkemizin nadide ‘çok kötü ama çok iyi’ filmlerinden bir tanesi. Ancak filmin kendisi kadar ortaya çıkış süreci de oldukça ilginç.

Zamanına göre oldukça iyi sayılabilecek 300 bin dolarlık bütçeye sahip olan Çetin İnanç, filmi çekmek için Kilyos sahillerine dev uzay aracı maketleri yapmış fakat filmin çekimleri başlamadan gelen fırtına ve dev dalgalar tüm seti yerle bir etmiş. Bunun üzerine İnanç, sıra dışı bir çözüm bulmuş: Star Wars’un Türkiye dağıtımcısından filmi ödünç aldıktan sonra orijinal kopyayı kendisi için de kopyalamak ve Dünyayı Kurtaran Adam’da direkt olarak Star Wars’tan kesitler kullanmak!

Aradan geçen yılların ardından külte dönüşen filmin orijinal tek kopyası ise bundan yaklaşık 2 yıl önce film tarihçisi Ed Glazer tarafından yine Türkiye’de bulunmuştu. Orijinal kopyayı, prodüksiyon şirketine gösterim sırasında filmin zarar gördüğü yalanını söylemesi sayesinde elinde tutan eski bir makinistin elinde bulan Glazer, daha o zamanlarda orijinal kopyayı restore ederek seyircilere göstermeyi planladığını söylemişti. Geçtiğimiz yıl filmle ilgili bir belgesel de yayınlayan Glazer, bu yıl hayalini nihayet gerçekleştiriyormuş gibi görünüyor.

Guardian’ın haberine göre Dünyayı Kurtaran Adam, 14 Eylül itibariyla İngiltere’de gösterilmeye başlandı. Yüzlerce gösterimin ve aradan geçen neredeyse 30 yılın ardından renk bozulması gibi sorunların olduğu orijinal kopya, dijital kopyaların da yardımıyla eski hâline döndürülmüş ve nihayetinde gösterime hazır duruma getirilmiş.

Dünyayı Kurtaran Adam için 2 yıllık bir emek veren Ed Glazer, bu durumdan oldukça hoşnut ve ayrıca filmin dünya çapındaki film yapımcılarına esin kaynağı olması gerektiğini düşünüyor: “Bazen kendi ortalamanızın bile üzerini hedeflemeniz gerekir. Sonuç inanılmaz olabilir.”

İşte ‘Türk İşi Star Wars’ Dünyayı Kurtaran Adam’ın İngiltere’deki gösterim çetelesi:

14.09.2018 Cameo Cinema, Edinburgh
15.09.2018 Square Chapel Arts Centre, Halifax
19.09.2018 Phoenix, Leicester
22.09.2018 Rio Cinema, London
24.09.2018 Connaught Cinema, Worthing
28.09.2018 Cube Microplex, Bristol (with Bristol Bad Film Club & Hellfire Video Club)