Saraybosna Film Festivali'de yarışacak filmler belli oldu

Festival, Bosna'da savaşın izlerini silmek amacıyla yapılıyor.


Bosna'daki savaşın izlerini silmek ve başkent Saraybosna'yı yeniden kültür ve sanatın merkezi yapmak amacıyla düzenlenen Saraybosna Film Festivali'nde bu yıl yarışacak filmler belli oldu.

Saraybosna'da 14-22 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek 21. Saraybosna Film Festivali'nde yarışacak uzun metrajlı ve kısa filmlerin isimleri düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Saraybosna Film Festivali Seçici Kurul Üyesi Elma Tataragiç, bu yıl 20 farklı ülkeden filmlerin yarışacağına işaret ederek, bu yılki festivalde krize rağmen ilginç filmlerin çekildiği Balkan ülkelerine özel bir önem verildiğini söyledi.

Saraybosna Film Festivali Direktörü Mirsad Purivatra da festivalde yarışacak filmlerin son derece kaliteli ve titizlikle seçildiğini ifade ederek, bu özelliğiyle bölgedeki diğer film festivallerinden ayrıldıklarını kaydetti.

Festivalde bu yıl Türk yapımlarından yönetmenliğini Tunç Davut 'un yaptığı 'Dolanma' ve Deniz Gamze Ergüven 'in yönettiği 'Mustang' filmleri 'En İyi Film' dalında, yönetmenliğini Emre Kayış'ın yaptığı 'Çevirmen' ve Ziya Demirel'in yönettiği 'Salı' filmleri ise 'En İyi Kısa Film' dalında yarışacak.

Bu yılki festivalde 'En İyi Film' dalında ayrıca Bosna Hersek yapımı 'Our Everyday Life', Romanya yapımı 'Back Home' ve 'The Treasure', Yunanistan yapımı 'Chevalier', Hırvatistan yapımı 'The High Sun', Sırbistan yapımı 'Panama', Macaristan yapımı 'Son Of Saul' ve Avusturya yapımı 'Superworld' filmleri yarışacak.

'En İyi Kısa Film' dalında ise 'Çevirmen' ve 'Salı' filmlerinin yanı sıra Bosna Hersek yapımı 'Damaged Goods', Karadağ yapımı 'The Matter Of Will', Romanya yapımı 'A Random Act Of Kindness' ve 'Ramona', Sırbistan yapımı 'With Many Things To Come', Gürcistan yapımı 'Father', Macaristan yapımı 'Ricsi' ve Bulgaristan yapımı 'Zeus' filmleri yarışacak.

Film festivali kapsamında, 'En İyi Film' ve 'En İyi Kısa Film' ödüllerinin yanı sıra 'Jüri Özel', 'En İyi Erkek Oyuncu' ve 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülleri de verilecek.