Sarı Sıcak tekrar vizyonda

Yılın bol ödüllü filmi Sarı Sıcak 1 Aralık'ta gösterime giriyor.


Yönetmenliğini Fikret Reyhan ’ın yaptığı, başrolleri Aytaç Uşun ve Mehmet Özgür ’ün paylaştığı, yılın bol ödüllü filmi Sarı Sıcak, 1 Aralık Cuma günü gösterime giriyor. Moskova, Malatya ve Red Tulin film festivallerinden En İyi Yönetmen ödülleriyle dönen, İstanbul Film Festivali’nde de En İyi Film seçilen Sarı Sıcak, sanayileşmenin yok ettiği hayatları ve sarsıcı bir baba-oğul hikâyesi anlatıyor.

Adını, Yaşar Kemal’in aynı adlı ilk hikâye kitabından alan ve Fikret Reyhan’ın orijinal senaryosuna dayanan film, kendilerine ait tarlalarında geleneksel yöntemlerde direnip hayata tutunmaya çalışan göçmen bir ailenin, farklı bir gelecek hayalini kuran ve kaderini kendi ellerine almaya çalışan oğulları İbrahim’in sarsıcı hikâyesini konu alıyor.

Festival yolculuğu süren “Sarı Sıcak”, uluslararası prömiyerini yaptığı 39. Moskova Uluslararası Film Festivali’nden En İyi Yönetmen (Fikret Reyhan) , Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nden En İyi Görüntü Yönetmeni (Marton Miklauzic ) , Uluslararası Malatya Film Festivali’nden de En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu (Ömer Günüvar , Fikret Reyhan) ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mehmet Özgür) dallarında ödüllerle ayrılmıştı. 

“Sarı Sıcak” ayrıca, nisan ayında gerçekleşen 36. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma’sında Altın Lale En İyi Film dahil olmak üzere En İyi Erkek Oyuncu (Aytaç Uşun) , En İyi Görüntü Yönetmeni (Marton Miklauzic) ve En İyi Kurgu (Ömer Günüvar, Fikret Reyhan) ödüllerini toplamıştı.

Nizamettin Reyhan ve Nuriye Bilici’nin yapımcılığında gerçekleşen “Sarı Sıcak”ın başrollerini ise; ekranlarda “Çukur” adlı dizide izlediğimiz; ilk sinema filmi “Silsile” ile Adana’da Umut Veren Genç Erkek Oyuncu seçilen, “Sarı Sıcak” ile de İstanbul’dan En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Aytaç Uşun ve “Kollama”, “Muhteşem Yüzyıl”, “Suskunlar”, “Masum”, “İçimdeki Fırtına” gibi televizyon dizilerinin yanı sıra “Tepenin Ardı”, “Ertuğrul 1890”, “Abluka” filmlerinin usta oyuncusu Mehmet Özgür paylaşıyor.