Sen Ben Lenin dünya sahnesinde!

Sen Ben Lenin, dünya prömiyerini 43. Moskova Film Festivali’nde yapacak.


Tufan Taştan ’ın yönetmen koltuğuna oturduğu ve senaryosunu Barış Bıçakçı ile birlikte kaleme aldığı Sen Ben Lenin dünya prömiyerini 22-29 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 43. Moskova Film Festivali’nde gerçekleştirecek.

Söz Uçar (2017) , Vitrin (2014) , Bir Kelime (2013) , +Değer (2012) , Ve Jülyet (2011) gibi ses getiren kısa filmlerle ulusal ve uluslararası birçok festivalde ödüle uzanan Tufan Taştan'ın ilk uzun metraj çalışması olan Sen Ben Lenin filmi, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla Karadeniz'e atıldığı düşünülen ve Akçakoca'da kıyıya vuran Lenin büstü etrafında gelişen bir hikâyeyi konu ediniyor.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya kıyılarından denize atılan Lenin heykellerinden birinin Düzce’nin Akçakoca ilçesinde karaya vurmasıyla yaşananlar çok konuşulmuş ve dünya basınında geniş yer bulmuştu. Daha önce Ahmet Murat Öğüt, Aylin Kuryel, Begüm Özden Fırat, Emre Yeksan 'ın yönetmenliğini üstlendiği Hoşgeldin Lenin kısa belgeseline konu olan büstün hikâyesi, alternatif bir gerçeklikle bu kez uzun metraj bir film olarak izleyicinin karşısına çıkacak.

Halen Akçakoca Belediyesi’ne ait bir depoda kaderine terk edilmiş halde bekleyen Lenin heykeli, yönetmen Tufan Taştan ve senarist-yazar Barış Bıçakçı’nın “Peki Lenin heykeli kasabanın meydanına dikilseydi ne olurdu? ” sorusuyla filmde yeni bir hayat buluyor. Proje, ilk olarak 2016 yılında duyurulmuştu.

Yapımcılığını İstanbul Digital (ID) Film ve Yapım-eki’nin birlikte üstlendiği Sen Ben Lenin, dünya prömiyerini gerçekleştireceği Moskova Film Festivali’nde ‘Russian Trace’ bölümünde 24 Nisan Cumartesi günü gösterilecek. Fiziksel olarak düzenlenecek festivalde filmin sunumu, program direktörü Kirill Razlogov tarafından yapılacak. Yönetmen Taştan da gösterimin ardından izleyicilerin sorularını cevaplayacak.

Yaşanmış bir hikayenin polisiye ve kara mizah türünde kurgulandığı filmin başrollerini Barış Falay ve Saygın Soysal paylaşıyor. Filmde; Melis Birkan , Serdar Orçin , Nur Sürer , Salih Kalyon , Hasibe Eren , Özgür Çevik , Şerif Erol , Binnur Kaya , Mustafa Kırantepe , Serkan Keskin , Nazlı Bulum , Murat Kılıç , Sarp Aydınoğlu , Barış Yıldız , Sarp Akkaya , Necip Memili , Bige Önal ve Utku Çakar da rol alıyor.

Filmde Türkiye’nin önemli yönetmenlerinden Özcan Alper , Pelin Esmer , Emin Alper , Çiğdem Vitrinel ve Vuslat Saraçoğlu gibi isimler ise konuk oyuncu olarak karşımıza çıkarken, Barış Diri 'ye ait olan filmin şarkısı Edip Cansever'in 'Mendilimde Kan Sesleri' adlı şiirinden bestelendi ve Seyyal Taner tarafından seslendirildi.