Sinema salonları ne zaman açılacak?

Tam kapanma kararı sinema salonlarının açılması planını tehlikeye soktu.


Geçtiğimiz mart ayı sonunda alınan kararla 12 Mayıs 2021 tarihinde açılması planlanan sinema salonlarının açılması tekrar ertelenebilir.

Geçen hafta yapılan kabine toplantısında alınan 17 günlük tam kapanma kararı sonrası sinema salonlarının tekrar faaliyete geçmesi de rafa kalktı.

Kabine toplantısında corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında tam kapanma kararı alındı. Toplantının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00'dan 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'e kadar tam kapanma uygulanacağını duyurdu.

Bu karar ve Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı koronavirüsü verileri gösteriyor ki, sinema salonlarının en yakın ihtimalle temmuz ayında açılabilir.

Ne olmuştu?

– 2020 yılı mart ayında alınan kararla sinema salonları 1 Temmuz'a kadar kapandı.

– 1 Temmuz'da açılan salonlar vaka sayılarının tekrar artmasıyla 17 Kasım 2020 tarihinde yıl sonuna kadar tekrar kapatıldı.

– 31 Aralık 2020 tarihinde yayınlanan genelgeyle açılma kararı 1 Mart'a ertelendi.

– 1 Mart'ta açılması planlanan sinema salonlarının faaliyetlerine salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamını sağlamak ve desteklenmesi amacıyla 1 Nisan tarihine kadar ara verildiği ifade edildi.

– Yeni alınan kararlar ile sinema salonları pandemi sebebi ile 12 Mayıs 2021 tarihine kadar yani Ramazan Bayramına kadar kapalı kalacak.

Geçtiğimiz yıl tüm dünyada da sinemalar kapalıydı ve bu yüzden popüler filmlerin çoğu zaten hiçbir ülkede vizyona giremediği için herhangi bir filmi kaçırmıyorduk. Ancak yurt dışında sinemaların açılması ve filmlerin ülkemizde hizmet vermeyen video akış platformlarında yayınlanması sebebiyle 2021 yılı içerisinde yayınlanan nerdeyse hiçbir film ülkemizde yayınlanamadı.