Sinema salonlarında bu hafta!

Bu hafta 3'ü yerli olmak üzere 7 film sinemaseverlere merhaba diyecek.


Bu hafta özellikle İran sineması meraklılarını heyecanlandıracak bir film vizyonda olacak. 

Gösterime girdiği 2009 yılında ödül üstüne ödül kazanan filmin adı ise Elly Hakkında (About Elly) .

İşte haftanın filmleri:

Atçalı Kel Mehmet

Hakan Şahin 'in yönetmenliğinde çekilen filmin oyuncuları Gökhan Keser , Cemal Hünal , Ceren Kaplakarslan , Mehmet Polat ve Hasan Yalnızoğlu

Drama, tarih ve aksiyon temalı filmin konusuna gelince:

Ege bölgesinin en sevilen halk kahramanlarından biri olan Atçalı Kel Mehmet Efe, Osmanlı Padişahı II. Mahmut döneminde yaşamış Ege bölgesinin ilk efelerinden biridir. Zenginden alıp fakire vererek bölgesinde adaleti sağlar ama çıkarları zedelenen ağalar, beyler ve voyvodalar tarafından da hain ilan edilir. Atçalı’nın ölüm fermanı verilir ve Atçalı Kel Mehmet Efe’ye iki seçenek kalır. Kaçacak ya da ölecektir…

 

Ay Lav Yu Tuu

2010 yılında çekilen Ay Lav Yu'nun devam filmi Ay Lav Yu Tuu'nun yönetmenliğini, senaristliğini ve başrolünü yine Sermiyan Midyat üstleniyor.

Bol kahkahanın yer aldığı filmde Sermiyan Midyat'a eşlik eden oyuncular ise Nikki Leigh , Steve Guttenberg , Natalie Burn , Kevork Malikyan . Filmde ayrıca hiçbir profosyenel deneyimi olmayan Mardinlilerin performansı da beğeni topluyor.

Ay Lav Yu Tuu filminde, Amerika’da eğitim alıp köyü Tınne’ye dönen İbrahim’in iki kültür arasında yaşadıkları anlatılıyor.

 

Elly Hakkında (About Elly)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Asghar Farhadi 'nin yaptığı filmde başrolleri Golshifteh Farahani , Shahab Hosseini , Taraneh Alidoosti , Merila Zare'i ve Mani Haghighi paylaşmış.

Almanya’da yaşayan Ahmat, bir süre sonra İran’ı ziyarete gider. Orada onu eski arkadaşları karşılayacaklardır. Birlikte bir tatil planı yaparlar. Hazar Gölü kıyısında üç gün birlikte eğleneceklerdir. Tatili düzenleyen Sepideh, bu tatile Elly’ı da çağırır. Ahmad Elly’ı tanımamaktadır ama Sepideh’in amacı biraz da onları yakınlaştırmaktır. Tatil güzel geçmektedir, ta ki ikinci gün Elly kaybolana dek… O günün sabahında Tahran’a dönmesi gerektiğini söylemiş olan Elly, nasıl yok olmuştur? Bu andan itibaren bazı yalanlar ortaya çıkar ve yalanın tüm olayların seyrini nasıl değiştirebildiği gözler önüne serilir.

 

İz (Spoor)

Astroloji tutkunu, vejetaryen ve hayvan hakları savunucusu Janina, emekliliğinden bu yana kasabada öğretmenlik yapmaktadır. Dağ evinde tek başına huzurlu bir hayat yaşayan Janina’nın çok sevdiği iki köpeği ansızın ortadan kaybolur ve bir komşusu öldürülür. Çok geçmeden kasabada başka esrarengiz cinayetler de işlenir. Kasaba halkı ve polisin araştırmalarının sonuçsuz kalması üzerine Janina, bu esrarengiz olayların izini kendisi takip etmeye başlar.

Polonya menşeli filmin yönetmenliğini aynı zamanda anne-kız olan Agnieszka Holland ve Kasia Adamik yapıyor. Başrollerde ise Agnieszka Mandat-Grabka , Wiktor Zborowski , Jakub Gierszal , Patrycja Volny , Miroslav Krobot var.

 

Kaçış Odası (Escape Room)

Bu haftanın bir diğer gerilim ve korku temalı filmi olan Kaçış Odası'nın yönetmeni Peter Dukes . Filmin başrollerinde ise Skeet Ulrich , Sean Young , Christine Donlon , Randy Wayne , Matt McVay yer alıyor.

Los Angeles'ta yaşayan 4 genç, korku filmi tutkunu Jeff ve Ben ile kız arkadaşları Jess ve Angie, günümüzün popüler oyunlarından olan kaçış odası oyununa dahil olur. Bir odada kilitli olan arkadaşlar çıkış yolunu zekalarını kullanarak bulacak ve iyi zaman geçireceklerdir. Ancak işler planlandığı gibi gitmez. Zira duvara zincirle bağlı, maskeli birisinin daha odada olduğunu fark ederler, odada doğaüstü bir katil vardır. Arkadaş grubu 55 dakika içinde çıkış yolunu bulmalı ve yenemeyecekleri bu düşman onları yok etmeden canlı olarak odadan kurtulmalıdır.

 

Kingsman: Altın Çember (Kingsman: The Golden Circle)

Aksiyon, macera ve komedi temalı filmin yönetmeni ve senaristi Matthew Vaughn . Başrollerde ise Sophie Cookson , Taron Egerton , Channing Tatum , Halle Berry ve Pedro Pascal var.

Merkezleri yok edildikten ve dünya rehin alındıktan sonra, Kingsman ajanları bir kez daha harekete geçmek zorundadır. Araştırmaları sonucu Amerika’daki bir casus teşkilatının varlığından haberdar olurlar. Statesman olarak bilinen bu teşkilat da kendilerinin teşkilatıyla aynı dönemde kurulmuştur. Bu iki elit teşkilat;acımasız, ortak düşmana karşı beraber hareket eder. Dünyayı kurtarmak Eggsy için artık bir alışkanlık haline gelmiştir.

 

Tarla

Haftanın üçüncü yerli filmi Tarla'nın oyuncuları Ilgaz Kocatürk , Serkan Ercan , Kenan Bal , Hale Akınlı ve İlyas Özçakır . Yönetmenlik ve senaryoda Cemil Ağacıkoğlu 'nun imzası var.

Hırslı ve biraz da hayalperest bir adam olan Tarık'ın işleri planladığı gibi gitmez. Borç batağına girmiştir üstüne üstlük eve ve iş yerine haciz gelmiştir. Bu durum evliliğini de sarsmaktadır. Borçlarını kapatmak için son çare olarak aklına memleketindeki tarlanın satılması gelir. Ama ailesinin olurunu almalıdır. Baba ocağına gittiğinde babası biraz çekimser davransa da annesi onu da ikna eder;böylece ellerindeki yegâne tarlayı Tarık'a vermeyi kabul ederler. Fakat küçük kardeşi Emre, abisine yardımcı olmak için onunla beraber İstanbul'a gidecektir. Tarık istemeye istemeye kardeşiyle İstanbul'a doğru yola çıkar. Fakat bu yolculuk ikisine de hiç tahmin etmedikleri yeni kapılar açacaktır.

Tüm sinemaseverlere iyi seyirler diliyoruz.