Sinema salonlarının açılması gecikebilir!

1 Temmuz'da faaliyete geçmesi beklenen salonların açılışı gecikebilir.


Koronavirüsü nedeniyle mart ayından bu yana kapalı kalan sinema salonlarının normalleşme takvimi uyarınca 1 Temmuz'da açılması kararı alınmıştı. Ancak sektör paydaşları arasında bu sürecin gecikeceği ve salonların açılış tarihinin ağustos ayına sarkabileceği konuşuluyor.

Normalleşme süreci kapsamında sinema salonlarının 1 Temmuz'dan itibaren tekrar faaliyete geçebileceği ilan edilmişti. Ancak salon sahiplerinin, gerekli hazırlıkların tamamlanması, vizyon takviminin güncel durumu gibi sebeplerle bu tarihi 17 Temmuz ve sonrası olacak şekilde planlama yaptığı konuşulmuştu.

Bu ay başında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle sinema salonlarının yeniden faaliyete geçmesi bazı koşullara bağlanmıştı. Buna göre, tesislerdeki klimalar dışarıdan temiz hava alacak şekilde çalıştırılacak. Seyirci koltuklarında kişiler arası her yönden bir koltuk boşluk bırakılacak.

Söz konusu genelgede aşağıdaki şartlar tam olarak sağlamayan salonların tekrar faaliyete geçmesi yasaklanacak, tüm şartlar sağlandığı takdirde faaliyete izin verileceği belirtildi.

- Kültür ve sanat işletmelerinin faaliyetleri sırasında, diğer kamu kurum veya kuruluşları tarafından ilan edilmiş olan tedbirlere tam olarak uyulacak.

- Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi esas alınarak tesisin bünyesinde bulunan tüm bölümlere ilişkin temizlik/hijyen uygulamaları ve süreçleri, ziyaretçi/seyirci/katılımcı/personelde hasta, semptomlu, şüpheli durumların varlığı ve acil hallerde ulaşılacak/yönlendirilecek kişi/kurumları, hastalık belirtileri gösteren ziyaretçi/seyirci/katılımcıya personelin yaklaşımını ve bu kapsamda alınacak önlemleri belirlemek üzere 'Eylem Planı' hazırlanacak.

- Planı uygulamaktan ve uygulamaları denetlemekten sorumlu personeller belirlenecek.

- İşletme genelinde plan düzenli aralıklarla değerlendirilecek, uygulamada karşılaşılan sorunlar, getirilen çözümler ve kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulamaya konulan tedbirler dikkate alınarak güncellenecek. İşletmeler, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak ziyaretçi/seyirci/katılımcı kabulü yapacak.

- Salonlar ile fuaye alanları, yeme içme üniteleri, satış üniteleri gibi genel kullanım alanları ile geri hizmet ünitelerinin kullanımına ve sıra bekleme olasılığı olan her yere ilişkin 'Sosyal Mesafe Planı' hazırlanacak ve plana uygun düzenlemeler yapılacak.

- Sosyal mesafe planına uygun olarak belirlenen kapasite tesis girişine ve her bir salonun girişine ayrı ayrı asılacak.

- Ziyaretçi/seyirci/katılımcıların Kovid-19 tedbirleri ve uygulamalarına ilişkin bilgilendirilmeleri amacıyla tesis girişinde ve kolayca görülebilecek yerlerde uyulması gereken kurallar için görsel/yazılı bilgilendirme panoları asılacak.

- Ziyaretçi/seyirci/katılımcılara, girişte termal kamera veya temassız ateş ölçümü uygulanacak, 38 dereceden yüksek ateş ölçümlerinde, işletmeye alınmayarak bir sağlık kuruluşuna başvurması için uyarılacak.

- Ziyaretçi/seyirci/katılımcıların tesise maske ile girmeleri ve içeride bulundukları süre boyunca maske takmaları sağlanacak. Bununla ilgili yazılı ve sesli uyarılar/anonslar yapılacak. Maskesi olmayanlara, girişte verilmek üzere maske bulundurulacak.

- Tesis girişlerinde el antiseptiği bulundurulacak ve ziyaretçi/seyirci/katılımcıların ellerini antiseptikle temizlemelerinden sonra girişleri sağlanacak.

- Tesis giriş ve çıkışları, salon giriş ve çıkışları, danışma, vestiyer, otoparklar, gişe ve büfe bölümleri ile bay-bayan tuvaletlerinde sıra oluşmasının engellemesine yönelik sosyal mesafe kuralına uyulacak şekilde yer işaretleri, şerit, bariyer gibi düzenlemeler yapılacak.

- Bilet işlemleri mümkün olduğunca çevrimiçi gerçekleştirilecek, ziyaretçilerin bilet çıktısı olmadan giriş yapabilmeleri sağlanacak ve temassız ödeme alınacak. Temaslı pos cihazı kullanılması halinde her kullanımdan sonra cihazın en az yüzde 70 alkol içeren malzemelerle temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacak.