Sinema sektöründe neler oluyor?

Koronavirüs sebebiyle sinema salonları geçici süreyle kapatıldı.


Koronavirüs salgınından tüm dünya etkilenmişken, sektörlerinde etkilenmesi garipsenmeyecek bir durum. Peki, sinema sektörüne olumsuz etkileri neler?

Virüs sebebiyle, sadece Hollywood sineması şimdiye kadar 7 milyar dolar kaybetti. ABD film endüstrisi 2000 yılından bu yana en kötü haftasını yaşıyor. Birçok film şirketi, bu yıl vizyona girecek filmlerini ertelemeye başladı. 

Pek çok yapımın vizyona giriş tarihi ertelendi, ayrıca bazı yapımların çekimleri de iptal edildi. 
İtalya’da çekilecek olan Görevimiz Tehlike, Matrix 4, The New Mutants ve The Batman de durumdan olumsuz etkilenen yapımlar arasında. 

Bazı oyuncular da virüse yakalandı

Tom Hanks , geçtiğimiz hafta eşiyle birlikte yakalandığı hastalığı sosyal medya üzerinden duyurmuştu.

Son olarak, Hızlı ve Öfkeli kadrosunda yer alan Idris Elba da koronavirüse yakalandığını açıkladı. Dünyaca ünlü İngiliz oyuncu Idris Elba, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada koronavirüs testi yaptırdığını ve testinin pozitif çıktığını paylaştı. Twitter'dan açıklama yapan Elba, takipçilerine 'Panik yapmayın' dedi.

Hızlı ve Öfkeli, Turist ve Game of Thrones gibi yapımlarla adını duyuran Kristofer Hivju , yaptığı açıklama ile koronavirüse yakalandığını duyurdu. 

Türkiye’de durum nasıl?  

Toplu alanlara girmeme uyarısı yapıldıktan sonra, İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla 17.03.2020 tarihinden itibaren tiyatro ve sinema salonlarında faaliyetlerin durması için karar alındı. 

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Koronavirüs Tedbirleri” konu başlığıyla ek genelge gönderdi. Bu genelgede tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu gibi faaliyetler bir süreliğine durduruldu. 

Ülkemizde vizyon tarihi ertelenen filmler

İçişleri Bakanlığı’nın sitesinde bulunan tedbir kararları

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler sonucunda; Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri olarak faaliyet yürüten ve vatandaşlarımızın çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini arttıracağı gerekçesiyle; tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino; birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları (atari, playstation vb.) , her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil) , çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine 16.03.2020 Pazartesi saat 00.00 itibariyla durdurulacak.