Sinemada korku haftası!

Sinema salonlarında 4'ü yeni olmak üzere toplam 10 film vizyona giriyor.


Sinema salonlarında bu hafta 4 yeni film vizyona girerken, dünyanın en prestijli yönetmenlerinden David Lynch 'in anısına, kült eserlerinden 6 tanesi yeniden gösterime giriyor.

Korku, gizem ve gerilim rüzgarlarının hakim olduğu haftada özellikle David Lynch'in filmlerini kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

İyi seyirler...


Bina

Orçun Behram 'ın yazıp yönettiği filmin başrollerinde İhsan Önal , Elif Çakman , Murat Sağlam , Enis Yıldız ve Gül Arıcı gibi isimler yer alıyor.

Distopik bir Türkiye’de, hükümet ülke genelinde evlere yeni televizyon antenleri kurmaya başlar. Amaç, ülke genelinde dolaşan bilgilerin takibini yapabilmektir. Çökmekte olan bir apartman kompleksinde, denetçilik görevini üstlenen Mehmet, yeni antenin kurulmasını denetlemek zorundadır. Ancak kurulum sırasında bir şeyler yanlış gider ve anten yayını apartman kompleksi sakinlerini tehdit etmeye başlar. Şimdi bina görevlisi Mehmet, sakinleri tehdit eden açıklanamaz iletimlerin arkasındaki şeytani varlıkla yüzleşmek zorunda kalacaktır.

 

Geriye Kalanlar / The Rest of Us

Yönetmenliğini Aisling Chin-Yee 'nin üstlendiği ve senaryosunu Alanna Francis ve Mark Van de Ven 'in kaleme aldığı drama filminde Heather Graham , Sophie Nélisse , Jodi Balfour , Abigail Pniowsky ve Charlie Gillespie başrolü paylaşıyorlar.

Cami, kocasından boşanmasının ardından kızı Aster ile kendisine yeni bir hayat kurar. Çocuk kitapları yazan Cami, genç kızının ergenlik sorunlarıyla mücadele etmeye çalışır. Bu sırada eski kocasının ani ölümü Cami ve kızının hayatının değişmesine neden olur. Eski kocasının kalp krizi geçirerek vefat etmesinin ardından ikinci eşi Rachel ve kızı Cami’nin yanına taşınır. Bu beklenmedik olay sonrası Cami ve kızı Aster'i zor günler beklemektedir. Bu dörtlüyü birbirine bağlayan tek kişi artık hayatta değildir, ancak onların hayata tutunmaları ve birbirleriyle geçinmeleri gerekiyordur.

 

Polaroid

Kathryn Prescott , Tyler Young , Katie Stevens , Javier Botet ve Madelaine Petsch 'in başrollerde yer aldığı drama - korku ve gizem temalı filmin yönetmen koltuğunda Lars Klevberg otururken, senaryo ise Blair Butler 'ın imzasını taşıyor.

Bird günün birinde eski bir fotoğraf makinesi bulur. Polaroid türü bu fotoğraf makinesi çok hoşuna gider. Ancak kısa bir süre sonra makinede bir şeylerin yanlış olduğunu anlar. Kimin fotoğrafını çekse, çektiği kişiler trajik ölümler yaşamaktadır. Genç kız ve arkadaşlarının hayatta kalabilmek için bir günden az zamanları vardır ve lanetli makinenin sırrını çözmek zorundalardır.

 

Tek Başına / Alone

Yönetmen koltuğunda John Hyams 'ın oturduğu ve Mattias Olsson senaryosunu kaleme aldığı filmde başrollerde Jules Willcox , Marc Menchaca , Anthony Heald ve Jonathan Rosenthal 'ı görüyoruz.

Genç bir kadın olan Jessica, kocasının kaybı ile büyük yıkıma uğrar. Kocasının yokluğuna alışmakta zorlanan Jessica, acısının üstesinden gelebilmek için şehirden kaçmaya karar verir. Kendisine yeni bir hayat kurmaya çalışan Jessica, yeni taşındığı şehirde gizemli bir adam tarafından kaçırılır. Kendisini doğanın ortasında izole bir kulübede kilitli bulan Jessica, buradan kaçmanın yolunu arar. Ancak Jessica sadece kendisini kaçıran kişiden kaçmaya çalışmakla kalmaz aynı zamanada vahşi doğada hayatta kalmak için mücadele eder.

David Lynch seçkileri

Eraserhead

Jack Nance , Charlotte Stewart , Allen Joseph , Jeanne Bates ve Judith Roberts 'in başrolü paylaştığı filmin senaryosu da David Lynch'e ait...

Henry Spencer, uzun zaman önce yaşadıkları bir ilişki sırasında Mary'nin hamile kaldığını öğrenir ve onu kendi evine getirir. Mary, zamanı geldiğinde doğumu gerçekleştirir ancak dünyaya getirdiği şey insan dışı bir yaratıktır. Mary evden kaçar ve Spencer için kabus dolu günler böyle başlar. Spencer, birlikteliklerinin ürünü olan 'yaratık', hayali bir kadın ve sıradışı karşı kapı komşusuyla başbaşa kalır.

 

Fil Adam / The Elephant Man

Christopher De Vore ve Eric Bergren 'in senaryosunu birlikte kaleme aldıkları filmin başlıca rollerinde 

Doktor Frederick Treves, 1880'lerin kasvetli Londrası'ndaki bi gezici sirkte fil adam lakaplı, çirkin ve son derece anormal bir görüntüsü olan John Merrick 'e rastlar. Zalim bir adam olan sirk müdürü Bytes, annesi Merrick'e hamileyken bir filin saldırısına uğradığını anlatmaktadır. Dr. Treves, Merrick'in hastaneye yatırılmasını sağlar. Dr. Treves bir süre sonra pek zeki olmayan Merrick'in korkunç görüntüsünün altında son derece duyarlı ve insancıl birinin olduğunu anlar. Hastanede ilk başta ondan korkan hemşireler de Merrick'e alışacaktır. Talihsiz adamın görünüşüne neden olanın ' multiple neurofibromatosis' isimli nörolojik bir hastalık olduğu anlaşılır. Hastane yaşamı da kolay geçmemektedir. Gece bekçisi bilet keserek fil adamı sergilemeye ve üzerinden para kazanmaya baslar. Bu arada Bytes tekrar ortaya çıkar, onu kaçırır ve kıta avrupasına getirerek onu eski kötü günlere döndürür. Merrick'in tek umudu kaçarak İngiltere’ye dönmektir.

 

İkiz Tepeler: Ateşte Benimle Yürü / Twin Peaks: Fire Walk with Me

Senaryosunu David Lynch ve Robert Engels 'in birlikte kaleme aldığı filmin başrollerini Sheryl Lee , Ray Wise, Mädchen Amick , Dana Ashbrook ve Phoebe Augustine paylaşıyor.

FBI ajanı Chester Desmond, Twin Peaks isimli bir kasabadaki cinayet olayını araştırmak üzere görevlendirilir. Ceset Laura Palmer isimli bir lise öğrencisine aittir. Olayı araştırmaya başlayan Desmond, Palmer'ın lisenin en popüler genç kızı olduğunu öğrenir.Herşeyiyle sağlıklı ve normal bir hayat sürdüğü izlenimi veren, okulun en yakışıklı öğrencisi Bobby ile sevgili olan Laura, herkesten sakladığı bir sırra sahiptir. Bunu en iyi arkadaşı Donna bile bilmemektedir.

 

Kayıp Otoban / Lost Highway

Bill Pullman , Balthazar Getty , Natasha Gregson Wagner , Richard Pryor ve Jack Kehler 'in başrollerde yer aldığı filmin senaryosunda bu sefer Lynch'in yanında Barry Gifford yer alıyor.

Fred ve karısı Renee (Arquette) her sabah evlerinin önünde bir video kaset bulurlar. Video kasette eve gizlice girilmiş ve çift uyurken videoya alınmıştır. Çift, iki detektife başvurur. Bu arada bir caz müzisyeni olan Fred, karısının onu aldattığından şüphelenir. Bir partide gizemli adam ile tanışır. Gizemli adam aynı anda iki yerde olabileceğini Fred'e gösterir. Sabah, Fred yine bir video kaset bulur. Video kasette ise karısını vahşice öldürdüğünü izler. Hatırlamadığını söylemesine rağmen, idama mahkum edilir ve hapse atılır.

 

Mulholland Çıkmazı / Mulholland Dr.

Senaristliği ve yöntmenliği Lynch'e at filmin başlıca rollerinde Justin Theroux , Naomi Watts , Laura Harring , Bonnie Aarons , Jeanne Bates gibi isimler yer alıyor.

Bir arabanın içindeki üç kişi Mulholland yolunda gitmektedirler. Fakat bir kaza olur ve arabadaki iki erkek kazada ölür. Üçüncü kişi olan kadın ise kim ve ne olduğunu bilmez bir halde olay yerinden kaçar. Adı Rita’dır. Hepsi bu... Ne geçmişi ne de geleceği hakkında hiçbir şey hatırlamamaktadır. Bir sitenin bahçesindeki çalılıklara kadar sürünür...

Aynı dakikalarda bir restoranda Herb ve Dan adındaki iki arkadaş oturmuş konuşmaktadırlar. Dan bir gece önce gördüğü bir kabustan bahsetmeye başlar. Gördüğü rüya içinde bulundukları lokantada geçmektedir. Gördüğü kabus gerçek olmaya başladığında her ikisi de çoktan sarhoş olmuş ve oradan ayrılmışlardır. Bir patikaya geldiklerinde kabusun en kötü kısmı gerçek olur ve Dan ortada hiçbir sebep olmadığı halde ölür.

 

Straight'in Hikayesi / The Straight Story

Senaryosunu John Roach ve Mary Sweeney ikilisinin kaleme aldığı filmin başrollerini Richard Farnsworth , Sissy Spacek , Jane Galloway Heitz , Joseph A. Carpenter ve Donald Wiegert paylaşıyor.

Alvin Straight ve kızı küçük bir kasabada yaşamaktadır. Az paraları vardır ve Alvin şeker hastasıdır. Araba kullanamaz, kendi başına yürüyemeyecek haldedir ama söz dinlemez ve inatçı biridir. Eve gelen bir telefonla 10 yıldır görmediği abisinin bir kalp krizi geçirdiğini öğrenir. Bunun üzerine Alvin macerasına başlar, hem de bir çim biçme makinası ile...

Yüzlerce mil, bir sürü yeni insan, 6 haftalık bir macera. Sonuçta Alvin hedefine ulaşır.