Sinemalarda bu hafta!

Bu hafta 1’i yerli 6 film vizyona giriyor.


Bu hafta bir tanesi yerli 6 film izleyeceğiz. Bir animasyonun ve korku filmini yer aldığı vizyonda Disney yapımı Aladdin dikkat çekiyor. 

1- Aykut Enişte

Yönetmen koltuğunda Onur Bilgetay 'ın oturduğu, senaryosunu ise Cem Gelinoğlu ve Giray Altınok 'un kaleme aldığı filmin kadrosunda Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ , Ege Kökenli , Müfit Kayacan , Lale Başar , Ali Erkazan gibi isimler yer alıyor.

Tanımadığı bir kadının Aykut’tan babasına karşı sevgili gibi davranmasını istemesiyle başlayan filmde babasının işi ciddiye alması ile karmaşık bir hale geliyor.

2- Acemi Kaşifler: Görevimiz Kocaayak

Yönetmenliğini Pierre Greco , Nancy Florence Savard’ın yaptığı animasyonda seslendirme kadrosunda  Sylvie Moreau , Guillaume Lemay-Thivierge , Rachid Badouri , Alexandrine Warren , Stéphane Crête gibi isimler yer alıyor. 

Genç ve acemi bir dedektifin yolu yanlışlıkla yerel bir üniversitede çalışan antropoloji hocasıyla kesişir. Hayırsever birisi tarafından desteklenen Nelly ile obsesif Simon kendilerini kanıtlamak için bir maceraya başlarlar. Simon bir kaşifin eski günlüğünü rehber alarak ilerlediği yolda, efsanevi yaratığın inine doğru ilerlerken Nelly, bilgeliği ile onu bir dizi tehlikeden kurtarmaya çalışacaktır.

3- Karanlık Lanet/ The Dark 

Yönetmenliğini Justin P. Lange’in yaptığı filmin kadrosunda  Nadia Alexander , Toby Nichols , Karl Markovics , Dan Beirne , Margarete Tiesel gibi isimler yer alıyor.

Yıllar önce öldürülen bir kız, zombi olarak yaşamaya devam etmekte ve ormanda avlanmaktadır. Bir arabanın bagajında bulduğu, gözleri kör edilmiş bir çocuğun hayatını bağışlamaya karar verdiğinde, ikisinin de hayatı değişecektir. Akıl almaz işkencelere ve istismara uğrayan bu iki genç, birbirlerine yoldaş olurlar. Tünelin ucunda ışık görünür, ancak yol her an cesetlerle kapanabilir.

4- Sınır/ Border

Yönetmenliğini Ali Abbasi’nin yaptığı filmin kadrosunda  Eva Melander , Eero Milonoff , Jörgen Thorsson , Kjell Wilhelmsen , Andreas Kundler gibi isimler yer alıyor.

Genç bir kadın olan Tina gümrük memuru olarak çalışır. Hem iş arkadaşları hem de çevresindekiler onun tuhaf biri olduğunu düşünür. Fakat Tina işinde oldukça başarılıdır. Altıncı hissi sayesinde kaçakçıları kolayca ortaya çıkarır. Bir gün gizemli bir adam olan Vore ile karşılanca işler biraz karışır. Tina adamın bir şey sakladığından emindir fakat bunu bir türlü ispatlayamaz. Bu olay Tina’nın hayatını sorgulayıp gerçeklerle yüzleşmesine neden olur.

5- Şeytanın Kapısı/ The Devil's Doorway 

Yönetmenliğini Aislinn Clarke’ın yaptığı filmin kadrosunda Lalor Roddy , Ciaran Flynn , Helena Bereen , Lauren Coe , Carleen Melaugh gibi isimler yer alıyor. 

Rahip Thomas Riley ve Rahip John Thornton , Vatikan tarafından bir olayı araştırmak için İrlanda’ya gönderilir. Rahibeler tarafından işletilen ve günah işleyen kızların kefaret ödemek için çalıştıkları Magdalen Çamaşırhaneleri’nde bulunan Meryem Ana heykellerinden birinin kan ağladığına dair gelen haber üzerine bölgeye gelen rahipler, iddia edilenlerin gerçekliğini araştırmaya başlar. Anlatılan mucizeyi yakalama umudunu taşıyan Rahip Thornton, soruşturmayı kamera ile kaydetmeye başlar. Rahip Thornton, araştırma sırasında birçok tuhaf olaya şahit olsa da, anlattıkları bu konularda deneyimli bir rahip olan Thomas Riley’i ikna etmeye yeterli olmaz. Ancak manastırın bodrumunda 16 yaşında hamile bir kız olan Kathleen’i zincirlenmiş bir halde bulduklarında, soruşturma farklı boyutlara taşınmaya başlar. Rahipler, araştırmayı ilerlettikçe beklediklerinin de ötesinde korkunç gerçeklerle karşı karşıya kalır.

6- Aladdin

Disney yapımı 'Aladdin'in beyaz perdeye uyarlaması olan filmin yönetmenliğini Guy Ritchie üstleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Will Smith , Mena Massoud , Naomi Scott , Marwan Kenzari , Billy Magnussen yer alıyor.

Aladdin, zamanını Agrabah şehrinde pazardan yiyecek çalarak geçiren fakir bir gençtir. Gecelerini, şehrin farklı bölgelerinde uyuyarak geçirirken, gündüzlerini ise hırsızlığa ayırmaktadır. Ancak yaşam tarzına rağmen aslında Aladdin'in altın gibi bir kalbi vardır. Onun macerası, tuhaf babası tarafından zorla evlendirilmeye çalışılan bir genç kızla tanıştığı zaman başlar. Bu genç kız aslında ülkenin sultanının kızı olan Prenses Jasmine'dir. Aladdin'in şansı, Harikalar Mağarası'ndan sihirli bir lamba aldığında aniden değişir. Bilmeden aldığı bu lambada, eğlenceye düşkün, neşeli ve 3 dileğini gerçekleştirme şansına sahip olan bir cin vardır. Aladdin'in lambanın cini sayesinde sevdiği kıza ulaşmaya çalışırken bilmediği şey ise Sultan'ın danışmanı Jafar'ın hem Aladdin hem de lamba için kendi planları olduğudur.