Sinemalarda bu hafta!

Sinema salonlarımızda bu hafta 5'i yerli toplam 10 yeni film vizyona girdi.


Bu hafta sonu 10 yeni film sinemaseverlerin huzuruna çıkıyor. Bu filmlerin 5 tanesini yerli filmler oluştururken yabancı menşeli filmlerden de üç tanesi animasyon yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Eğlenceli Çiftlik Arkadaşları, Hayvanat Bahçesi ve Hızlı ve Tüylü isimli animasyon filmleri küçük izleyicilerin oldukça ilgisini çekeceğe benziyor.

Yerli yapımlardan sevilen usta oyuncu Sumru Yavrucuk 'un başrolde yer aldığı dram filmi Annem ve ödül avcısı usta yönetmen Semih Kaplanoğlu 'nun yönetmenliğini üstlendiği Bağlılık Aslı; yabancı yapımlardan ise Sylvester Stallone 'lu Rambo: Son Kan ve Brad Pitt başrollü Yıldızlara Doğru filmlerini haftanın öne çıkması beklenen filmleri olarak görüyoruz.

İyi seyirler...

1- Annem

Yönetmen koltuğunda Mustafa Kotan 'ın oturduğu dram filminin senaryosunu Evren Erdoğan ve Ayşe Balıbey Tanıl kaleme almışlar. Başrollerde ise Sumru Yavrucuk, Özge Gürel , Sercan Badur , Tuna Orhan ve Itır Esen yer alırken filmin orijinal müziği Candan Erçetin 'e ait.

Nazlı, annesinden utanan ve bir an önce ondan kurtulmak isteyen genç bir kız, annesi ise, kızı için her şeyi yapmaya göze alan, imkansızlıkları mümkün kırmaya çalışan fedakar bir kadındır. Üniversiteyi kazanarak doğup büyüdüğü köyden, kurtulmak istediği annesinden ayrılan Nazlı, geçen onca yılın ardından annesinin yanına geri dönmeye karar verir.

 

2- Bağlılık Aslı

Yönetmenliğin ve senaristliğini Semih Kaplanoğlu'nun üstlendiği filmin başrollerini Kübra Kip ve Ece Yüksel paylaşıyor. İkiliye diğer rollerde Umut Kurt , Almina Kavcı , Merve Şeyma Zengin , Jale Arıkan ve Osman Alkaş eşlik ediyorlar.

Genç bir kadın olan Aslı, bebeğini dünyaya getirmek için işinden ayrılır. Doğumun üzerinden geçen birkaç ayın ardından ise yeniden işe başlamak için gün sayar. İşe başlaması için bakıcı arayan Aslı, uzun süre istediği kişiyi bulamaz. Aslı, uzun uğraşlardan sonra Gülnihal isminde genç bir bakıcı bulur. Aynı zamanda bir anne ve küçük bir bebeği olan Gülnihal'in bebeğine bakması için Aslı'nın hayatına girmesi, Aslı'nın kaçtığı gerçeklerle yüzleşmesine neden olur.

 

3- Eğlenceli Çiftlik Arkadaşları / Farmtastic Fun

Pippa Seymour 'un yönettiği ve Denise Schooler 'in senaryosunu kaleme aldığı animasyon yapımın orijinal seslendirmelerinde Alfred Hill , James Kane , Stephanie Magee ve Mara Saucedo görev alıyorlar.

Eğlenceli Çiftlik Arkadaşları, birçok hayvanın bir arada yaşadığı, eğlenceli bir çiftlikte yaşananları konu ediyor. Bu çiftlik diğerlerinden oldukça farklı. Birbirinden güzel şarkılarla, eğlenceli Farmfastic kasabasında dans etmeye hazır olun. Çiftlik hayvanlarla birlikte öğrenmek ve oynamak isteyen herkese açıktır. Tavuklar, inekler, domuzlar, atlar ve daha fazlası bu eğlence dolu çiftlikte sizleri bekliyor.

 

4- Görülmüştür

Serhat Karaaslan 'ın yazığı yönettiği dram filmi Görülmüştür'ün başrollerinde Berkay Ateş , Saadet Işıl Aksoy , İpek Türktan , Füsun Demirel ve Erdem Şenocak yer alıyorlar.

İstanbul’da bir cezaevinde memur olarak çalışan ve hayatını mahkumlar arasına geçiren Zakir, cezaevinde hükümlülere gelen mektupları okumakla görevlidir. Her gelen mektup önce Zakir’in kontrolünden geçer. Mektupta yazılanlar cezaevi protokolüne göre bir sorun teşkil etmediği taktirde sahibine ulaşabilir. Cezaevine postalanan mektupların kontrol edildiği bir gün, mektubun birinin içerisinde bulunan bir fotoğraf Zakir’in dikkatini çeker. Fotoğraf Selma adındaki genç ve güzel bir kadına aittir. Genç adam çok etkilendiği bu fotoğrafı çalmaya karar verir. Ancak bir süre sonra olay basit bir hırsızlık olarak kalmaz. Zakir, fotoğrafta gördüğü Selma’yı takıntı haline getirmiştir.

 

5- Hayvanat Bahçesi / Zoo Wars 2

James Snider ve Evan Tramel 'in birlikte yönettikleri animasyon yapımı Hayvanat Bahçesi'nin senaryosu ise BC Furtney 'in imzasını taşıyor.

İyiler tarafı ile fareler tarafı arasında yapılan ateşkes, tüm gezegene huzur getirir. Hayvanlar gezegeninin barış çağına girmesinden mutlu olanlar kadar olmayanlar da vardır. Kötü niyetli bir fare olan Boo Boo Squeal de yapılan ateşkesten rahatsızdır ve yapılan bu barış antlaşmasını bozmaya kararlıdır. İyiler tarafının kahramanlarından Nuke ve B-52, barış antlaşmasını ihlal etmeye ve savaşı yeniden başlatmaya çalışan Boo Boo’ya karşı gezegeni korumak için zorlu bir mücadeleye girişir.

 

6- Hızlı ve Tüylü / Manou the Swift

Yönetmen koltuğunda Christian Haas 'ın oturduğu ve yönetmenle birlikte Andrea Block 'un senaryosunu kaleme aldığı bir diğer animasyon yapım Hızlı ve Tüylü'nün orijinal seslendirmelerinde Kate Winslet , Willem Dafoe , Rob Paulsen , Josh Keaton ve Julie Nathanson gibi birbirinden ünlü ve değerli isimler yer alıyorlar.

Manou, aristokrat bir martı çift tarafından evlat edinilen ufak bir kırlangıç olarak Nice'te büyümüştür. Doğasına aykırı olmasına rağmen, nasıl yüzüleceğini, balık tutulacağını ve elbette ailesi gibi nasıl uçabileceğini öğrenmektedir. Ancak iş uçuş okuluna geldiğinde asla bir martı gibi uçamayacağını anlar. Ailesi dışında kalan diğer martılar tarafından da dışlanan Manou, topluluk için önemli olan bir görevi yerine getiremediğinde, martı kolonisinden uzaklaşır ve kendi türünden kuşlarla tanışarak gerçek benliğini keşfetmeye başlar. Bir gün martılar ve kırlangıçlar büyük bir tehlike ile yüz yüze geldiklerinde günün kahramanı Manou olacaktır.

 

7- Kin

Haftanın korku temalı iki yapımdan ilki olan Kin filminin yönetmenliğini ve senaristliğini İranlı yönetmen Mohsen Rabiei yaparken başrolleri ise Hira Koyuncuoğlu , Esila Umut , Elis Sezgin , Buğra Akyüz ve Derya Oğuz Ertün paylaşıyorlar.

Üç kız arkadaş, hafta sonu tatili yapmak için içlerinden birinin ailesine ait otele giderler. Hafta sonunu üç kız olarak baş başa geçirmek istedikleri için programlarına erkek arkadaşlarını dahil etmezler. Kızların planına dahil olmadıkları için bozulan erkekler, kızların ürkütücü bulabileceği ama kendileri için çok eğlenceli olacağını düşündükleri bir plan yaparlar. İçlerinden biri kız arkadaşına evlilik teklifi edecektir ve buna yönelik plan yaparlar. Ancak yaşananlar hiç de onların planladıkları gibi olmaz. Yaşanan olaylar aslında gençlerin gerçekte kim olduğunu ortaya çıkarır.

 

8- Rambo: Son Kan / Rambo: Last Blood

Usta oyuncu Sylvester Stallone'un Matthew Cirulnick 'le birlikte senaryosunu kaleme aldığı aksiyon, macera ve gerilim temalı filmin yönetmen koltuğunda Adrian Grunberg oturuyor. Filmin başrollerinde ise Stallone'la birlikte Paz Vega, Yvette Monreal , Louis Mandylor ve Óscar Jaenada yer alıyorlar.

Eski bir asker olan John Rambo, Arizona'daki bir çiftlikte emekliliğini yaşarken aynı zamanda yoğun bir şekilde Travma Sonrası Stres Bozukluğu ile baş etmeye çalışmaktadır. Bulabildiği her yerde gündelik iş bulmaya çalışan ve hayatını idame ettirmeye çalışan Rambo, beladan uzak durmaya çabalamaktadır. Ancak günün birinde arkadaşı ve emlak müdürü Maria'dan aldığı haber bu durumu değiştirir. Maria'nın torunu bir parti için Meksika sınırını geçtikten sonra kaybolmuştur. Bu yüzden John, gençleri bulmak için sınırın güneyini dolaşır. Bu görev, Rambo'nun bir insan kaçakçılığı çetesini ortaya çıkarmasıyla birlikte oldukça tehlikeli bir hal alır. Rambo adaleti sağlamak için üvey kız kardeşi de kaçırılan bir gazeteci ile birlikte çalışmaya başlar. Rambo kaçırılan kızları kurtarmak ve acımasız bir suç liderini dize getirmek için bütün yeteneklerini kullanmak zorundadır.

 

9- Siddah

Haftanın ikinci korku filmi Siddah'ın yönetmenliğini ve senaristliğini Funda Tırpan üstleniyor. Filmin başrollerinde ise filmin yönetmeni Tırpan'ın yanı sıra Gizem Portakal , Beyza Şahin , Batın Tümen ve Nadir Delimanlar görev alıyorlar.

Cinler tarafından lanetlenmiş olan dört gencin üzerlerinden artık belalar hiç eksik olmamaktadır. Hayatlarının artık kabusa dönmeye başladığı süreçte gençler ya böyle yaşamaya devam edecek ya da bir an önce bu lanetten kurtulmanın yolunu bulacaklardır.

 

10- Yıldızlara Doğru / Ad Astra

James Gray 'in yönettiği ve Ethan Gross 'la birlikte senaryosunu kaleme aldığı bilim kurgu filminin başrolünde Brad Pitt yer alıyor. Filmde Pitt'e Tommy Lee Jones , Donald Sutherland , Ruth Negga ve John Ortiz eşlik ediyorlar.

Astronot Roy McBride’nın babası, 20 yıl önce uzayda hayat olup olmadığını araştırmakla görevlendirilmiş ancak görevini ifa ettiği dönemde kaybolmuştur. Kaybolan ve o tarihten bu yana hiçbir haber alınamayan babasını galakside aramak isteyen Roy, gezegeni tehdit eden bir gizemi de çözmek amacıyla güneş sisteminin dışına yolculuğa çıkar. Bu yolculuk Roy’un beklediğinde de farklı şeyler öğrenmesine neden olur. Yolculuk sayesinde astronot, insan varlığının doğasına ve kozmostaki yerimize meydan okuyan sırların ortaya çıkmasını sağlar.