Sinemalarda bu hafta!

Bu hafta sinemaseverleri 2'si yerli toplam 5 yeni film karşılıyor.


Sinema salonlarında bu hafta 2'si yerli olmak üzere toplamda 5 yeni film vizyona giriyor.

Birbirinden iddialı yapımların vizyona gireceği hafta sonunda izleyiciler salonlardan memnun ayrılacak gibi duruyor. Bu yapımlardan; ünlü yazar Ahmet Ümit 'in kaleminden çıkan ve usta şair Nazım Hikmet'le olan dostluklarının beyaz perdeye yansıması olan Merhaba Güzel Vatanım ve Arnold Schwarzenegger başrollü Terminatör: Kara Kader haftanın öne çıkması muhtemel filmlerin başında geliyor.

Tabii yerli korku filmlerinin usta yönetmeni Bilal Dalkıran'ın Araf 3: Cinler Kitabı ve geçtiğimiz aylarda düzenlenen 72. Cannes Film Festivali'nden Altın Palmiye ödülünü kazanan Parazit filmini de unutmamak gerektiğini düşünüyoruz.

İyi Seyirler...


1- Araf 3: Cinler Kitabı

2006 yapımı korku türündeki Araf filminin üçüncü devam halkası olan 'Araf 3: Cinler Kitabı'nın yönetmen ve senarist koltuğunda bir kez daha Biray Dalkıran oturuyor. Filmin başrollerinde ise Mehmet Baştürk , Çağla Erdimen , Emre Özmen , Sercan Elikara ve Biray Dalkıran yer alıyor.

Nihal, henüz sekiz yaşındayken şeytana tapan güçlü bir cin tarafından ele geçirilen kardeşi Arda'yı oldukça güçlü olan bu ifritten kurtarabilmek için yıllarca çabalamıştı. Fakat ne doktorlar ne de cinci hocalar Arda’ya bir çözüm bulabilmişti. Nihal Arda’yı ifritin elinden kurtarabilmek için hiç pes etmeden oradan oraya koşturup dururken eline hiç ummadığı bir şekilde Kitabü’l Azazil isimli içinde oldukça güçlü büyülerin olduğu bir kitap geçer. Bu kitap Hazreti Süleyman’ın ilminin yazıldığı ve bizzat onun cinleri tarafından kaleme alınmış bir kitaptır. İçindeki büyüler oldukça tehlikeli ve ölümcüldür ama Nihal kardeşini kurtarmak için her şeyi göze alacaktır. Nihal sevgilisi ve en yakın iki arkadaşından büyüyü yapabilmek için yardım ister. Dört genç evde toplanmış ve oldukça tehlikeli olan bu büyüyü uygularlar. Gecenin sonunda Nihal, kardeşi Arda’yı kurtarmıştır ama bu güne kadar görülmüş en güçlü cinleri, Süleyman’ın Cinlerini serbest bırakmıştır. Artık yalnızca Arda değil, herkes ölümle burun burunadır.


2- Merhaba Güzel Vatanım

Yönetmenliğini Cengiz Özkarabekir 'in üstlendiği ve senaryosunu yazar Ahmet Ümit'in kaleme aldığı filmin başrollerini Yetkin Dikinciler , Serkan Altıntaş , Berna Laçin , Pelin Batu ve Levent Üzümcü paylaşıyorlar.

Merhaba Güzel Vatanım'da Nazım Hikmet'in Moskova'ya uzanan yolculuğunun, Ahmet Ümit'in fırtınalı hayatı ve 1980'li yıllarda Moskova'ya gidişi üzerindeki ve iki dostun zorlu hayat serüvenlerinin edebi kişiliklerinin oluşması üzerindeki etkileri anlatılıyor.


3- Palyaço / Clown Motel: Spirits Arise

Joseph Kelly 'nin yazıp yönettiği ve aynı zamanda başrolde yer aldığı Palyaço'nun Kelly'nin yanı sıra  Martin Klebba , Ari Lehman , Tony Moran ve Julie Anne Prescott yer alıyorlar.

Hayalet avcısı olan bir grup, bekarlığa veda partisi yapmak için bulundukları eski bir hayalet kasabasından ayrılarak Las Vegas’a gider. Ekip, burada diğer arkadaşları ile buluşur. Bir motelde kalan arkadaşlar, motelde bir takım tuhaflıklar olduğunu fark eder. Bu sırada ekip, motelin bir zamanlar odada yaşayan palyaçoların ruhları tarafından terk edilmediğine dair söylentiler olduğunu öğrenir. Söylentilerin doğruluğunu araştırmaya başlayan grup, korkunç gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır.


4- Parazit / Parasite

72. Cannes Film Festivali'nin En İyi Filmi seçilen ve Altın Palmiye kazanan Parazit filminin yönetmen koltuğunda Okja, Snowpiercer, Cinayet Günlüğü, The Host gibi filmlerin başarılı yönetmeni Bong-Joon Ho oturuyor. Senaryosunu ise Joon-ho Bong ve Jin Won Han 'ın birlikte kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda ise Song Kang-Ho, Sun-kyun Lee , Woo-sik Choi ve Hye Jin Jang gibi isimler bulunuyor.

Ki-Taek fakir ve işsiz bir adamdır. Karısı, oğlu ve kızıyla Seul’un arka mahallelerinden birinde, böceklerin istila ettiği bir evde yaşamaktadır. Bir gün Ki-Taek’in oğlu Ki-Woo, son derece varlıklı bir ailenin evinde özel eğitmenlik işi bulur ve çok geçmeden kendi ailesi ile birlikte Park ailesinin hayatının bir parçası olmaya başlar.


5- Terminatör: Kara Kader / Terminator: Dark Fate

Tüm zamanların en önemli aksiyon ve bilim-kurgu filmlerinden biri olarak kabul edilen Terminator’ün devam halkası olan filmde ‘Terminatör’ karakterini bir kez daha Arnold Schwarzenegger canlandırıyor. Tim Miller ’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve senaryosunu ise Miller ile birlikte David Ellison 'un kaleme aldığı filmde Schwarzenegger’a ‘Sarah Connor ’ karakteriyle Linda Hamilton eşlik ediyor.

Terminatör: Kara Kader, gelecekten gelen Terminatörlere karşı zorlu bir mücadeleye giren Sarah Connor'ın hikayesini konu ediyor. Sarah Conor'ın Mahşer Günü'nü engellemesinin ve insan ırkının kaderini yeniden belirlemesinin üzerinden yıllar geçmiştir. Dani Ramos, kardeşi ve babasıyla ile birlikte Mexico City'de kendi halinde yaşayan bir kadındır. Ancak gelecekten süper asker özelliklerine sahip olan Rev-9 adındaki yeni bir Terminatör, Dani'yi öldürmek üzere geçmişe gelir. Dani'nin kurtulma şansı, Grace ve Sarah Conor'a bağlıdır. Grace de gelecekten gelen bir süper askerdir. Bu sırada Rev-9, hiçbir şeyi umursamadan hedefine giden yolda karşısına çıkan her şeyi yok etmektedir. Dani, Grace ve Sarah'nın yolu sonunda T-800'e düşecektir. Sarah Connor'ın geçmişi, onların tek umudu olur.