Sinemalarda bu hafta

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli 7 film vizyona girecek.


Türkiye'deki sinema salonlarında seyirciler bu hafta bol ödüllü filmlerin de aralarında bulunduğu 7 yeni filme merhaba diyecek. 

Başta Fatih Akın 'ın yönettiği Altın Küre ödüllü Paramparça, Oscar ödülü adayı Gary Oldman 'ın başrolde olduğu En Karanlık Saat ve Oscar'a 'En İyi Film' ve 'En İyi Kadın Oyuncu' başta olmak üzere tam 7 dalda aday gösterilen Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri filmleri seyirciyi tercih konusunda oldukça zorlayacak gibi. Ama bir filmden çıkıp diğer filme girmek isteyen sinema sevdalılarının bu tercih zorlamasına düşmeyecekleri kesin.

Hepinize iyi seyirler...

Babasının Kızı
 
Melisa Üneri 'nin çektiği belgesel film 'Babasının Kızı', Finlandiya'da yaşayan şen şakrak genç bir kızın, manipülatif babasıyla ilişkisini ve babasına bir başkaldırı olarak Türkiye'ye taşınmasını anlatıyor.
 

Ayrılık üzerine yapılan bu filmde, Finlandiya’daki bir Türk babanın tek başına büyüttüğü kızı Melis’in babasından uzaklara, İstanbul’daki babaannesinin yanına gitmesi anlatılır. Durumları Melis’in perspektifinden izlediğimiz Babasının Kızı'nda, kuşaktan kuşağa “manipülatif, baskıcı ve dominant” bir anlayışın hâkim olduğu ve bu sebeple ailelerde uzaklaşıldığı vurgulanır.

 

Cebimdeki Yabancı

Serra Yılmaz 'ın yönetmenliğini üstlendiği, İtalyan yapımı 'Perfetti Sconosciuti'nin yeniden çevrimi olan 'Cebimdeki Yabancı' izleyici ile buluşacak.

Belçim Bilgin , Buğra Gülsoy , Çağlar Çorumlu , Leyla Lydia Tuğutlu , Serkan Altunorak , Şebnem Bozoklu ve Şükrü Özyıldız 'ın rol aldığı film, yemek için bir araya gelen 7 yakın arkadaşın, başlattıkları bir oyun sonrası arapsaçına dönen ilişkilerini konu ediniyor.

Senaryosunu Murat Dişli 'nin kaleme aldığı gerilim ve komedi karışımı filmin yapımcılığını Ferzan Özpetek ve Necati Akpınar üstlendi.

Yedi eski dost bir akşam yemeğinde bir araya gelmeye karar verir. Herkes sofranın başında oturmuş sohbet etmekte, şen kahkahalar eşliğinde yemek yemektedir. Yemek sırasında bir oyun oynamaya karar verilir. Oyun oldukça basittir; herkes telefonlarını masaya koyacak, gelen her mesaj ve bildirim yüksek sesle okunacaktır. 

Yedi dostun cep telefonlarını ortaya koymaları maskelerinin ardındaki hayatlarını ile ilişki dengelerini altüst eder. Bunca zaman çok yakın dost olduklarını düşünen grup aslında birbirlerine yabancıdır.

 

Cin Çeşmesi

Tuncer Gürbüz 'ün yönettiği; Mustafa Kaya , İlayda Özdoğa, Yaşar Aydınlıoğlu , Ece Baykal, Mehmet Tanrıöver , Yavuz Çetin , Gülten Kesgin ve Cengiz Demir Öztürk gibi isimlerin oynadığı 'Cin Çeşmesi', iki kardeşin yaşadıkları sonrası lanetlenen bir köyün hikayesi etrafında dönüyor.

Kardeş olan Raziye ve Kanber Hoca, Kamil ile Şerife’ye aşıktır. Fakat Kamil’in annesi Hatice oğlunu Raziye’den ayırır ve Kanber’in sevgilisi Şerife ile evlendirir. Sevdiklerine kavuşamayan kardeşler köyü lanetler ve bunun için Kulyas cinleri ile anlaşma yapar. Aynı dönemde Raziye de, Şerife de hamiledir ve ikisinin de kızı olur. Kendi kızını korumak isteyen Raziye bebekleri değiştirir. Raziye’nin aldığı bebek talihsiz bir şekilde ölür, Şerife ise kendi bebeği sanarak Melek’i büyütür. Başka köyde yaşayan çoban Hasan’ı büyü ile zengin eden Raziye, Hasan’ın oğlu Emrah'ın Melek ile evlenmesini şart koyar. Bu yüzden birbirlerine aşık olan İsa ile Melek ayrılır ve Melek, Emrah ile evlenir. Yıllar sonra köye geri dönen İsa, korkunç bir sırrı açığa çıkaracaktır. Eski büyünün bozulmaması için her beş senede bir kurban verilmelidir ve sıradaki kurbanlar Emrah, İsa ve Melek’tir...

 

En Karanlık Saat

Oscar ödülü adayı Gary Oldman'ın başrolünde yer aldığı 'En Karanlık Saat', Britanyalı Politikacı Winston Churchill'in başbakan olduktan kısa bir süre sonra karşılaştığı sorunlarla mücadelesini beyaz perdeye taşıyacak.

Başarılı oyuncuya Kristin Scott Thomas , Lily James , Ben Mendelsohn , Ronald Pickup , Stephen Dillane , Samuel West ve Nicholas Jones gibi isimlerin eşlik ettiği filmin yönetmen koltuğunda Joe Wright oturuyor.

Deneyimli yönetmen Joe Wright'ın yönetmenliğini üstlendiği film, İkinci Dünya Savaşı'nın ilk yıllarında Winston Churchill'in, Hitler'in ordusuna karşı verdiği mücadeleyi anlatır. Churchill, hayatının belki de en büyük sınavından geçecektir. Hayatında zor ve geri dönüşü olmayan ikilemlerden birini yaşar. Ya Nazi Almanyası ile barışçıl bir antlaşma yolu bulmaya çalışmalıdır ya da milletinin bağımsızlığı ve idealleri için Nazilerin karşısında sımsıkı durmalıdır. Durdurulamaz Nazi güçleri Batı Avrupa'da ilerlerken ve istila tehdidi kapıdayken, bir yanda şüpheci bir Kral, bir yanda da kendisi karşıtı planlar yapan partisi varken Churchill bu zor zamanlarda dik durmalı, bir ulusu ayağa kaldırmalı ve dünya tarihinin ilerleyişini değiştirmelidir.

 

Foxtrot

'Lübnan' adlı filmiyle uluslararası düzeyde tanınırlık kazanan Samuel Maoz 'un ikinci filmi 'Foxtrot', askerde olan oğulları ile onun akıbetiyle ilgili endişe duyan ailesinin hikayesini anlatıyor.

İsrail, Almanya ve Fransa ortak yapımı filmin başrollerinde Lior Ashkenazi , Sarah Adler , Yonaton Shiray ve Shira Haas oynuyor.

Michael Feldmann ve Daphna Feldmann sorunlarını içlerine gömmüş ancak pek de işlevsel olmayan bir ilişkiye sahip bir çifttir. Küçük kızları Alma ve büyük oğulları Jonathan da bu ailenin işlevsizliğinin sessiz tanıkları haline gelmiştir. Sorunların üstü kapatılarak sürüp giden bu düzen günün birinde paramparça olur. Jonathan'ın askerlik yaptığı izole bölgede bir sorun olmuştur. İşin içine yardıma koşan akrabalar, olayı sessizce kapatmaya çalışan ordu yetkilileri de karışınca, çiftin ilişkisinde üstü örtülen bütün sorunlar su yüzüne çıkmaya başlar...

 

Paramparça

Fatih Akın'ın Altın Küre ödüllü filmi 'Paramparça', eşini ve çocuğunu Almanya'nın Hamburg kentinde yaşanan terör saldırısında kaybeden bir kadının bireysel adalet arayışını anlatıyor.

Senaryosu da Fatih Akın'a ait olan Almanya yapımı dram türündeki filmde; Diane Kruger , Numan Acar , Johannes Krisch , Ulrich Tukur , Ulrich Brandhoff ve Denis Moschitto gibi isimler rol aldı.

Katja, eşi Nuri ve 6 yaşındaki oğlunu bir patlamada kaybetmiştir. Yaşadığı acıdan sonra yıkılan Katja’nın tek isteği, terör saldırısının kimler tarafından neden yapıldığını öğrenmektir ve bunun için mahkemeye başvurur. Saldırı ile ilgili ortaya çıkan deliller Neo-Nazi bağlantılarına işaret eder. Fakat mahkeme delilleri yetersiz bulup zanlılara ceza vermez. Karar karşısında öfkeye kapılan Katja, kendi adaletini sağlamak adına yollara düşer.

 

Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri

'Brüj'da' ve 'Yedi Psikopat' filmleriyle tanınan Martin McDonagh 'ın üçüncü uzun metraj filmi 'Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri', kızını öldüren suçlunun yakalanamaması sonucu yerel kolluk kuvvetlerine bireysel savaş açan bir kadının hikayesini konu ediniyor.

Oscar'a 'En İyi Film' ve 'En İyi Kadın Oyuncu' başta olmak üzere 7 dalda aday gösterilen filmin oyuncu kadrosunda Frances McDormand , Woody Harrelson , Sam Rockwell , Abbie Cornish , Peter Dinklage , Caleb Landry Jones , Lucas Hedges , John Hawkes , Zeljko Ivanek , Kathryn Newton ve Kerry Condon gibi isimler yer alıyor.

Akademi Ödülü sahibi Martin McDonagh'ın kara mizah türündeki filmi Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, kızının cinayetini aydınlatmak isteyen bir anneyi temel alıyor. Kızının cinayet davasında bir suçlu bulunmadan aylar geçtikten sonra, Mildred Hayes cesur bir hamle yapar. Kentin saygıdeğer polis şefi William Willoughby'ye yöneltilen tartışmalı bir mesajla kentin ücra bir yolunda üç adet billboard kiralar. Şiddet eğilimli, çocuksu bir annenin çocuğu olan, şefin sağ kolu Dixon'ın adı olaya karıştığında, acılı anne ile güvenlik güçleri arasındaki savaş daha da şiddetlenecektir...