Sinemalarda bu hafta!

27 Ağustos vizyon haftasında 9 yeni film sinemaseverlerle buluşuyor.


Sinema salonlarında bu hafta sonu 3'ü yerli ve 1'i yeniden gösterim olmak üzere 9 yeni film vizyona giriyor. Yeniden gösterime giren Kızım Gibi Kokuyorsun filmi ise ilk kez 2020 yılında vizyona girmiş ancak salgın nedeniyle vizyon yolculuğu sekteye uğramıştı.

Vizyona giren yerli yapımlardan dram türündeki Kar Kırmızı ve polisiye gizem temalı Karanlık Şehir Hikayeleri: Kilit filmi; sevilen oyuncu Margot Robbie başrollü Düşler Ülkesi ve Yahya Abdul-Mateen II başrollü Şeker Adamın Laneti / Candyman filmleri ilginizi çekecektir.

İyi Seyirler...

1- Düşler Ülkesi / Dreamland 

Yönetmenliğini Miles Joris-Peyrafitte 'in üstlendiği ve senaryosunu Nicolaas Zwart 'ın kaleme aldığı drama gerilim temalı filmin başrollerini Margot Robbie, Travis Fimmel , Kerry Condon , Garrett Hedlund ve Finn Cole paylaşıyor.

17 yaşındaki bir gencin ailesi ile birlikte yaşadığı çiftliğe haciz gelir. Genç, hacizi durdurmanın yolunu ararken önüne beklenmedik bir fırsat geçer. Banka soygunu yapan bir kaçak aranmaktadır ve bulan kişiye yüklü bir miktar para ödülü verilecektir. Çiftliği kurtarmak için soyguncunun peşine düşmeye karar veren genç, bir süre sonra dahil olduğu olayın beklediğinden çok daha tehlikeli olduğunu keşfeder.

 

2- Kar Kırmızı

Atalay Taşdiken 'in yazıp yönettiği dram filminin başrollerinde Mehmet Usta , Özge Gürel , Ahmet Mümtaz Taylan , Ümit Çırak ve Rıza Sönmez yer alıyor.

Yusuf, işlemediği bir suç yüzünden dokuz yıl hapis yatmıştır. Geri döndüğünde ise, hapse girdiği sırada hamile olan eşinin evi terk ettiğini görür. Karlar altındaki kasabada bir yandan eşini ve çocuğunu ararken, bir yandan da başına gelen olayların izini sürmeye çalışır. Bu çetin yolculuk, onun tahmin bile edemeyeceği yerlere varacak, hayatını geri dönülmez şekilde değiştirecektir.

 

3- Karanlık Şehir Hikayeleri: Kilit

Yönetmen koltuğunda Adil Oğuz Valizade 'nin oturduğu ve senaryosunu Arif Valizade ile birlikte kaleme aldığı polisiye gizem temalı filmde Mert Fırat , Melisa Aslı Pamuk , Timur Acar , Asuman Dabak ve Mustafa Alabora gibi isimler başrolleri paylaşıyor.

Başgardiyan Hamza ve ekibi, cezaevinde her sabah sayım yapmaktadır. Bir gün, rutin kontrol sırasında girdikleri her koğuşta birer ikişer cesetle karşılaşırlar. Sekiz koğuşta ölü olarak bulunan on mahkumun vücutlarında herhangi bir darp, yaralanma veya boğulma izi de yoktur. Koğuşta bulunan diğer mahkumlar da olayla ilgili bir açıklama yapmaz. Olayın araştırılması için istihbarat teşkilatından Selin Korkmaz ve cinayet bürodan Başkomiser Erol Haktan görevlendirilir. Cezaevini karantinaya alıp soruşturmaya başlayan ikili, cezaevindeki herkesi sorgulamaya başlar. Cinayetlerin gizeminin çözülmesi için her şeyi ayrıntılı bir şekilde araştıran Erol ve Selin, açtıkları her 'kilit' ile şok edici gerçeklerle karşılaşır.

 

4- Kızım Gibi Kokuyorsun / Scent of My Daughter 

Olgun Özdemir 'in yazıp yönettiği dram filminin başrollerinde Clémence Verniau , Çağlar Ertuğrul , Yılşen Özdemir , Şerif Sezer ve Esin Civangil yer alıyor.

Kızım Gibi Kokuyorsun, yaşanan bir trajedinin ardından yolları kesişen Beatrice, Hevi ve İbrahim’in hikayesini konu ediyor. Genç bir kadın olan Beatrice, büyük bir acı içindedir. Beatrice, 14 Temmuz 2016’da gerçekleşen Nice’deki Işid saldırısında, tüm ailesini kaybetmiştir. Ailesinin kaybı ile başa çıkmaya çalışan genç kadın, babasının vasiyetini yerine getirmeyi kendisine görev edinir. Beatrice, babasının vasiyeti üzerine, ailesinin cenazesini yıllar önce göç ettikleri Antakya Vakıflı Ermeni köyüne götürmek üzere yola koyulur. Antakya’ya ulaştığında Samandağ’da bir motele yerleşen Beatrice, burada kendisi gibi örgütten mustarip olan Suriyeli Hevi ve tatil için ülkesine gelen İbrahim ile tanışır. Birbirlerinin hayatına dokunan Beatrice, Hevi ve İbrahim, aralarından birinin kayıp yakınını bulmak için birlikte harekete geçer.

 

5- Koş Saklan Dövüş / Run Hide Fight 

Yönetmenliğini ve senaristliğini Kyle Rankin 'in üstlendiği filmde başrolleri Thomas Jane , Radha Mitchell , Isabel May , Eli Brown ve Olly Sholotan  
paylaşıyor.

Zoe, annesinin ölümünden sonra hayatının çok zor bir döneminden geçen genç bir kızdır. Kafasını dağıtmak için özel kuvvetlerin eski bir üyesi olan babası Todd ile birlikte ava çıkar. Zoe, bu sırada öğrendiklerini aklına dahi gelmeyecek bir durumda kullanmak zorunda kalır. Bir grup çocuk, okul binasını kuşatınca Zoe, hem kendi hem de sınıf arkadaşlarının hayatı için zorlu bir savaşa girişir.

 

6- Küçük Anne / Petite Maman 

Céline Sciamma 'nın yazıp yönettiği filmde Joséphine Sanz , Gabrielle Sanz , Nina Meurisse , Stéphane Varupenne ve Margot Abascal gibi isimler rol alıyor.

Küçük Anne, annesinin çocukluğunun geçtiği eve gitiiğinde, bir ağaç ev yapmakla uğraşan bir kızla tanışan Nelly'nin yaşadıklarını konu ediyor. Sekiz yaşında bir çocuk olan Nelly, çok sevdiği büyükannesini kaybeder. Bu durumun ardından Nelly, annesi Marion'un çocukluk evini temizlemesine yardım etmek için Nelly'nin ormanın yakınlarında olan evine gider. Bu sırada Nelly çevredeki ormanda gezerken, annesinin çocukken oynadığı ağaç evi keşfeder. Annesinin bir anda gittiği sırada Nelly, ağaç ev yapmakla uğraşan bir kız olan Marion ile tanışır.

 

7- Şeker Adamın Laneti / Candyman 

Senaryosunu Nia DaCosta ve Win Rosenfeld 'in birlikte kaleme aldığı korku gerilim temalı filmin başrollerini Tony Todd , Yahya Abdul-Mateen II, Colman Domingo , Teyonah Parris ve Nathan Stewart-Jarrett paylaşıyor.

Rivayete göre Candyman, ayna karşısında adını beş kez söyleyen kişiye görünmektedir. Ancak onun ortaya çıkması, pek de iyi şeylere yol açmaz. Bir üniversitede yerel efsaneler üzerine tez çalışması yapan genç bir adam, eski bir batıl inanç haline gelen Candyman’i araştırmaya karar verir. Çevresindeki insanlar ona bu konuyu araştırmaması için uyarılarda bulunsa da, o söylenilenleri umursamayarak işe koyulur. Korkulacak bir şey olmadığını herkese kanıtlamak isteyen genç adam, aynı karşısında geçerek, yasaklı ismi beş kez telaffuz eder. Bu andan itibaren yaşananlar, hiç de genç adamın düşündüğü gibi olmaz.

 

8- Şeytan Oyunu / The 100 Candles Game 

Yönetmen koltuğunda Daniel Rübesam 'ın oturduğu; senaryosunu Guillermo Lockhart ve Mauro Croche ikilisinin kaleme aldığı filmde Magui Bravi , Luz Champané , Amparo Espinola , Clara Kovacic ve Amy Smart (I) gibi isimler başrollerde yer alıyor.

Bir grup arkadaş, bir oyun oynamak için bir araya gelir. Oyun oldukça basittir. Mumlarla çevrili bir dairenin içinde oturan ekip, sırayla mumlardan birini alıp bir korku hikayesi anlatmalıdır. Hikayeler anlatılırken mumlar sönmeye başlar ve tuhaf olaylar meydana gelir. Açıklanamayan olaylarla karşı karşıya kalan grubun kendilerini ne kadar korkunç bir durumun içinde bulsalar da oyunu terk etmeleri yasaktır. Çünkü birinin oyunu terk etmesi korkunç bir şeyle lanetlenmelerine neden olur.

 

9- Yıl Dönümü

Mohsen Rabiei 'in yazığı yönettiği filmde Senem Ön, Emre Ön, Cansu Öztekin  ve Caner Şimşek rol alıyorlar.

Eda ile Tekin yeni evli bir çifttir. Yoğun çalışan Tekin erkenden işe gitmekte, Eda ise gün boyu evde onu beklemektedir. Bir süre sonra monotonlaşan ilişkilerini canlandırmak isteyen Eda, evliliklerinin ikinci yıl dönümünde Tekin'e sürpriz yapmak ister. Tüm dostlarını telefonla arayarak gece için onları hazırlayacağı partiye davet eder. Fakat aklında sürekli geçmişin hesaplaşmasını yapmaktadır. Kendini, evliliklerini, Tekin'i ve iş arkadaşlarını sorgularken bir yandan da hazırlık yapar. Akşam olduğunda onu acı bir sürpriz bekliyordur. Tekin ile yüzleştiğinde gerçeği görebilecek midir?