Sinemalarda bu hafta!

10 Eylül vizyon haftasında 5'i yerli olmak üzere 9 yeni film vizyona giriyor.


Bu hafta sonu 9 yeni film sinemaseverlerin huzuruna çıkıyor. Yerli yapımların ağırlıkta olduğu haftada ünlü yönetmenler Mesut Uçakan imzalı tarih temalı Suveydâ ve Emir Khalilzadeh imzalı tarih temalı Elli Kelimelik Mektuplar filmleri sizi geçmişe götürecek.

Yabancı menşeli yapımlardan ise Aubrey Plaza ve Michael Caine başrollü Çok Satanlar / Best Sellers filmi de ilginizi çekebilir.

İyi Seyirler...

1- Baturalp

Gökhan Aksu 'nun yönettiği ve Gürkan Arıkboğa ile birlikte senaryosunu kaleme aldığı komedi filminin başrollerini Gürkan Arıkboğa, Yakup Yavru , Oğuz Serin , Erdem Çömlek ve Ertan Güntav paylaşıyor.

Baturalp, herkesin birbirini tanıdığı bir mahallede kendi halinde yaşayan biridir. Kardeşi gibi sevdiği en yakın arkadaşı Mahmut ile birlikte kendisine ait olan kahvehaneyi işletmektedirler. Bir gece Mahmut'la birlikte kahvehaneyi kapatmış eve giderlerken sokakta silah sesi duyarlar sesin geldiği yöne doğru bakarlar ve bir arabanın içinden iki kişi inip koşarak uzaklaşır. Baturalp ve Mahmut hemen duruma müdahale etmek için aracın yanına yaklaşır ve bir adamın ölmüş olduğunu görürler. Arabanın içerisinde öldürülen adamın yan koltuğunda büyük siyah bir çanta görürler ve alıp hızla olay yerinden uzaklaşırlar. O esnada onları izleyen iki mafya elemanı ikilinin peşlerine takılıp eve kadar takip ederler.

 

2- Çok Satanlar / Best Sellers

Yönetmenliğini Lina Roessler 'in, senaristliğini Anthony Grieco 'nun üstlendiği komedi drama temalı filmin başrollerinde Aubrey Plaza, Cary Elwes , Michael Caine, Scott Speedman ve Veronica Ferres gibi isimler yer alıyor.

Çok Satanlar, genç bir yayıncıya yardım etmek için isteksizce son bir kitap turuna çıkan huysuz, emekli bir yazarın hikayesini konu ediyor. Hırslı bir editör olan Lucy Stanbridge, babasının butik yayınevini devralır. Ancak işler pek de umduğu gibi gitmez. Gençlik kitapları çıkaran Lucy, iflasın eşiğindedir. Tam da bu sırada tozlu rafların içinden eski bir sözleşme bulur. Sözleşmede şirketi meşhur eden yazar Harris Shaw'ın yayınevine bir kitap borçlu olduğu yazmaktadır. Teknolojinin tüm avantajlarından yararlanmaya kararlı olan Lucy, huysuz, yaşlı ve alkolik olan Harris'i zor olsa da ikna ederek onunla bir kitap turnesine çıkar.


3- Durgun Su / Stillwater

Senaristliğini Tom McCarthy ve Marcus Hinchey 'in birlikte üstlendiği gerilim temalı filmin yönetmen koltuğunda Tom McCarthy oturuyor. Filmin başrollerini Matt Damon , Abigail Breslin , Camille Cottin , Deanna Dunagan ve Robert Peters paylaşıyor.

Kızının hapse girmesi ile büyük bir yıkıma uğrayan Bill, kızının yanında olabilmek için Oklahoma’dan Marsilya’ya gider. İşlemediğini iddia ettiği bir cinayet vakasından dolayı hapiste bulunan kızını içine düştüğü durumdan kurtarmak isteyen Bill, kendisini zorlu bir mücadelenin içine atar. Ancak onun işi hiç de kolay değildir. Bill, kültürel farklılıklar, anlayamadığı bir dilin önüne çıkardığı engeller ve karmaşık bir hukuk sistemi ile karşı karşıya kalsa da, kızını kurtarmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Kızını temize çıkarmaya çalışırken Marsilya’da tanıştığı bir kadın ve kızından da yardım alan Bill, bu süreçte kendini keşfetme yolculuğuna çıkar.

 

4- Elli Kelimelik Mektuplar

Senaryosu Nevin Şahin ve Sadık Yalsızuçanlar 'a ait drama tarih temalı filmin yönetmen koltuğunda Emir Khalilzadeh oturuyor. Filmin başrollerinde ise Gizem Karaca , İlker Kızmaz , Tekin Temel , İlhan Şeşen ve Derya Alabora yer alıyor.

Elli Kelimelik Mektuplar, 27 Mayıs darbesiyle Yassıada'ya sürgün edilen Tevfik İleri ve ailesinin yaşadıklarını konu ediyor. 27 Mayıs darbesiyle askeri cunta yönetimi ele geçirip, her şeyi kontrol altına alır. Adnan Menderes döneminde Ulaştırma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı ve Bayındırlık Bakanlığı görevlerinde bulunan Tevfik İleri, cunta yönetimi tarafından Yassıada’ya sürgün edilir. Aylarca kötü muameleye maruz kalan Tevfik İleri, hayata yazmasına izin verilen elli kelimelik mektuplarla tutunmaya çalışır.

 

5- İnsanlar İkiye Ayrılır

Tunç Şahin 'in yazıp yönettiği dram filminin başrollerini Burcu Biricik , Pınar Deniz , Aras Aydın , Başak Daşman ve Erdem Akakçe paylaşıyor.

Görevleri, borçlu insanları psikolojik baskıyla köşeye sıkıştırarak, yapabilecekleri en yüksek tahsilatı yapmak olan Duygu ve Bahadır, Ceren Köse adlı bir borçlunun dosyasını takip etmeye başlar. İkili bir yandan borçlu üzerinde baskı kurmaya çalışırken, bir yandan da alınacak prim için birbirlerine karşı amansız bir mücadele içine girer. Bu sırada Ceren ile Bahadır arasında karşı konulamaz bir çekim başlamıştır. Bankaların çeşitli sebeplerden peşine düşemedikleri borçları satın alıp, her ne pahasına olursa olsun tahsil etmeyi kendisine misyon edinmiş bir şirkette çalışanların hikâyelerinin anlatıldığı İnsanlar İkiye Ayrılır, oldukça sert bir sistem eleştirisi. Seyirciyi merak içinde bırakan kurgusuyla, insan doğası, kabuller, arzular ve sistemler üzerinden heyecan verici bir hikâye anlatıyor.

 

6- Kara Kutu / Boîte Noire 

Yann Gozlan 'ın yönettiği ve Nicolas Bouvet ile birlikte senaryosunu kaleme aldığı dram gerilim temalı filmin başrollerinde Lou de Laâge , André Dussollier , Pierre Niney , Marine Vacth ve Olivier Rabourdin gibi isimler yer alıyor.

Kara Kutu, bir uçak kazasının nedenini çözmeye çalışan genç bir adamın hikayesini konu ediyor. Dubai'den Paris'e giden bir uçak düştüğünde, başarılı bir kara kutu analisti olan Mathieu kazanın nedenini bulmakla görevlendirilir. Gerçeği ortaya çıkarmak için çalışmalara başlayan Mathieu, bu süreçte üstlerine meydan okuyup, gün geçtikçe kendisini daha fazla riske atar.

 

7- Sir-Ayet: Ölü Doğan

Günay Günaydın 'ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin senaryosu Murat Güleç 'in kaleminden çıkıyor. Korku filminin başrollerinde ise Efsun Akkurt , Sebahat Adalar , Betül Ceyhan , Şehnaz Dilan ve Binnaz Ekren yer alıyor.

Hazal, bir klinikte çalışan genç bir doktordur. Beş yıl önce annesini kaybeden Hazal, sık sık rüyalarında annesini korkunç bir halde görür. Aynı zamanda evinde de tuhaf sesler duymaya başlayan Hazal, bu durumdan psikolojik olarak etkilenir. Ondaki bu huzursuzluk, doktor olan arkadaşı Şenay’ın da gözünden kaçmaz. Şenay’ın annesini ziyarete gittiği bir gün Hazal ona sorunlarını anlatır. Bunun üzerine Şenay’ın annesi Hazal'a bu konulara hakim olan yaşlı bir şifacıya gitmesini tavsiye eder. Şifacı kadından tavsiyeler alan Hazal, geri dönüşü olmayan korkunç bir yolculuğa çıkar.


8- Suveydâ

Reis Bey, İskilipli Atıf Hoca ve Yalnız Değilsiniz gibi birçok başarılı yapıma imza atan Mesut Uçakan'ın ses getirmesi beklenen Suveydâ filminin senaristliğini yönetmen Uçakan'la birlikte Hasan Yılmaz üstleniyor. Filmin başrollerinde ise Necip Fazıl Belge , Fatih Küçük , Yusuf Duru , Mehmet Kefli ve Hülya Akyol yer alıyor.

11 yaşında bir çocuk olan Hadim, dedesi ile birlikte ders çalıştığı sırada evin karşı duvarına beyaz bir güvercin konar. Beyaz güvercinden fazlasıyla etkilenen Hadim, o andan itibaren beyaz güvercini aklından çıkaramaz. Güvercini kendisiyle konuşmaya gelen bir melek olarak gören Hadim, Derviş'in diyar diyar aradığı sevdiği Suveyda'nın adını ona verir. Aradan geçen birkaç günün ardından Hadim, güvercini rüyasında görür. Rüyasında güvercini önce dedesinin omzunda daha sonra ise boş bir tabutun içinde görmesi Hadim'i ürkütür.


9- Z

Brandon Christensen 'in yönettiği ve Colin Minihan ile birlikte senaryosunu kaleme aldığı korku gizem gerilim filminde Keegan Connor Tracy , Jett Klyne , Sean Rogerson , Sara Canning ve Stephen McHattie gibi isimler başrolleri paylaşıyor.

Beth ve Kevin’in sekiz yaşındaki oğulları Joshua ile mutlu bir yaşamı vardır. Joshua, kendisine ‘Z’ adında hayali bir arkadaş edindiğinde, Beth ve Kevin bu durumu sevimli bulur. Ancak çok geçmeden durumun düşündüklerinden bambaşka olduğunu fark ederler. ‘Z’, Joshua üzerinde korkunç bir etki yapar ve çiftin masum oğulları tanımadıkları birine dönüşür. Ancak Beth, geçmişi hakkında gerçekleri ortaya çıkardığında, Joshua’nın hayalini arkadaşının sandıkları gibi hayali olmayabileceğini öğrenirler.