Sinemalarda bu hafta!

Türkiye sinemalarında bu hafta 11 yeni film vizyona çıkıyor.


Bu hafta beyazperdede 4'ü yerli, 6'sı yabancı ve 1'i animasyon olmak üzere toplamda 11 film vizyon alıyor.

İşte haftanın filmleri:

Bırakma Beni / Never Leave Me

Bosnalı ünlü yönetmen Aida Begic 'in yönettiği ve senaryosunu da yazdığı Bırakma Beni, Şanlıurfalı bir çocuğun dramını yansıtıyor.

İsa annesinin ölümünün ardından Şanlıurfa'da Suriyeli çocukların kaldığı bir yetimhaneye gönderilir. Burada Ahmet ve Motaz'la tanışır. Ahmed Suriye'de kaybolan babasına tekrar kavuşacağı ümidi ile yaşamaktadır. Motaz ise yeniden evlenen annesi tarafından yetimhaneye bırakılmıştır. Farklı karakterde olan İsa, Ahmet ve Motaz'ın tek amacı vardır; o da yetimhaneden çıkıp yeni bir hayat kurmak.

Aynı zamanda Bosna-Hersek'in 2019 Oscar adayı olan filmin başrollerinde Isa Demlakhi , Ahmad Husrom , Motaz Faez Basha , Ossama Mahmud Himeli ve Feyyaz Duman yer alıyor.

Bücür

Umut isimli bir bilgisayar dehası çocuğun daha önce yüzünü hiç görmediği annesini bulma macerasını anlatan Bücür'ün yönetmeni 2016 yapımı El Değmemiş Aşk filmiyle başarıyı yakalamış Umut Kırca . Filmin senaryosunu ise Yaşar Arak ve Ömer Pınar kaleme almış.

Filmin başrollerinde ise son dönemin aranılan çocuk karakteri Berat Efe Parlar var. Diğer rollerde ise Seren Şirince , Taner Barlas , Seçkin Özdemir ve Dolunay Soysert var.

Bücür, annesini bulmaya çalışan genç bir delikanlının bu süreçte atıldığı maceraları konu ediniyor. Zamanını bilgisayarın başında geçiren, ultra zeki bir çocuk olan Umut tam bir bilgisayar dehasıdır. Annesini hiç görmeyen ve onun kim olduğunu merak eden Umut, onuncu yaşına basmadan önce annesini bulmaya karar verir. Annesini bulmak için internet ve teknolojiden yardım alan Umut üstün becerileri sayesinde annesinin izine rastlar. Annesi ile ilgili öğrendiklerinden sonra İstanbul’un yolunu tutan Umut burada bir tesadüf eseri Özge’ye rastlar. Annesini bulmak için sadece 3 günü olan Umut, Özge ile birlikte kendilerini türlü belaların içinde bulur. Genç delikanlı bir yandan annesini bulmaya çalışırken bir yandan da Özge ile peşlerine düşen adamlardan kurtulmaya çalışır.

Cesur Araba / Wheely

Malezya, Maldivler, Brunei ve Cibuti ortak yapımı animasyon filmi Cesur Araba haftanın tek animasyon filmi. Yusry Abd Halim 'in yönettiği ve senaryoda kendisine Keith Brumpton 'un eşlik ettiği animasyon filmi aşkının peşinden giderken başından türlü maceralar geçen bir taksinin hikayesini ele alıyor.

Cesur Araba, şehrin en hızlı taksisi Wheely’nin aşkı Bella di Monetti için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Gasket City'deki en hızlı taksi hiç şüphesiz ki Wheely’dir. Aldığı tüm işleri hızlı bitirmesi ile nam salmıştır. Bir gün yine aldığı işi yetiştirmeye çalışırken beklenmeyen bir şey olur. İtalyan model 'Bella di Monetti'ye çarpan Wheely, modele sırılsıklam aşık olur. Ama bu aşkın karşısında zorlu bir rakibi vardır. Şehrin araba mafyası lideri Kaiser’da Wheel’i gibi Bella di Monetti'ye aşıktır. Wheely, en iyi arkadaşı Putt Putt ile beraber aşkı uğruna 18 tekerlekli canavar kamyonun liderliğindeki bir yeraltı araba mafyasıyla mücadele etmek zorunda kalır.

Dehşetin Yüzü / The Nun

Bu haftanın tek korku-gizem-gerilim temalı filmi Dehşetin Yüzü filmini Corin Hardy yönetmiş. Filmin senaryosunda Gary Dauberman ve James Wan 'ın imzası var.

Filmin başrollerinde Demián Bichir , Taissa Farmiga , Jonas Bloquet , Bonnie Aarons ve Ingrid Bisu yer alıyor.

Sorunlu geçmişinin etkisinden kurtulamayan bir rahip ile nihai yeminini etmenin eşiğindeki bir çırak, Romanya'daki bir manastırda yaşayan genç bir rahibenin intihar etmesi üzerine Vatikan tarafından bölgeye gönderilir. İkilinin amacı olayı araştırmaktır. Ancak birlikte, manastırın korkunç sırrını keşfederler. Hayatlarının yanı sıra inançlarını ve ruhlarını da tehlikeye atan ikili, şeytani rahibe biçiminde boy gösteren kötü niyetli Valak ile karşı karşıya kalır. Manastır, yaşam ve lanet arasında korkunç bir savaş alanı haline gelecektir.

Göç Yolu (Elveda Balkanlar)

Yönetmen ve senarist olarak Turgut Ural 'ın imzasını taşıyan film, 1912 yılındaki Balkan Savaşı'ndan sonra baskı, zulüm ve soykırıma dayanamayan hasta, yaşlı, yaralı ve çocuklu ailelerin Türkiye'ye gelene kadar yolda yaşadıkları dramı ve ölüm kalım mücadelesini anlatıyor. Başrollerde Esra Sönmezer , Ahmet Yenilmez , Sinan Bengier , Aysun Güven ve İzzet Çivril var.

Güvercin

Güvercin, zamanını güvercinleri ile ilgilenerek geçiren genç bir adamın hayatın gerçekleri ile yüzleşmesini konu ediyor. Kendi halinde bir yaşantısı olan Yusuf’un en büyük tutkusu babasından yadigar kalan güvercinleridir. Ablası ve ağabeyi ile birlikte Adana’nın kenar mahallelerinden birinde yaşayan Yusuf, oturdukları evin çatısında güvercinlerini besleyip eğitir. Maverdi adını verdiği bir dişi güverciniyle özel bir bağ kurar. Fakat onu bu durumu ailesi tarafından hoş karşılanmaz. Ailesinin yaptığı baskılardan bunalan Yusuf hayatın gerçekleri ile yüzleşir. Adana’nın kenar mahallelerinin birinde abi ve ablasıyla beraber yaşayan, yalnız, kapalı, hassas bir genç olan Yusuf gerçekte nasıl biridir?

Güvercin filminin yönetmenliğini ve senaristliğini Banu Sıvacı üstleniyor. Başrolünü Kemal Burak Alper’in üstlendiği dram türündeki filmin kadrosunda Evren Erler , Ruhi Sarı , Demet Genç , Michal Elia Kamal gibi isimler yer alıyor. Film, Sofia Film Fest'ten En İyi Yönetmen ödülünün yanı sıra 2018 Ulusal Yarışma'dan da En İyi İlk Film ve En İyi Özgün Müzik ödüllerini aldı.

İntikam Meleği / Peppermint

Aksiyon-drama-gerilim temalı filmin yönetmeni Pierre Morel , senaristi ise Chad St. John . Başrollerde ise Jennifer Garner , John Gallagher Jr. , John Ortiz , Juan Pablo Raba ve Annie Ilonzeh yer almış.

Genç anne Riley, kocası ve kızının vahşice öldürülmesiyle sonuçlanan bir saldırıda yaralanmış ve komaya girmiştir. Kendisine geldikten sonra adaletin sağlanması için çabalayan Riley, sistemin ailesinin katillerini koruduğunu fark eder. Sistemdeki bu yozlaşma Riley’in örnek bir vatandaştan bir şehir gerillasına dönüşmesine neden olur. Bunca zaman çektiği acıdan güç alan ve hayal kırıklığını kişisel motivasyon kaynağına çeviren Riley, durdurulamaz bir güç haline gelmek için yıllarını zihnini, bedenini ve ruhunu eğiterek geçirir. Riley şimdi kendi adaletini sağlamak için yeraltı dünyasından, polisten ve FBI'dan bir adım önde olmalıdır.

Kapımdaki Aşk / Home Again

Alice Kinney yakın zamanda eşiyle ayrılmış olan bir kadındır. Alice, yeni bir başlangıç yapmak için iki genç kızıyla memleketi Los Angeles'a geri dönmeye karar verir. Ancak Los Angeles'ta 40. yaş gününün akşamı kalacak yere ihtiyaç duyan 3 film yapımcısıyla tanışır. Misafir evinde kalmalarına izin veren Alice için sürprizlerle dolu bir gece olacaktır. Alice'in beklenmedik bir şekilde karşısına çıkan yeni ailesi ve yeni romantik ilişkisi, eski kocasının elinde bir çantayla ortaya çıkmasıyla iyice karışacaktır.

Romantik komedi filmi Kapımdaki Aşk'ın senarist ve yönetmenlik koltuğunda Hallie Meyers-Shyer 'in oturduğu filmin başrollerinde Reese Witherspoon , Michael Sheen , Candice Bergen , Pico Alexander ve Jon Rudnitsky var.

Nezih Bir Film

Yönetmen koltuğunda Ayhan Özen 'in oturduğu filmin senaryosunu Ahmet İlker Okumuş kaleme alıyor. Komedi türündeki filmin oyuncu kadrosunda Deniz Barut , Ahmet İlker Okumuş, Mehmet Ali Karakuş , Mehmet Uslu , Müge Boz gibi isimler yer alıyor.

Nezih Bir Film, başlarını derde sokan Nezih ve Kasım’ın hikayesini anlatıyor. Beceriksiz bir adam olan Nezih, hayatı boyunca bir baltaya sap olamamıştır. Uzun süre nalburluk yapan Nezih, hayallerinin peşinden gitmeye karar verir ve işi bırakır. Nezih, kendisi gibi ezik bir karaktere sahip olan Kasım ile birlikte inşaat şirketi kurar. Birçok ihaleye giren ancak Nezih’in davranışları sonucu eli boş bir şekilde ofise dönen ikiliyi kötü bir sürpriz bekler. Ofislerini basan Cemil, Nezih ve Kasım’ı rahatsız etmeye başlar. Cemil’den kurtulmanın yolunu arayan Nezih, İstanbul’un en büyük mafyası olan Keçi Sait’in yakını oldukları yalanını söyleyerek Cemil’i korkutmaya çalışır. Ama bilmediği şey ise Cemil’in Keçi Sait’in kardeşi olduğudur. Başlarına ne tür bir bela açtıklarının farkında olmayan ikili kendilerini tehlikeli bir maceranın içerisinde bulur.

Radiogram

Gerçek bir hikayeden esinlenilen film 1971 yılında geçiyor. Bulgaristan komünist rejimin etkisi altındadır. İnsanların ezildiği bu dönemde dini ifadeler ve batı kaynaklı müzik gibi birçok şey ulusal tehdit olarak kabul edilir. BBC, Deutsche Welle, Özgür Avrupa Radyosu ülkede yasaklananlar arasındadır. Bu zorlu koşullarda Rodop Dağları’nda yaşayan bir baba rock'n'roll delisi olan küçük oğluna yeni bir radyo almak ister. Fakat bunun için 100 kilometre yürüyerek şehre gitmesi gerekir. Oğlunun isteğini yerine getirmeye karar veren baba her şeyi göze alarak zorlu bir yolculuğa çıkar. 

Rouzie Hassanova’nın yönetmenlik ve senaristliği üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Alexander Hadjiangelov , Yana Titova , Aleksandar Aleksiev gibi isimler yer alıyor.

Sorma Neden?

Sorma Neden, düğün gecesinde damadın kaybolması sonrasında yaşananları konu ediyor. Yağmur ile Kayhan evlilik hazırlığındadır. Fakat çevrelerinden kimse bu düğünün gerçekleşmesini istemez. Kaynana ve görümceler Yağmur’u beğenmez ama Kayhan’a söz geçiremezler. Aşkını kalbine gömmeyi başaramamış gelinin eski sevgilisi ise bir umutla çıka gelir. Kimsenin istemediği düğün gecesinde herkesi şok eden bir şey olur. Damat ortadan kaybolmuştur. Kayıp damadı bulmaya çalışan polisler, Kayhan’ın arkadaşları, borçluları, yaşadığı mahallenin esnafı ve ailesini sorguya çeker. Polislerin sorguda öğrendiklerinden sonra işler iyice karışır. Bu macera ve gizem dolu düğünde kaybolan damat bulunabilecek midir?

Yönetmen koltuğunda Tolga Baş 'ın oturduğu 'Sorma Neden? ' filminin senaryosunu Doğuhan Korkut kaleme alıyor. Başrollerini Burak Satıbol , Derya Şensoy ve Toygan Avanoğlu’nun paylaştığı komedi türündeki filmin kadrosunda Yılmaz Gruda , Yiğit Arı , Güray Özcan , Hacı Ali Konuk , Nazlı Tosunoğlu , Ayça Işıldar Ak gibi isimler bulunuyor.

İyi seyirler!