Sinemalarda bu hafta!

Türkiye sinema salonlarında bu hafta 7 filme merhaba diyeceğiz.


Sinema salonlarımızda bu hafta üç tanesi yerli olmak üzere toplamda 7 yeni film vizyona giriyor. Yabancı filmlerden Avengers: Endgame ve yerli filmlerden Nebula sinemaseverlerin oldukça beğenisini kazanacak gibi görünüyor.

İşte haftanın filmleri:

 

 

1- Avengers: Endgame

Anthony ve Joe Russo kardeşlerin yönettiği filmin senaryosunu Christopher Markus ve Stephen McFeely kaleme almış. Aksiyon, macera, fantastik temalı filmin başrollerinde ise Brie Larson , Evangeline Lilly , Scarlett Johansson , Chris Hemsworth ve Jeremy Renner 'ı görüyoruz.

Filmin konusuna gelince;

'Avengers Infinity War'un ardından Doktor Strange, Gamora, Drax, Mantis, genç Örümcek Adam, Black Panther, Bucky Barnes, Groot, Scarlet Witch, Vision, Star Lord, Maria Hill , The Wasp ve Nick Fury gibi pek çok kahraman, Thanos'un Sonsuzluk Eldiveni'ni ele geçirmesi ve kendi dengesini kurması yüzünden yok olmuştur ve dünya umutsuz haldedir. Dünya üzerinde kalan Black Widow, Kaptan Amerika, Thor ve Hulk kendi yaslarını tutmaktayken, Iron ve Nebula ise kontrol edemedikleri bir uzay gemisinin içinde, uzay boşluğunda sürüklenmektedirler. Süper kahramanlar takımı için işler pek de iyi görünmemektedir. Ancak Kuantum Bölgesi'nden çıkmanın bir yolunu bularak Avengers ekibinin kalan üyelerine giden Ant-Man, yeni bir umut ışığı olacaktır. Daha önce var olduğunu bilmedikleri bölgeler, kahramanlar ve evrenlerin varlığını öğrenen ekip, Thanos'un kurduğu bu çarpık dengeyi değiştirmek ve kendilerinden alınanı geri getirmek için hayatlarının en büyük mücadelesine girişeceklerdir. Hepsi kişisel olarak önem verdikleri şeyleri kaybetmiş olan kahramanlarımız için intikam vakti gelmiştir.


2- Corgi / The Queen's Corgi

Yönetmenliğini Ben Stassen ve Vincent Kesteloot ikilisinin üstlendiği animasyon filminin senaryosunda Rob Sprackling ve John R. Smith 'in imzası bulunuyor. Filmin orijinal seslendirmelerinde Jack Whitehall , Julie Walters , Tom Courtenay , Jon Culshaw ve Jamal Fahim görev almış.

Corgi Rex, kraliyet ailesinin en afacan üyesidir. Kraliçe Elizabeth’in en sadık dostu olan Corgi, arsız, aşırı şirin ve bir o kadar da yaramazdır. Ünü nam salmış bir köpek olan Corgi’nin resimleri, fincanları, şapkaları hatta trenleri bile resimleri ile süslemektedir. Sarayda lüks bir hayat yaşayan Corgi, Londra Köpek Evi’ne gittiğinde bilmediği bir dünya ile karşı karşıya kalır. Birbirinden farklı türlerdeki köpeklerin arasında kalan Rex, onlarla savaşmak zorunda kalır. Gerçek bir köpek olduğunu kanıtlamak isteyen Rex, ne olursa olsun bu savaşı kazanmalıdır.


3- Eve Dönüş / Ben is Back

Yönetmen ve senaryo koltuğunda Peter Hedges oturduğu aksiyon, drama türü filmin başrolde güzel ve başarılı oyuncu Julia Roberts ve Lucas Hedges yer alıyor. İkiliye diğer rollerde ise Courtney B. Vance , Kathryn Newton , Michael Esper eşlik ediyorlar.

19 yaşındaki Ben Burns, madde bağımlısı olan bir gençtir. Bir süredir rehabilitasyonda tedavi gören Ben, Noel arifesinde, ailesinin yanına geri döner. Ben’in bu beklenmedik dönüşü, ailenin sarsılmasına neden olur. Sevgi dolu bir anne olan Holly ise, oğlunun dönüşünü büyük bir mutlulukla karşılar. Ancak kısa bir süre sonra gerçekler su yüzüne çıkınca Holly, çok geçmeden oğlunun büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu öğrenir. Holly, hayatlarının sonsuza dek değişmesine neden olabilecek bu 24 saat boyunca, ailesinin çöküşüne engel olmak için elinden geleni yapmak zorundadır.


4- Hasbihal

Bu hafta vizyona giren yerli filmlerden ilki olan Hasbihal'in yönetmenliğini Kemal Yılmaz ve Elife Özker birlikte yaptılar. Senaryoda ise aynı zamanda filmin başrol oyuncusu olan Ayhan Rüzgar ve Tarık Akın 'ın imzaları var. Filmin başrollerinde ise Ayhan Rüzgar, Mehtap Bayrı , Selahattin Taşdöğen , Koray Ergun ve Belma Mamati 'yi göreceğiz.

30’lu yaşlarında obsesif bir adam olan Hasbi, ailesi ile birlikte yaşamaktadır. Hayatını kitap okuyarak geçiren Hasbi, bu sayede Antik Yunanca ve Osmanlıca ile ilgili epey bilgi sahibi olur. Patavatsız bir adam olan babası ile vefakar annesi arasından sıkışıp kalan Hasbi, gönlünü komşu kızı Müjgan’a kaptırır. Ancak Müjgan, Hasbi’ye karşı aynı duyguları beslememektedir. Müjgan, zengin ve şımarık bir adam olan Tanberk ile birliktedir ama onun nasıl biri olduğunu anlamasıyla ilişkine hemen son verir. Müjgan’ın Tanberk’ten ayrıldığından haberi olmayan Hasbi, onları ayırmak için plan yapar. Arkadaşının yardımı ile Tanberk’in fotoğraflarını fotomontajla değiştirip, uygunsuz şeyler ekleyen Hasbi, başını belaya sokmaktan kurtulamaz. Yaptıklarından sonra Tanberk’in babası olan Metin’in adamlarını peşine takan Hasbi, çareyi yerinden yurdundan ayrılıp uzaklara kaçmakta bulur. Ancak onun uzaklık anlayışı, 8 km ilerideki Side’den ötesi değildir.


5- Nebula

İşte size bol ödüllü bir yerli film: Nebula

2018 Locarno Gelecek Vaat Eden En İyi Yönetmen Ödülü, 2019 International Spirit of Fire Debut Film Festivali Gümüş Tayga ve 2019 İstanbul Film Festivali Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü sahibi olan Nebula'nın yönetmenliğini ve senaristliğini Tarık Aktaş üstlenmiş. Filmin başrollerinde Ali Yavuz Ilman , Barış Mert Bilgi , Ömer Bora , Serkan Aydın , Dilara Topuklular , Hasan Türker ve Mümin Süren yer alıyor.

Hay, yedi yaşındayken açık arazide ölü bir at bulur. Büyüleyici keşfi başında yaptığı gözlemler, yetişkinlerin gözünde bir at leşine dönüşen bu sorundan kurtulmak için verilen çaba onu yetişkinliğinde bile etkileyecek bir anıya, uyanışa dönüşür. Yirmilerine geldiğinde kurban bayramında, koyunun boğazını keserken yanlışlıkla kendi bacağını keser. Bu olay, bir şekilde geçmişinde yaşadığı çocukluk anısının yeniden ortaya çıkmasını sağlar. Koyun ve kendisi arasındaki bağın farkına varmasıyla birlikte, Hay, kendisi ve köyün etrafında gerçekleşen olaylar arasında bir ilişki olduğunu gözlemlemeye başlar. Böylece, adım adım, madde ile canlının uyumuna, ruhun doğadaki yerine tanık olduğu kaçınılmaz bir yolculuğa çıkar.


6- Seninle Başım Dertte / En liberté!

Bir Fransız komedisi olan Seninle Başım Dertte filminin başrollerinde Adèle Haenel ve Pio Marmaï var. İkiliye Audrey Tautou , Damien Bonnard ve Vincent Elbaz 'ın eşlik ettiği filmin yönetmen koltuğunda Pierre Salvadori oturuyor. Senaryoda ise Salvadori'yle birlikte Benoît Graffin 'in imzası var.

Bir kahraman olan polis şefi Santi’nin eşi Yvonne, oğlu ile birlikte Fransa’nın güneyinde bir sahil kasabasında yaşamaktadır. Genç kadının oğlu, ölen babasını kendisine idol olarak belirler. Fakat Yvonne, herkesin gözünde kahraman olan kocasının ölümünün ardından onun aslında yoz bir polis olduğunu öğrenir. Üstelik kocası, Antoine adındaki masum birinin 8 yıl hapis cezası almasına da neden olmuştur. Yvonne, öğrendikleri karşından karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşar. Kocasının yaptıklarını telafi etmek isteyen Yvonne, Antoine’a yardım etmeye karar verir. Hapisten salıverilen Antoine’ı arayan genç kadın sonunda onu bulduğunda kendisini bir eskort olarak tanıtır. Yvonne, hapisten çıktıktan sonra yeni hayatına alışmakta zorlanan, ruhsal dengesini kaybeden Antoine’ı hayata döndürmek için elinden geleni yapar. 


7- SIFIR: Etkisiz Eleman

Haftanın son filmi yine bir yerli komedi SIFIR: Etkisiz Eleman'da başrollerde Orçun Kaptan , Birgül Ulusoy , Ali Rıza Tanyeli , Volkan Kantoğlu ve Sinan Taşkan 'ı izleyebilirsniz. Yönetmenliğini Onur Aldoğan 'ın yaptığı filmin senaryosunu ise Ömer Fikret Şen kaleme almış.

40’lı yaşlarda, içine kapanık bir adam olan Vecdi, psikolojik sorunları ile boğuşmaktadır. Avukat olan Vecdi, bu sorunları yüzünden mesleğinde de başarılı olamaz. Hakkını arayamayan, kimseye itiraz edemeyen Vecdi, hayatını hep alttan alarak sürdürür. Tam bir pasif olan Vecdi, içinde bulunduğu durumdan karısı Gülay’ın desteği ile kurtulmaya çalışır. Karısının baskısı ile psikoloğa gitmeye başlayan Vecdi, hayatını alt üst eden bu sorunun ilkokul yıllarında yaşadığı bir olaydan kaynakladığını öğrenir. Matematik sınavının sonucunu beklediğinden düşük bulan ve itiraz etmek için parmak kaldıran Vecdi, öğretmeninin beklenmedik tepkisi ile karşı karşıya kalmıştır. Yıllar önce yaşanan bu olayın etkisi ile hayatı kararan Vecdi’nin, yaşadığı travmanın etkisinden kurtulmak için yapması gereken tek şey vardır: O da, 25 yıl önce bu olayı yaşadığı hocasını bulup, düşük aldığı notuna itiraz etmektir.