Sinemalarda bu hafta!

Bu hafta sinema salonlarında 2'si yerli 7 yeni film vizyona giriyor.


Sinemaseverler bu hafta 2'si yerli toplam 7 yeni filmle tanışacak. 5 yabancı filmden biri animasyon olarak karşımıza çıkarken diğeri ise animasyon karakterlerin ve canlı oyuncuların birlikte yer aldıkları 'live action' olarak tabir edilen filmden oluşuyor.

Yerli filmlerden ise Yuva, dünya prömiyerini 75. Venedik Film Festivali'nde gerçekleştirirken, 38. İstanbul Film Festivali'nde Jüri Özel, Kutay Sandıkçı En İyi Erkek Oyuncu ve En iyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini kazandı.

İyi seyirler...

1- Yuva

Yönettiği ödüllü Körfez filmiyle tanınan Emre Yeksan 'ın yazığı yönettiği filmin başrollerinde bir diğer ödüllü isim Kutay Sandıkçı'yla birlikte Eren Cezayirlioğlu, İmren Şengel , Okan Bozkuş ve Ahmet Melih Yılmaz yer alıyor.

Veysel’in ormanda sürdüğü münzevi hayatın sükûneti, yaşadığı arazinin satılmasıyla bozulur. Veysel’i ziyarete gelen Hasan, ağabeyini şehre dönmeye ikna etmeye çalışmaktadır. Araziyi tahliye etmedikleri için tehdit altında olan iki kardeşin yıllar sonra gerçekleşen yüzleşmesi, büyülü bir yuvanın (toprağın altında yepyeni bir dünyanın) keşfedilmesini sağlar.


2- Adaletsiz / Dragged Across Concrete

Yönetmenliğini ve senaristliğini S. Craig Zahler 'in üstlendiği filmin başrollerinde bol ödüllü usta oyuncu Mel Gibson ve Vince Vaughn var.İkiliye diğer rollerde Laurie Holden , Jennifer Carpenter ve Don Johnson eşlik ediyorlar.

Brett Ridgeman, adaleti sağlamak için her şeyi göze alan bir polis memurudur. Ortağı Anthony Lurasetti ile birlikte suçluların peşine düşen Brett, onları yakalamak için şiddete başvurmaktan da geri kalmaz. Ancak bir gün işler onların pek de istediği gibi gitmez. Bir zanlıya şiddet uygulayan Brett ve Anthony’nin görüntüleri medyaya yansıyınca, ikilinin kariyeri tehlikeye girer. Görüntülerden sonra açığa alınan iki polis, kendilerini birden bire büyük bir boşluğun içinde bulur. İşsiz ve parasız kalan ikili, bunca yıl emek verdikleri işlerinden tazminatlarını almanın yolunu arar. Bu süreçte kendilerini ummadıkları durumların içinde bulan Brett ve Anthony, hak ettikleri tazminatlarını almak için suçlarla dolu yeraltı dünyasına adım atar. İki bu kirli dünyada beklediklerinden daha fazlası ile karşı karşıya kalır.


3- Gölge Savaşçı / Ying

Yönetmen koltuğunda Yimou Zhang 'ın oturduğu ve senaryoyu yönetmenle birlikte Wei Li'nin birlikte kaleme aldığı Çin, Hong Kong ortak yapımı filmin başrollerinde Chao Deng , Ryan Zheng , Li Sun, Jingchun Wang ve Lei Wu yer alıyor.

Genç ve ne yapacağı kestirilemeyen bir kral tarafından yönetilen Pei Krallığı’nda, askeri kumandan içten ve dıştan tehlike ile karşı karşıyadır. Ancak onun gizli bir silahı vardır; gölge. Bu yöntem sayesinde, hem Pei’nin düşmanlarını hem de kralı kandırabilecektir. Takıntı haline getirdiği rakip krallığı ele geçirmeyi planlayan kumandan, bu zamana kadar hiç görülmemiş, baş döndürücü bir saldırı gerçekleştirmek için, eşi (gölge) ve iki krallığın da kralına yönelik bir planı uygulamaya başlar.


4- Kulyas: Lanetin Bedeli

Haftanın bir diğer yerli yapımı olan Kulyas: Lanetin Bedeli filmini Yunus Şevik yönetmiş. Senaryoda ise aynı zamanda yönetmenin ablası Esma Şevik ve korku türü filmlerin aranılan ismi Mustafa Miraç Kaya 'nın imzaları var. Başrollerde ise Halil Kumova , Kübra Kılınçkaya , Nurdan Paksoy , Gizem Tan ve Can Yavuz 'u izleyebilirsiniz.

Kulyas kabilesinin cinleri, yüzyıllar önce büyücü Potifar tarafından hapsedilmiştir ancak insanoğlunun hırsı onların yüzyıllar sonra serbest kalmasına neden olur. İnsanlarla bedeli oldukça ağır olan bir anlaşma yapan cin kabilesinin lideri Mureh, her yıl bir insanı kurban olarak alacak ve aldığı bedeni insana dönüştürecektir. Ancak bu kurban ile birlikte, insanların hırsları da alınmış olur. Yıllar boyu yüzlerce can alan ve yine de doymayan Mureh, yeni kurbanların gelmesini beklemektedir. Tam da bu sırada Anıl, Görkem, Beyza ve Defne adında dört genç, fotoğraf yarışması için Mureh’in yaşadığı kasabaya gelir. Kalacakları oteli bulamayan gençler, çareyi köyün hocası Kanber’den yardım istemekte bulur. Hoca tarafından misafirhaneye yerleştirilen gençler, burada cinlerin vahşeti ile karşı karşıya kalacaktır.


5- Pokémon Dedektif Pikachu

Ryan Reynolds’ın sevimli Pokémon Pikachu’ya sesiyle hayat verdiği fantastik live action animasyon filminin yönetmen koltuğunda “Köpekbalığı Hikayesi”, “Canavarlar Yaratıklara Karşı” ve “Goosebumps: Canavarlar Firarda” filmleriyle tanınan Rob Letterman oturuyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise “Jurassic World: Yıkılmış Krallık”tan tanıdığımız Justice Smith , “Big Little Lies” dizisinden Kathryn Newton , Oscar adaylığı bulunan Ken Watanabe gibi isimler yer alıyor.

Başarılı özel dedektif Harry Goodman esrarengiz bir şekilde kaybolur ve 21 yaşındaki oğlu Tim babasına neler olduğunu öğrenmek için kolları sıvar. Bu araştırmada Tim’e babasının eski Pokémon ortağı Dedektif Pikachu yardım eder. Pikachu esprili ve sevimli olduğu kadar iyi bir dedektiftir. Eşsiz bir şekilde birbirleriyle anlaşabildiklerini fark eden Tim ve Pikachu bu karmaşık sırrı çözmek için heyecan verici bir macerada güçlerini birleştirir. İnsanların ve Pokémonların birlikte yaşadığı Ryme Şehri’nin neon ışıklı sokaklarında ipuçları arayan ikili maceraları sırasında türlü türlü Pokémonlarla karşılaşır ve bu huzurlu hayatı yok edebilecek ve tüm Pokémon evrenini tehdit eden şoke edici bir komployu açığa çıkarır.


6- Sihirli Oyuncaklar / Toys & Pets

Haftanın ikinci animasyon filmi Sihirli Oyuncaklar'ın yönetmenliğini Gary Wang yaparken, senaryo ise Guanlin Ji , Shi Lei ve Yuan Zeyu triosunun kaleminden çıkıyor.

Küçük bir oyuncak olan Nathan, su ile temas edince rengi değişen sihirli oyuncaklardan biridir. Ancak, Nathan oyuncak ustası tarafından yapılsa da, bilinmeyen bir nedenden dolayı su ile temas edince renk değiştiremez. Neden renk değiştiremediğini anlamaya çalışan Nathan, bu sırada küçük bir robot olan Timebot ile tanışır. Yeni arkadaşı ile birlikte, neden renk değiştiremediğini araştırmaya karar veren Nathan, macera dolu bir yolculuğa koyulur. Nasıl renk değiştirebileceğini öğrenmek için, yol oyunca karşısına çıkan oyuncak ve evcil hayvanlardan yardım alan Nathan, kendisini bilmediği bir dünyanın içerisinde bulur.


7- Temizlikçi / The Cleaning Lady

Jon Knautz 'un yönetmen koltuğunda oturduğu gerilim-korku temalı filmin senaryosunda yönetmen Knautz ile birlikte Alexis Kendra 'nın imzaları bulunuyor. Filmin başrollerinde ise Alexis Kendra, Stelio Savante , Rachel Alig , Elizabeth Sandy ve Mykayla Sohn yer alıyor.

Alice, kendisini erkek arkadaşıyla olan ilişkisinden uzaklaştırmaya çalışan genç bir kadındır. Sevgiye bağımlı biri olan Alice için bu süreç pek de kolay geçmez. Bu sırada evinde temizlik yapmaya gelen Shelly adındaki kadınla iletişim kurmaya başlar. Yüzünde yara izleri olan Shelly’ye yardım etmeye çalışan Alice, zaman geçtikte onunla daha yakın bir ilişki kurmaya başlar. Shelly ile kurduğu arkadaşlıktan memnun olan Alice, çok geçmeden yeni arkadaşı ile ilgili korkunç gerçekleri öğrenir.