Sinemalarda yeni dönem!

Sinema filmleri ve dijital platformlar hakkındaki yönetmelik yayınlandı.


2019 yılı başında bazı sinema yapımcı ve dağıtımcıları ile yine bazı sinema salonları arasında cereyan eden bilet ve promosyon satışları anlaşmazlığının ardından devlet duruma el koymuş ve 'Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik' başlığı altında bir yönetmelik taslağı hazırlanmıştı. Söz konusu yönetmelik Resmî Gazete'de bugün yayınlanarak yürürlüğe girdi.

'Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'e göre artık sinemalarda gösterime sunulan filmlerin dijital platformlarda yayınlanabilmesi için vizyon tarihlerinin üzerinden 5 ay geçmesi gerekecek.

Yönetmelik ne getiriyor?

Yapılan yeni düzenlemeyle sinema sektöründe Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın eli güçleniyor. Söz konusu yönetmeliğe göre; Sinema salonları, filmler, biletlerle ilgili tüm bilgiler Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bildirilecek. Böylece bilgi paylaşımında şeffaflık sağlanması amaçlanıyor. Bir diğer düzenlemeye göre, reklam süreleri 10 dakikaya düşürüldü.

Biletler ise  “Belirli yaş ve üzeri bileti”, “Engelli bileti”, “Şehit yakını ve gazi bileti”, “Halk günü bileti”, “İnternet bileti”, “Kamu meslek grubu bileti”, “Öğrenci bileti” ve “Sabah seansı bileti” gibi çeşitlere ayrıldı.

Yaş sınıflandırması değişti

Yayınlanan yönetmelikle film gösterimlerinde uygulanan yaş sınırlamalarında da değişiklikler yapıldı. Daha önce “Genel İzleyici, 7A, 7+, 13A, 13+, 15A, 15+ ve 18+” şeklinde uygulanan yaş sınırlamaları “Genel İzleyici, 6A, 6+, 10A, 10+, 13A, 13+, 16+ ve 18+” olarak yeniden düzenlendi.

Ayrıca yetişkinler uygun film fragmanlarının belirli yaş gruplarının altında izleyiciye hitap eden film aralarında gösteriminde de düzenleme yapıldı. Buna göre fragmanlar da sinema filmleri gibi sınıflandırılacak ve çocuk filmleri aralarında müstehcenlik, zararlı alışkanlık ve korku filmi gibi fragmanlar verilemeyecek.

Paket ürün yasaklandı

Sinema salonu işletmecileri ile yapımcılar arasında krize sebep olan, kamuoyunda “mısır savaşları” olarak bilinen sorun, yönetmelikte yer alan “Sinema salonu işletmecileri ya da sinema filmi bileti satan diğer gerçek veya tüzel kişiler, sinema filmi bileti ile birlikte başka bir ürünün satışını aynı anda yapamaz, sinema biletini başka bir ürün veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz.” maddesiyle tarihe karıştı.

Sinema salonu işletmecileri bilet ve diğer ürün fiyatlarında ayrı ayrı indirimler yapabilecek, ancak sinema bileti ile birlikte başka bir ürünü paket halinde satamayacak.

İşte yönetmeliğin tam metni: