Sinemalarımızda bu hafta!

Türkiye sinema salonlarında bu hafta yerli filmlerin rüzgarı esecek!


Türkiye sinema salonlarında bu hafta yerli film rüzgarı esecek. Sinemaseverler bu hafta üçü yerli ve üçü yabancı olmak üzere toplam 6 yeni filmle tanışacak.

İşte haftanın filmleri:

 

 

Bizi Hatırla

Haftanın ilk filmi usta yönetmen Çağan Irmak 'ın senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği Bizi Hatırla.

İhmal ettiği babasının rahatsızlanmasının ardından onunla yeniden bağ kurmaya çalışan bir adamın hikayesini konu edinen filmin başrollerinde usta oyuncu Altan Erkekli ve son yılların sivrilen ismi Tolga Tekin var. İkiliye Özge Özberk , Binnur Kaya ve Sumru Yavrucuk  eşlik ediyor.

Çalışkan bir adam olan Kaan, sahip olduğu başarılı kariyerini dişi tırnağıyla gerçekleştirmiştir. Bulunduğu noktaya gelebilmek için yıllarca çalışmış ve sonunda istediği mevkiye gelmeyi başarmıştır. Eşi, iki çocuğu ve işiyle kurduğu sakin hayat onun için yeterlidir. Bu stresli yoğunluk içindeyken, bir sahil şehrinde yaşayan yaşlı babası Eşref’i biraz ihmal etmiş durumdadır. Ancak bu durum, günün birinde babasının geçirdiği bir rahatsızlık sonrasında değişir. Yaşanan rahatsızlık Eşref'i babasının yanına gitmeye zorlar, ancak yoğun iş temposu buna müsaade etmemektedir. İşten vakit ayıramadığından ötürü babasını İstanbul’a, evine getirmeyi tercih eder. Baba Eşref ise oğluna ve ailesine yük olmaktan çekinmektedir, bu nedenle de geldiği gibi kendi evine geri dönmek ister. Bu alışık olmadıkları durumun içinde nasıl davranacaklarını bilemeyen baba-oğlu, birbirlerine ne kadar yabancılaştıklarını fark ederler. Babasıyla tekrar bağ kurmaya çalışırken aynı çatı altında kalmak Kaan için zor kararlar alma gerekliliğini ve sıkı bir vicdan muhasebesini beraberinde getirecektir.

Deliler Fatih'in Fermanı

Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı Ordusu'nda görevli olan Deliler'i konu edinen tarihi dönem filminin yönetmeni Osman Kaya . Senaryosunu Mustafa Burak Doğu ve İbrahim Ethem Arslan 'ın üstlendiği filmin başrollerinde Cem Uçan, Erkan Petekkaya , Nur Fettahoğlu , Yetkin Dikinciler ve Gülşah Şahin yer alıyor.

Fatih Sultan Mehmet’in gönderdiği Osmanlı elçisi, Romanya Prensi Vlad tarafından infaz edilmiştir. Yaşanan olay karşısında Fatih Sultan Mehmet, Vlad’ı öldürmesi için Baba Sultan’a ferman verir. Baba Sultan görev için Gökkurt, Çebi, Suskun, Adsız, Mübariz, Kongar ve Aşgar’dan oluşan Deliler Birliği’ni Kuman’la birlikte Edirne’den Targoviçte’ye gönderir. Deliler, Alaca köyü yakınlarından geçerken Vlad’ın çetesinin köye saldırdığını öğrenir. Deliler’in amacı önce köyü kurtarıp ardından Vlad’ı infaz etmektir.

Grinç / The Grinch

Haftanın tek animasyon filmi Grinç'in yönetmen koltuğunda Yarrow Cheney ve Scott Mosier oturuyor. ABD-Çin ortak yapımı Grinç'in senaryosunda ise Dr. Seuss ve Michael LeSieur ikilisinin imzası bulunuyor. Filmin orijinal seslendirmelerinde Benedict Cumberbatch , Cameron Seely , Rashida Jones , Angela Lansburry, Kenan Thompson ve Ramone Hamilton ; Türkçe dublaj seslendirmelerinde ise Yekta Kopan , Azra Ayorak , Ebru Saçar Aktaç , Bedia Ener , Tarkan Koç ve Ege Gürel görev almış.

Who köyünden ayrılarak dağın başında, kimsenin yaklaşmaya cesaret edemediği mağarasında yaşayan Grinç'e yalnızca sadık köpeği Max eşlik etmektedir. Günlük yaşamın sükunetinden memnun olan Grinç'in kabusu ise, yılbaşı kutlamalarına aşırı düşkün olan Who halkının yıl sonu başlayan coşkusudur. Bu yıl kutlamaların daha da coşkulu olacağının ilan edilmesi sonucu, Grinç bu coşkuyu yok etmek adına, Noel Baba kılığına girerek yılbaşını çalmaya karar verir. O sırada köyde yaşamakta olan küçük Cindy-Lou ise arkadaşlarıyla birlikte yılbaşında Noel Baba'yı yakalayıp, bekar annesine yaptığı yardımlar için teşekkür etme planı yapmaktadır. İkilinin yılbaşı planları birbirlerini nasıl etkileyecektir?

Muhtemel Aşk / In den Gängen

Alman yapımı drama filmi Muhtemel Aşk'ın yönetmeni Thomas Stuber . Senaryo ise Thomas Stuber'le birlikte Clemens Meyer 'e ait. Filmin başrollerinde ise Sandra Hüller , Franz Rogowski , Peter Kurth , Henning Peker ve Ramona Kunze-Libnow yer alıyor.

Christian, bir süpermarkette çalışan genç bir adamdır. Karanlık geçmişini ardından bırakmaya çalışan Christian, yeni ortamına ayak uydurmaya çalışır. Uzun koridorlar, telaşlı kasa kuyrukları ve yük kaldırma araçlarından oluşan bambaşka bir hayata adım atan genç adamın en büyük destekçisi Bruno olur. Christian, kendisine çocuğuymuş gibi davranan Bruno sayesinde işi kolayca öğrenir. Genç adam raf istifleyicisi olarak çalıştığı marketin şeker reyonunda çalışan Marion’u görür görmez aşık olur. Ancak kendi küçük dünyasında bu aşkı yaşatmak Christian için hiç de kolay olmaz.

Put Şeylere

Başta 54. Ulusal Yarışma En İyi Film Ödülü olmak üzere yerli-yabancı birçok festivalden ödülle dönen Put Şeylere filminin yönetmen ve senarist koltuğunda aykırı yönetmen olarak dillendirilen Onur Ünlü oturuyor. Başrollerde ise Türkü Turan , Erkan Kolçak Köstendil , Öner Erkan , Elit İşcan ve Beril Kayar yer alıyor.

Filmin konusuna gelince;

İstanbul’un Cihangir semtinde yaşayan bir grup sanatçının zaten yeterince karmaşık olan ilişkileri, hayatlarına giren bir el kamerası nedeniyle iyice garip bir hal almıştır. Tüm kadınların âşık olduğu narsist bir yönetmen, birbirlerine kabloyla bağlı iki ev arkadaşı, aynı zamanda morg olan bir tiyatro sahnesi, ölüleri dirilten bir hemşire ve ekibin bazen sağ bazen sol, bazen de iki kolu olmayan torbacısı filmin zaman ve mekânla oynadığı deneysel anlatısının kahramanlarıdır. Söz konusu kamera kimisi için iyi bir fırsatken kiminin sonunu getirecektir.

Yaz / Leto

Rus-Fransız ortak yapımı Yaz filminin yönetmenliğini Kirill Serebrennikov yapıyor. Senaryoda Serebrennikov'un yanında Mikhail İdov oturuyor. Filmin başrollerinde ise Teo Yoo, Irina Starshenbaum , Roman Bilyk , Filipp Avdeev ve Nikita Efremov var.

Filmde, efsanevi rock starı Viktor Tsoy ile onun akıl hocası olan genç müzisyen Mike ve Mike’ın eşi Natasha arasında geçen aşk üçgenine yer verilmiş. Genç bir müzisyen olan Viktor, yeni bir grup kurmanın hazırlığı içindedir. Kino adını verdikleri grubun kurulma arifesinde ülkede Iggy Pop, Talking Heads, Lou Reed, Led Zeppelin, David Bowie’nin gibi sanatçıların kaçak plakları elden ele dolaşmakta, Rock’n Roll ve Blues kültürü yaygınlaşmaktadır. Victor’un hayatı tam da bu dönemde Zoopark grubunun lideri Mike Naumenko ile tanışması ile bambaşka bir hal alır. Victor, kendisini bir anda, Mike ve Mike’ın eşi Natasha arasında bir aşk üçgeninde bulur.

İyi seyirler...