Sinemazon Kadın Yönetmenler Festivali başlıyor!

Sinemazon Kadın Yönetmenler Festivali sinemaseverlerle ilk kez buluşacak!


Çankaya Belediyesi'nin düzenlediği Sinemazon Kadın Yönetmenler Festivali, 18-22 Ocak arasında Ankara'da sinemaseverler ile buluşacak!

Farklı alanlardan gelen ve farklı kariyerlere sahip amatör ve profesyonel birçok kadın yönetmenin bir araya geleceği festival, Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gerçekleşecek. Festival kapsamında bir tartışma ve paylaşma alanı bulacak olan kadın yönetmenler, kendi anlatılarını, meselelerini ve sinema dillerini paylaşma fırsatı bulacak.

Çağdaş Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek 1. Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali’nin içeriği 9 uzun metraj, 6 belgesel ve 7 kısa metraj filmden oluşuyor.

22 kadın yönetmeni seyirci ile buluşturacak festival kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra Doç. Dr. Sevcan Sönmez, Dr. Berceste Gülçin Özdemir gibi birbirinden değerli kadın akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirilecek “Türkiye'de Kadın Olarak Bağımsız Sinema Üretmek” isimli bir panel de bulunuyor. Aynı zamanda, Dr. Berceste Gülçin Özdemir, “Türk Sinemasının Kadın Yönetmenleri Konuşuyor” ve Doç Dr. Sevcan Sönmez ise “Filmlerle Hatırlamak” isimli kitaplarının imza günlerinde okuyucuları ile buluşacak. Festival kapsamında bir kadın sinema öğrencisini cesaretlendirmek adına verilecek olan “Senaryo Yazım Özendirme Ödülü”nün kazananı ise etkinliğin ilk günü olan 18 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşecek açılış töreninde açıklanacak. 

Açılışı 18 Ocak Cumartesi günü saat 17.00'de Gülten Taranç 'ın 'Kadın Yönetmenler' belgeseli ile yapılacak festival boyunca söyleşiler, atölyeler, paneller ve film gösterimleri devam edecek.

Festival kapsamında gösterimde olacak filmler; 

Uzun metraj filmler

Bağcık / Görkem Yeltan
Beginner / Burçak Üzen
Borç / Vuslat Saraçoğlu
Çekmeköy Underground / Aysim Türkmen
Güven / Sefa Öztürk
Güvercin / Banu Sıvacı
Hemşire / Dilek Çolak
Yağmurlarda Yıkansam / Gülten Taranç
Yarım / Çağıl Nurhak Aydoğdu

Belgesel filmler

Hilâl-i Ahmer Cemiyeti Hanımlar Merkezi / Biket İlhan
Kazım / Dilek Kaya
Müzikli Bir Hikaye / Jale İncekol
Onun Filmi / Su Baloğlu - Merve Bozcu
Tohum / Sevinç Baloğlu
Umutlu Bir Hikaye / Jale İncekol

Kısa metraj filmler

Bir Işık Verin Bana / Handan Bayındır Tuna
Gri Bölge / Derya Durmaz
İmparatorlukta Zor Bir Gün / Sezen Kayhan
Maceracı Kuşlar / Sevinç Karataş
Yara / Itır Sezik
Yüzme Öğreniyorum / Serpil Altın
Ziazan / Derya Durmaz