Siyahi oyuncular Oscar'a tüm alanlarda aday oldu

Akademi tarihinde bir ilk gerçekleşti.


Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929 yılında 'Akademi Ödülleri' adıyla ilk defa dağıtılan ve sinema dünyasının en prestijli ödülleri kabul edilen Oscarlar için geri sayım başladı. Siyahi sinema oyuncuları, ABD'nin Los Angeles kentinde 26 Şubat'ta verilecek Oscar ödülleri için ilk kez bu yıl tüm alanlarda aday oldu.

Oscar'da geçen seneki gibi tamamı beyaz oyuncular olmayacak

Oscar Ödüllerinde bu yılki aday oyuncular geçen sene yaşandığı gibi tamamı beyaz oyunculardan oluşmadı. Ödül tarihinde ilk kez siyahi sinema oyuncularının tüm alanlarda aday olması, ırkçılık suçlamalarına maruz kalan organizasyonun puan toplamasını sağladı.

Siyahi adaylar her dalda Oscar'a aday oldu

Üye çeşitliği bakımından da puan toplayan Akademinin 683 üyesinden yüzde 46'sı kadın, yüzde 41'i siyahi Amerikalılardan oluştu. Siyahi oyuncular, Denzel Washington 'Fences'taki rolüyle En İyi Erkek Sinema Oyuncusu, Mahershala Ali 'Moonligth'taki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Ruth Negga 'Loving'deki rolüyle En İyi Kadın Sinema Oyuncusu, Viola Davis 'Fences'taki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Sinema Oyuncusu, Naomie Harris 'Moonlight'taki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Sinema Oyuncusu ve Octavia Spencer de 'Hidden Figures'teki rolüyle En İyi Kadın Sinema Oyuncusu kategorisinde aday gösterildi.

Trump'a siyasi mesajlar verilmesi bekleniyor

Irkçılık tartışmalarından uzak bir sene geçiren Oscarlarda, ABD Başkanı Donald Trump 'ın görevindeki ilk yılı nedeniyle siyasi mesajlar verilecek bir ödül gecesi yaşanması bekleniyor.