Sudanlı Musa’nın hayatı filme çekiliyor

İstihbaratçı Kuşçubaşı Eşref Bey’in emir eri Sudanlı Musa’nın hayatı filme çekiliyor.


1.Dünya savaşında Osmanlı askerleriyle birlikte cephede mücadele veren Sudanlı Musa’nın hayat hikayesi “Sudanlı Musa - Vatana Adanmış Bir Ruh” ismiyle beyaz perdeye uyarlanacak. 

Sudanlı Musa’nın her yaştan insanın ilgisini çeken destansı ve hazin yaşam öyküsünün tüm samimiyetiyle yansıtılacağı filmin çekimleri Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilecek. Yapımcılığını Kafa İşler Medya Yapım’ın üstlendiği “Vatana Adanmış Ruh” filmi için prodüksiyon çalışmaları sürüyor. 

Filmin, Afrika ülkeleri ve Türkiye arasındaki var olan kültürel, politik ve turistik ilişkileri de olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.  Yönetmenliğini Özgür Bakar ’ın yapacağı filmin başrol oyuncusu olan Sudanlı Musa karakterini canlandırmak üzere Hollywood yıldızlarıyla görüşmeler devam ediyor.  

Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak danışmanlığında senaryosu oluşturulan film, 4 Mart 2022’de izleyiciyle buluşacak. 

“Sudanlı Musa Kimdir? ” 

Zenci Musa adıyla da bilinen Sudanlı Musa, 1800-1919 yılları arasında yaşamış ve Osmanlı’da gönüllü askerlik yapmış bir Sudanlı’dır. Teşkilat-ı Mahsusa mensubu olarak görev alan Sudanlı Musa, istihbaratçı Kuşçubaşı Eşref Bey’in emir erliğini de yapmıştır. 

İngilizler’in 19.yüzyılda Doğu Afrikada’ki işgal faaliyetleri üzerine çok sayıda Sudanlı Müslüman Osmanlı’nın farklı vilayetlerine göç etmek zorunda kalmıştır. Musa’nın babası Girit’e dedesi ise Mısır’a göç etmiştir. 1880’li yılların başında Girit’te dünyaya gelen Musa, küçük yaşta babasını kaybedince dedesinin yanına Kahire’ye yerleşmiştir. 

Bir Türk mahallesinde büyüyen ve Türk arkadaşları sayesinde çok iyi Türkçe konuşan Musa, fiziksel görünümü ve askerliğe olan ilgisi sebebiyle Osmanlı Devleti’ne hizmet etmek istemiştir. Trablusgarp’ta Eşref Bey’in emir eri olarak savaşa katılan Sudanlı Musa, daha sonra patlak veren savaşlar sebebiyle Balkan Cephesine ve devamında Sina-Filistin Cephesine geçmiştir. İstiklal Marşımızın yazarı Şair Mehmet Akif Ersoy ile arkadaşlığı bu esnada gerçekleşmiştir. Yemen’e gidecek Osmanlı altınlarını Sudanlı Musa kahramanlık göstererek ulaştırmıştır. 

Ömrünün son yıllarında verem hastalığına yakalanan Musa,1919 yılında Üsküdar’daki Özbekler Tekkesinde hayata veda etmiştir.