Tarihi sinema kapanıyor mu?

İzmir'in 50 yıllık sineması kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.


Sinemaseverler ve sinema sektörünün tüm paydaşları temmuz ayında salonların açılacak olmasına sevinirken, bazı salonlar içinse ışıklar sönmek üzere... Koronavirüsü salgını nedeniyle 16 Mart'tan bu yana kapalı kalan sinema salonları 1 Temmuz 2020'de kapılarını tekrar açmaya hazırlanırken, bir zincire dahil olmayan salonlar kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

 

İzmir’in Konak ilçesine bağlı Alsancak semtinde yer alan ve faaliyetlerine 1970 yılından beri devam eden Karaca sineması kapanma tehlikesi yaşayan bu salonlardan sadece biri.

Kapatılan ilk sinema Kadıköy'ün tarihi sineması Rexx olurken, Beyoğlu Atlas Sineması'ndan da kötü haber gelmişti. Şimdi ise İzmir'de bulunan Karaca Sineması'nın kapılarını tamamen kapatabileceği duyuruldu.

Pek çok sinemasever Twitter’da #KaracaSinemasıKapanmasın etiketi ile salonun kapanmaması için dileklerini paylaşıyor ve bir süredir sinemanın açıldığı zaman sağlıklı bir hizmet verebilmesi için kampanya çalışmasında yer alıyordu. Amaç, salgın ile birlikte yaşam koşullarına uygun olmayan sinemayı, uygun hale getirmekti. Birçok destekçi bağış yaparak salonun yaşamasını sağlamaya çalıştı. Ancak Karaca Sineması'nın duyurduğu bilgiye göre destek kampanyası, Karaca isminin haklarını elinde bulunduran firmanın isim haklarını zedelediği gerekçesiyle kampanyayı durdurmak üzere harekete geçmesiyle durduruldu. Sinemanın işletmecisi Serdar Arslan tüm bu sebeplerle işletme tarafından çekilme kararı aldı.

Her ne kadar kampanya durdurulsa da çözüm arayışlarının devam ettiği gelen bilgiler arasında.