Tarık Akan mezarı başında anıldı!

Türk sinemasının usta oyuncusu Tarık Akan için anma töreni düzenlendi.


Oynadığı filmlerle bir döneme damgasını vuran sinema oyuncusu ve yazar Tarık Akan , vefatının üçüncü yılında mezarı başında anıldı. Törene Akan'ın oğlu ve sanatçı dostları katıldı.

Yeşilçam'ın efsane isimlerinden Tarık Akan, ölümünün 3'üncü yılında mezarı başında anıldı. Bakırköy Zuhuratbaba Mezarlığı'ndaki anma törenine, Akan'ın ailesi, oyuncu arkadaşları, bazı siyasi parti ve STK'ların temsilcileriyle sevenleri katıldı.

'Dün olmuş gibi özlüyoruz'

Tarık Akan'ın oğlu Yaşar Özgür Üregül, törene katılan herkese teşekkür etti. Üregül, babasının vefatının üzerinden 3 yıl geçtiğini hatırlatarak, 'Dün olmuş gibi özlüyoruz ama 20 yıldır da yokmuş gibi uzak geliyor şu an. Mükemmel bir babaya tekrar veda ettik bugün.' dedi.

'Tarık'tan sonra yalnızım'

Akan'ın oyuncu arkadaşı, aynı zamanda Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz , 'O benim canımın içi arkadaşımdı. Bakırköylü. Hayatın en büyük keşfi ölümmüş ama nedense bu keşif hep bizim sevdiklerimizi buluyor. Her seferinde biraz daha yalnızlaşıyoruz. Ben kendi adıma yalnızım, hele Tarık'tan sonra... Onu çok özlüyorum' diye konuştu.

'Alışmak çok zor'

Tarık Akan'ın 52 yıllık arkadaşı Zeki İrfanoğlu da Tarık Akan'sız bir hayata alışmanın zor olduğunu belirterek, 'Düşünsem aklıma gelmezdi. Sanki 3 saat evvel vermişim gibi toprağa' ifadesini kullandı.

'İnsan öldüğüne inanamıyor'

Oyuncu Ahmet Arıman , sanatçıyla Hababam Sınıfı'nda beraber oynadıklarını belirterek, 'Milyonlarca insan var dünyada. Onların birkaç tanesi yıldız bana göre. Hem şekil hem kibarlık, centilmenlik, zariflik olarak Tarık abide bunların hepsi vardı. Çok zarif, konuşmasını bilen, kibar biriydi. Sırf güzelliği değil, adamın içi de güzeldi. İnsan onun öldüğüne inanamıyor. Çok üzgünüz' diye konuştu.

Hababam Sınıfı oyuncularından Tuncay Akça da 'Ben onların yanında yetiştim. Ayakkabılarını boyadım. Gençlik çağımda da beraberdik. Ne yazık ki aramızdan gitti ama o hep gönlümüzde yaşıyor.' dedi.

Törene katılanlar arasında yer alan Tarık Akan'ın arkadaşı İbrahim Astarcıoğlu da '1980'den bu yana da çok iyi bir dostluğumuz oldu. Çok özlüyoruz. Bütün ölümler erken. Çok erken ayrıldı ama yapacak bir şey yok. Hayatın tek somut gerçeği bu. Sürdürmek lazım düşüncelerini, duygularını, dostluk anlayışını, savaşçılığını sürdürmek lazım. Onu anımsamak lazım. Sürekli belleklerde, nesilden nesile aktarmak lazım.' diye konuştu.

Tören, konuşmaların ardından Tarık Akan'ın sevenleri ve Taş Koleji öğrencileri tarafından kabri başına karanfiller bırakılmasıyla sona erdi.