Temel ile Dursun filmi 3 kuşak oyuncuyu bir araya getirdi

Yönetmen İhsan Taş bir komediyle karşımızda.


Daha önce 1950 - 1970 yılları arasında Bulgaristan'da gördükleri baskıdan Türkiye'ye kaçmaya çalışan 3 Türk gencinin gerçek hikayesini anlatan “KAÇIŞ 1950” isimli sinema filmini  2015 yılında sinema seyircisi ile buluşturan İhsan Taş , bu defa  senarist ve yönetmenliğini üstlendiği bir komedi filmi ile seyirciyle buluşuyor. İhsan Taş, Temel İle Dursun İstanbul’da isimli sinema filmi ile Karadeniz’in komik tipleri efsane Temel İle Dursun’u beyazperdeye taşıyarak bir ilke imza atıyor.  

5 Şubat 2015 tarihinde vizyona çıkacak olan filmde Wilma Elles , Alay Cihan , Tahsin Taşkın , Engin Alkan , Esin Civangil , Hülya Polat , Metin Yıldırım , Yakup Yavru , Metin Keçeci , Alparslan Özmol , Mutlu Vural , Eşref Kolçak , Nuri Alço , Özlem Savaş , Coşkun Göğen ve Yavuz Karakaş başta olmak üzere bir çok ünlü isim rol alıyor. 

Filmin hikâyesi şöyle:
Karadeniz’den İstanbul‘a Dursun’un yalanlarına inanıp yollara düşen Temel çok geçmeden İstanbul’a gelir fakat durum hiçte Dursun’un anlattığı gibi değildir. Büyük umutlarla geldiği İstanbul’da başına olmadık işler gelir ve böylece Temel’in İstanbul macerası başlar.

“Temel İle Dursun İstanbul’da” filminin yönetmen ve senaristi İhsan Taş ile özel bir röportaj yaptık.

Temel ile Dursun İstanbul’da macerası ne zaman ve nasıl başladı?

İhsan Taş: Temel ile Dursun İstanbul’da filminin macerası küçüklüğümden beri fıkralarını dinlediğim için uzun zamandır aklımdaydı ama ciddi anlamda 2010 yılında başladı. 

Senaryonun hikâyesi nasıl oluştu?

İhsan Taş: Ben Alay abi’ye (Alay Cihan) daha önce “Temel ile Dursun sinema filmi olarak çekildi mi” diye sordum. O da “hayır” deyince; Beynimde bir ışık yandı.  Zaten halk arasında fıkralarıyla bilinen bu isimlerle bir sinema filmi yapma fikri beni çok heyecanlandırdı. Aklıma, Temel ile Dursun’un İstanbul’da buluştukları bir hikaye geldi. Tabi bu fikrimi dostlarım Alay Cihan ve Metin Yıldırım ile paylaştıktan sonra onlarında sıcak bakmasıyla bu işe giriştim. Senaryoyu yazmaya karar verdim. Hikayeden dolayı da filmin adı “Temel ile Dursun İstanbul’da” olsun dedik.

Seyirci Karadeniz insanının kıvrak zekâsıyla ortaya çıkarttığı durum komedisi mi, yoksa karakter komedisi mi izleyecek?

İhsan Taş: İkisi de var.

Daha önce de bir çok kez Temel filmleri yapıldı ve bunların içinde çoğunlukla bilinen Temel fıkraları kullanıldı, siz de Karadeniz fıkraları kullandınız mı?

İhsan Taş: Temel karakterini Türkiye’de ilk canlandıran Alay Cihan olmuştu. Filmimizde de Temel karakterini Alay Cihan oynadı. Onun seçtiği birkaç fıkra da kullandık filmin içinden. Ama fıkralardan daha çok İstanbul’a gelip burada başına gelen konuları işledik.

Filmde tanınmış Yeşilçam oyuncuları, Karadeniz müzisyenleri gibi farklı oyuncular var, onları bir araya getirmek zor oldu mu?

İhsan Taş:: Kadromuz senaryo gereği çok kalabalık ve çoğu da ünlü isimler. Yeni nesil oyuncular, Ses sanatçıları ve Yeşilçam emektarları… Yani üç kuşağı bir araya getirmeye çalıştık. Tabi ki kolay olmadı ama zor olan her şey başarıyı getirir.

Oyuncu seçimindeki kriterleriniz ne oldu?

İhsan Taş:: Tabi ki ilk tercih senaryoya uygun olması, ama söz konusu Yeşilçam emektarları olunca o kriterleri hiçe saydım. Yeşilçam emekçilerine çok özel bir saygım var. Onlar sinemamızın bugünlere gelmesinde büyük emekleri olan değerler. Bugün sinema ve dizi sektörü bu kıymetli insanlarımıza büyük bir vefasızlık örneği sergiliyor. 
Biz onların filmleriyle büyüdük. Onlar bizim çocukluğumuzun kahramanları, şimdi onlara sahip çıkmak ve korumak Onları filmlerde dizilerde değerlendirmek bugün bir sosyal sorumluluktur, boynumuzun vefa borcudur.

Onun için de çalışmalarımda Yeşilçam emekçileri ile çalışmaktan çok mutluluk duyuyorum. Temel ile Dursun İstanbul’da da üç kuşak oyuncuyu bir araya getirdim. Yeşilçam oyuncularından Eşref Kolçak, Nuri Alço, Özlem Savaş, Coşkun Göğen ve Yavuz Karakaş gibi büyük ustalarla da keyifle çalıştım. 

Film kaç günde çekildi?

İhsan Taş: Filmimiz 70-80 kişilik bir ekip ile 4 haftada çekildi. Türkiye’nin branşlarında en iyi ekipleri ve  sektördeki en iyi ekipmanlarla çalıştık diyebilirim. Buradan emeği geçen arkadaşların hepsini yürekten tekrar kutluyorum.


Temel ile Dursun İstanbul’da filmini hazırlarken sizi zorlayan bir şeyle karşılaştınız mı?

İhsan Taş: İki ay önceden ön hazırlıklara başladık. Ekip de sağlam olunca, her şey kontrollü gitti, pek bir zorluk çekmedik, çok şükür.


Sette yaşadığınız ilginç veya komik olaylar oldu mu?

İhsan Taş: Setteki her günümüz ayrı komikti.  Ancak çok duygulandığımız bir olay var onu anlatayım. Eşref Kolçak ustam filmde Keskin Eşref adında eski ve itibarlı bir kabadayıyı canlandırdı. Çekim aralarında dinlenmesi için yönetmen koltuğumu veriyordum. Haberi olmadan koltuğun arkasına ismini yazdırdım. Bu durumdan haberi olmayan efsane oyuncu durumu fark edince oldukça duygulandı ve tüm ekip bizi ayakta alkışladı. 

Genel olarak çok eğlenceli geçen sette çok komik olaylar da yaşadık. Onları anlatmayayım diğer filmlerde kullanılacak çok malzeme var. Kamera arkasından bile bir film çıkar diye düşünüyorum.  

Filminizle ilgili söylemek istediğiniz bir şey var mı?

İhsan Taş: Toplamda 400’den fazla kişinin emeği, katkısı oldu bu filmde. Hepsi de en az benim kadar emek verip, yüreğini ortaya koyup çalıştılar. Biz üstümüze düşeni yaptık diye düşünüyorum. Tabi son kararı sinemaseverler verecek. Umarım beğenirler. Şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Teşekkür eder, filminize gişede büyük başarılar dileriz.

İhsan Taş: Asıl biz teşekkür ederiz desteklerinizden dolayı…