'The Specials' yakında sinemalarda!

Cannes'da kapanış filmi olarak gösterilen yapım vizyona hazır!


2019 San Sebastián Uluslararası Film Festivali’nden İzleyici Ödülü ve En İyi Film ödüllerini kazanan film, 72. Cannes Film Festivali kapanış filmi olarak seyirciyle buluşmuştu. 

Can Dostum filminin yönetmenleri Éric Toledano ve Olivier Nakache ’ın en yeni filmi olan yapım, sıradışı karakterleriyle olağanüstü bir ortaklığın hikayesini konu alıyor. Filmin yönetmenleri yapım aşaması ve öncesinden şu sözlerle bahsetti: 

Éric Toledano: Film, yirmi yıllık bir deneyimin meyvesi… Olivier ve ben 1994 yılında bir yaz kampında gözlemciydik. Otizmli çocukların ve ergenlerin topluma entegre edilmesinde uzmanlaşan Stephane Benhamou ile burada tanıştık. 

Olivier Nakache: Bir süre geçtikten sonra, Stephane bizden altı dakikalık bir film çekmemizi istedi. Derneğin yürümesi için gereken maddi imkanları toplamakta zorlanıyordu. Bağış toplamak için bu videoyu kullanmak istedi. Biz de el kameralarımızı aldık ve bundan 20 sene sonra Kural Dışı’ yı çekeceğimiz Saint-Denis’e çekim yapmaya gittik. Otizmli gençler ile çalışan, genç bir eğitimci olan Daoud Tatou ile orada tanıştık. Bir kez daha derinden etkilendik.

“Filmde oynayan otizmli bireyleri bir sanat grubunda bulduk”

Paris’teki tüm dernekleri dolaşıp uygun oyuncuları bulmaya çalışan ikili bir sanat grubunda doğru oyuncuları bulabildiklerini söylüyor. İletişim sorunları yaşayan, otizm spektrumundaki insanlarla çalışan bir sanat grubuyla anlaşarak bir sirk çadırında tiyatro atölyesi oluşturduklarını açıklıyorlar. Çok çekici bir kişiliği olan ve filmde Joseph’i oynayan Benjamin Lesieur ile orada tanıştıklarını da ifade ediyorlar. 

Éric Toledano, Benjamin için şu sözleri ekliyor: “Ailesi karmaşık olacağı konusunda bizi uyarmıştı. Asla kravat, kemer takmıyor, çorap giymiyordu. Cildine ve saçına dokunulmasına dahi izin vermiyordu. 25 günlük çekim sürecinde, onu kravat takmaya alıştırdık, kemer taktı, çorap giydi, saçını yapmamıza izin verdi. Benjamin’in kostüm ekibini çok sevdiğini anladık. Kostüm ekibinden Marine ile çok iyi anlaşmaya başladılar, ve sonuç Marine’e filmde Joseph’in çalıştığı yerdeki genç kadın Brigitte’i oynaması gerektiğini söyledik. Bunu ondan başka kimse yapamazdı. Marine, başlangıçta karşı çıksa da sonunda mükemmel bir rol oldu.”

Gerçek bir hikayeden uyarlanan, oyuncuların gerçek anlamda sınırlarını aştığı film, gidecek bir yeri kalmayan otizmli çocuklara kapısını açmış iki adam ve gönüllü gençlerden oluşan ekiplerinin mücadelesini konu ediniyor.

Başrolünde Vincent Cassel ve Reda Kateb bulunan film, 27 Mart 2020’de vizyondaki yerini alacak.