Tribeca'da bir ilk!

Tribeca Film Festivali ertelenmesi düşünülürken online olarak düzenlenecek.


Bu yıl 15 - 26 Nisan 2020 tarihleri arası düzenlenmesi beklenen ancak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle ertelenmesi gündeme gelen Tribeca Film Festivali bir ilki yaşamaya hazırlanıyor.

Nisan ve Mayıs ayında yapılacak olan neredeyse her festival, online'a dönüştürülmüş durumda. Danny Boyle 'un jüri üyeleri arasında bulunduğu Tribeda Film Festivali de bu online festivallerden biri olacak.

Festival organizasyon yetkilileri etkinliği ertelemek yerine online olarak düzenleyeceklerini duyurdu. Tribeca yönetiminin başında bulunan Jane Rosenthal konu hakkında Deadline'a konuştu ve festivalin ertelenmesinden bahsetti.

Oculus uygulamasıyla buluşacaklar

Oculus uygulaması sayesinde tüm festival katılımcılarını bir araya getirecek olan festival hakkında Rosenthal şu sözleri sarf etti: 'İnsan evlatları olarak henüz keşfedilmemiş sularda yüzüyoruz. İnsanları gülüp ağlarken koruyup kollayamadığımız zaman sosyal ve ruhsal olarak birbirimize bağlı olmamız çok önemli. Tribeca esneklik ve şiddetle sanatçıların bizleri bir araya getirmesine inanmak demektir. 11 Eylül'ün ardından kurulduk ve sanatlar aracılığıyla toplulukları bir araya getirmek genlerimizde var. Biz şimdiye kadarki en iyi festivali planlayan ve alternatiflerine hazır olan uluslararası bir festivaliz.'

Gabriel Range imzalı ve Johnny Flynn başrollü David Bowie biyografik filmi 'Stardust' ve ünlü yönetmen Stanley Kubrick belgeseli 'Kubrick By Kubrick' filmleri festival kapsamında online olarak gösterimde olacak.

Tribeca Film Festivali, geçtiğimiz yıllarda Nisan ile Mayıs ayları arasında gerçekleştirilmişti. Bu yıl da planlanan tarihleri 15 ile 26 Nisan arasındaydı. HBO'nun destekleri ile ve N.O.W. (New Online Work) Creators Market aracılığıyla Tribeca Film Festivali altında tüm dağıtımcılar, streaming platformları, yapımcılar ve sinemacılar online olarak bir araya gelecek. Buluşmalar 21-22 Nisan tarihlerinde yapılacak.