Türk-Japon dostluğunu anlatan film: 'Ertuğrul'

Türk-Japon ortak yapımı 'Ertuğrul' filminin çekimleri devam ediyor.


Japonya'da 1890'da batan Ertuğrul Fırkateyni'nin hikayesi ile 1985'te 215 Japon vatandaşının dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın talimatıyla İran-Irak savaşından kurtarılmasını konu alan 'Ertuğrul' filminin çekimleri Antalya'da devam ediyor.

Serik ilçesi Çandır Mahallesi'ndeki Tekfen Film Platosu'nda çekilen filmin yönetmenliğini Japon Mitsutoshi Tanaka yapıyor. Filmde başlıca rolleri Shioli Kutsuna , Mehmet Özgür , Kenan Ece , Melis Babadağ ve Murat Serezli paylaşıyor.

Tanaka, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'ye 3 ay önce geldiğini, 2 aydır çekimler gerçekleştirdiklerini belirterek, öncesinde de Japonya'da 3 ay çekim yaptıklarını bildirdi.'Ertuğrul faciasının' Japonya ile Türkiye arasındaki dostluğu gösterdiğini vurgulayan Tanaka, filmin bir 'barış mesajı' olarak vizyona girmesini istedi. 'Film çekimlerinde Türkiye'den, Türk hükümetinden çok büyük destek gördük' diyen Tanaka, normalde çekime izin verilmeyen kültür mirası olan alanlarda çekim yaptıklarını ifade etti.

Türkiye ve Japonya arasındaki kültür ilişkilerinin filmde görülebileceğine değinen Tanaka, bunların Türk hükümetinin desteğiyle yapılabildiğine işaret etti.Tanaka, filmin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile başlayan dostluğa destek verdiğini ifade ederek, elinden geldiğince güzel bir eser ortaya koymaya çalıştığını belirtti.

Film Türkiye'de kasım ayında, Japonya'da ise aralık sonunda vizyona girecek.