Türkiye’de İmplant Diş Tedavileri

1960'ların ortasından beri eksik dişlerin yerini almak için diş implantları kullanıldı, ancak son yıllarda kullanımları daha yaygın hale geldi. Tek eksik dişleri değiştiren kuronları, daha geniş eksik diş aralığını geri getiren köprüleri ve hatta takma dişleri desteklemek için kullanılabilirler.


İmplantlar, vücut dokularıyla uyumlu olduğu bilinen ve iyileşme sırasında bitişik kemikle bağlanabilen bir metal olan titanyumdan üretilir. Türkiye Vidalı Diş İmplant fiyatları implantlarının, kayıp dişleri doğal görünümlü sonuçlarla değiştirmenin güvenli ve rahat bir yolu olduğunu göstermek için, çalışmalardan ve klinik deneyimlerden elde edilen çok sayıda kanıt bulunmaktadır.

Neden Diş İmplantları Var?

Dental implantların geleneksel kuronlara, köprülere ve takma dişlere göre birçok önemli avantajı vardır:

İmplantlar doğal dişler gibi görünür ve hisseder.

İmplantlar doğal dişlerle aynı şekilde işlev görür ve dişleri yemede veya temizlemede zorluk çekmez.

Sağlıklı bitişik dişlerin, eksik diş veya dişler için destek görevi görmesi için dosyalanması gerekmez. Bu, onların kök dolgusuna ihtiyaç duyma olasılıklarının daha düşük olduğu anlamına gelir.

İmplantın varlığı, çiğneme kuvvetleri implant içinden kemiğe iletildiğinden ve doğal kemik yenileme sürecini uyardığından, değiştirilmiş dişin altındaki kemiğin yapısını korur. Bu, hem restore edilmiş dişlerin hem de yüzün iyi bir görüntüsünün korunmasına yardımcı olur.

Çıkarılabilir protezlere sağlam bir tutuş vermek için diş implantları kullanılabilir.

Dental implantlarla, takma dişleri yerinde tutmak için bazı takma dişlerde olduğu gibi özel tutkal kullanmaya gerek yoktur.

Bir Diş İmplantı Nelerden Oluşur?

Bir diş implantı 8 ila 16 mm uzunluğunda, çenedeki hazırlanmış bir kemik soketine yerleştirilen ve eksik diş için yedek bir kök görevi gören bir titanyum vida veya silindirdir. İmplant diş tedavisi üstüne takılan abutment adı verilen özel bir ataşman, yeni yedek diş (taç) veya dişler (köprü veya takma diş) için harici bağlantıyı oluşturur.

İyileşme sırasında, implantın titanyum yüzeyi, yaklaşık 3-6 ay sürebilen, osseointegrasyon olarak bilinen bir işlemde çevre kemik ile birleşir. Bu süreden sonra, implant bir veya daha fazla sahte dişi destekleyecek kadar stabildir.

İmplant Kimlere Uygulanabilir?

Diş implantları, bir veya daha fazla dişini kaybeden ve görünüşlerini veya çiğneme kabiliyetlerini eski haline getirmek isteyen hemen hemen herkes için uygundur; Ancak, hastanın kemik dokusunun tamamen gelişmesi önemli olduğundan, 18 yaşından küçük gençlerde kullanılmaz.

İmplantlar için dikkat edilmesi gereken, ağzınızın, tedavi edilmemiş diş çürüğü veya aktif periodontal (diş eti) hastalığı olmayan, sağlıklı bir durumda olması gerekir. İmplantlar aktif periodontitis varlığında yerleştirilirse, implant etrafında enfeksiyon gelişmesi, başarısızlığına ve kaybolmasına neden olacak bir tehlike vardır. Diş hekiminizin tedavi edilmeden önce oral hijyeninizin yüksek standartta olduğundan emin olması gerekecektir, çünkü implantların uzun süreli başarısı iyi plak kontrolüne bağlıdır. Tedavi tamamlandıktan sonra, diş hekiminiz veya periodontistinizle düzenli takip randevularınıza katılmaya istekli olmalısınız, böylece implantları değerlendirebilir ve erken bir aşamada herhangi bir komplikasyonun önlenmesi için adımlar atabilir.

Yukarıdaki implantlar için tüm kriterleri karşılıyorsanız, periodontistiniz, genel sağlığınız, eksik dişlerin sayısı ve konumu gibi, size özel birçok faktöre bağlı olan mevcut çeşitli tedavi seçeneklerini tartışmaktan mutluluk duyacaktır.

İmplant Ne Zaman Uygun Bir Tedavi Değildir?

Çene kemiği implantları yerleştirmek için yeterince kalın değilse ve kemik grefti yapılamıyorsa implant tedavisi mümkün olmayabilir. Ayrıca, implantlar, enfeksiyon veya yetersiz iyileşme nedeniyle başarısız olma riski nedeniyle tedavi edilmemiş periodontitis veya kontrolsüz diyabet hastaları için uygun değildir.

Türkiye İmplant Fiyatları konusunda ise İmplant kullanımını ekarte eden diğer tıbbi durumlar arasında kan pıhtılaşma bozuklukları; bazı kemik hastalıkları, bağışıklık sistemindeki eksiklikler, ciddi sistemik hastalıklar ve uyuşturucu kullanımı. Sigara içmek de önemli bir husustur, çünkü sigara içenler sigara içmeyenlere göre daha az iyileşir ve implantlarını gevşetme olasılığı daha yüksektir. Sigarayı bırakmak, başarılı implant terapisi şansınızı önemli ölçüde artıracaktır.