Türkiye, Meksika'da onur konuğu

Guanajuato Uluslararası Film Festivali başlıyor.


Meksika'nın San Miguel de Allende ve Guanajuato kentlerinde gerçekleştirilen, Guanajuato Uluslararası Film Festivali'nin konuk ülkesi, Türkiye oldu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla, Ankara Sinema Derneği'nin düzenlediği 'Guanajuato Film Festivali'nde Konuk Ülke: Türkiye Bölümü'nde 56 film gösterilecek.

Latin Amerika ülkelerinin en önemli festivallerinden biri olarak kabul edilen festival, 17-26 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Geçen yıl, 120 binin üzerinde izleyiciye ulaşan festivalin ana yarışma bölümünde, Deniz Gamze Ergüven 'in, Cannes Film Festivali'nde gösterilen filmi, 'Mustang' izleyici ile buluşacak.

Uluslararası Ana Yarışma Jürisinde oyuncu Melisa Sözen , Belgesel Film Yarışma Jürisinde yönetmen Cem Kaya, Meksika Filmleri Yarışma Jürisinde ise sinema yazarı Esin Küçüktepepınar görev yapacak.

Ömer Lütfi Akad 'ın 'Gelin' ile Metin Erksan 'ın 'Susuz Yaz' filmlerinin yanı sıra, Nuri Bilge Ceylan 'ın 'Kış Uykusu' ve 'Bir Zamanlar Anadolu'da', Semih Kaplanoğlu 'nun 'Bal', Reha Erdem 'in 'Jin', Zeki Demirkubuz 'un 'Yeraltı', Yılmaz Erdoğan 'ın 'Kelebeğin Rüyası', Kaan Müjdeci 'nin 'Sivas', Mahmut Fazıl Coşkun 'un 'Yozgat Blues' ve Mahsun Kırmızıgül 'ün 'Mucize' filmi festival kapsamında gösterilecek.

Müzik performanslı sessiz bir film ile kısa filmlerin de gösterileceği festivalde, 19 uzun metrajlı kurmaca ve 3 uzun metrajlı belgesel film izleyiciyle buluşacak.

Türkiye bölümünde ayrıca, Osmanlı Dönemi'nde yabancılar tarafından Osmanlı topraklarında çekilen sessiz kısa filmlerden oluşan bir toplu gösterim gerçekleştirilecek. Hollanda EYE Film Enstitüsü arşivinden alınan filmlerin gösterimine, Baba Zula canlı müzik performansıyla eşlik edecek.

Baba Zula festival kapsamında ayrıca San Miguel de Allende ve Guanajuato kentlerinde konser verecek.