Türkiye'nin ilk Netflix dizisi geldi!

BBC ve Netflix ortaklığında 8 bölümlük Troy dizi filmi çekildi.


2018 yılı, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tüm dünyada Troya Yılı ilan edilmişti. Hemen akabinde BBC ve Netflix de Troya ile ilgili ortak bir proje için bir araya geldi.

İngiliz basınında çıkan habere göre, Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tüm dünyada 2018 Troya Yılı ilan edilmesinin ardından BBC ve Netflix ortaklığında bir proje yaratılıyor.

Troy, Fall Of a City adını taşıyan tarihi dizi, Troya’nın tarihini ve tüm dünya üzerindeki etkisini gözler önüne sererken Truva Savaşı’nda yaşananlar ve Paris ile Helen arasındaki ilişki de konu edinilecek. İngiltere ve Amerika ortak yapımı dizinin başrollerinde David Gyasi , Hakeem Kae-Kazim ve Louis Hunter yer alacak.

2018’in ilgi odağı haline gelen Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20.yılı sebebiyle 2018 yılı tüm dünyada 'Troya Yılı' ilan edildi.

Troya, Çanakkale Valiliği ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın ortak çalışması ile tüm dünyaya tanıtılırken kentin bulunduğu noktada özel bir ‘Troya Müzesi’ de açılacak. Müze açılışı için Troya filminin ünlü oyuncularının da davet edildiği haberler arasında.Türkiye'nin ilk Netflix dizisi BBC ve Netflix ortaklığında hayata geçiriliyor.

’Troy, Fall Of a City’’de sevgi, savaş, entrika ve ihanet üzerine epik bir hikaye anlatılıyor. Tarih boyunca Doğu ve Batı arasında kültürlerin köprüsü olmuş dünyanın en önemli antik kentlerinden olan Troya’nın tarihi tüm ayrıntılarıyla ele alınıyor. Truva Şavaşı’nda yaşananların, Paris ile Helen arasındaki ilişkinin konu edildiği dizide David Gyasi, Hakeem Kae-Kazim, Louis Hunter, Bella Dayne, David Threlfall , Frances O'Connor gibi isimler yer alıyor. Tüm dünyada 2018 Troya Yılı ilan edilmesi ile birlikte Troya tarihinin bilinmeyenleri gün yüzüne çıkıyor.