Türkiye'nin ilk süper kahramanını biliyor musunuz?

İlk süper kahramanımız Uzaylı Zekiye'yi hatırladınız mı?


80'lere damgasını vurmuş bilim kurgu dizisi Uzaylı Zekiye'yi herkes severek izlemiştir. Türk dizi tarihinin ilk yerli bilim-kurgu yapımlarından biriydi. 'Uzaylı Zekiye' karakterine can veren kişi usta oyuncu Sedef Kızıltunç'un şimdi ne yaptığını biliyor musunuz? İşte yanıtı…

1987 yılında TRT 1'de yayınlanmış olan Uzaylı Zekiye isimli dizi Türkiye'nin ilk dizilerinden biriydi. Türkiye'de televizyonların siyah-beyaz yayın yaptığı dönemlerde, ilk yerli bilim-kurgu olma özelliği taşıyan dizisi 'Uzaylı Zekiye'nin başrollerinde Seden Kızıltunç , Münir Özkul , Doğu Erkan , Üstün Asutay , Atacan Arseven , Suna Selen ve Betül Arım rol almıştı.

Bilim insanlarının yaptıkları bir hata sonucu süper güçler kazanmış alık bir kız olan Uzaylı Zekiye karakterine, Seden Kızıltunç can vermişti. Özellikle çocukların dikkatini çeken doğaüstü olayların gerçekleştiği dizide Zekiye, karşılaştığı zor durumlardan kurtulmak için birçok güce başvurarak kırmızı gözleri ile dikkat çekiyordu. Öte yandan Zekiye, bir anda aşırı zeki bir insana dönüşebilirken bir anda da eski haline geri dönebilen bir karakterdi. 

Peki Uzaylı Zekiye'yi canlandıran Seden Kızıltunç kimdi?

1942 yılında Ağrı'da dünyaya geldi. Ankara Devlet Konservatuvarı, Tiyatro Bölümü'nden mezun olduktan sonra, Stockholm'de bale öğrenimi gördü. 1959 yılında tiyatro oyunculuğuna başlayan Kızıltunç, Yeşil Sahne'de amatör tiyatro oyunculuğu yaptı. Şehir Tiyatroları'nın gerçekleştirdiği ilk türkü müzikali olan Sultan Gelin`de rol aldı. Şimdilerde ekranlardan uzak bir hayat yaşayan Kızıltunç tiyatro sahnelerini bırakmadı. En son 2016 yılında '9 Kocalı Kadriye' isimli tiyatro oyunuyla izleyiciyle buluştu.

'Zavallılar' filmi ile 1970 yılında düzenlenen 2. Adana Altın Koza Film Şenliği'nde ve 'Bir Türk'e Gönül Verdim' filmi ile 1975 yılında düzenlenen 12. Antalya Film Şenliği'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü 2 kez kazandı.