Universal'dan sürpriz çıkış!

Universal, vizyona giren ya da girecek olan filmleri kiralama kararı aldı.


ABD'de Koronavirüs nedeniyle halkın toplu alanlardan uzak durma yoluna gitmesi ve sinemalarda son 20 yılın en düşük gişe rakamlarının gelmesi üzerine yapım şirketleri yeni arayışlar içine girdi.

Ünlü Hollywood yapım şirketi Universal, bu konuda evlerinden çıkamayan sinemaseverleri heyecanlandırdan bir karar aldı. Söz konusu karara göre yapım şirketi vizyona giren veya girecek olan filmleri ev sineması için kiralayacak.

Şirketin bu karar doğrultusunda atacağı ilk hamle DreamWorks Animation 'ın ABD'de 10 Nisan'da piyasaya sürülmesi planlanan “Trolls World Tour” ile olacağı açıklandı. Devamında ise “The Hunt / Av” ve “The Invisible Man / Görünmez Adam” gibi korku filmleri ile dramatik komedi Emma da bulunuyor. Filmler, ABD'de 19,99 $ önerilen perakende fiyatıyla 48 saatlik kiralama süresi boyunca ve uluslararası pazarlarda yaklaşık olarak aynı fiyata satışa sunulacak.

Salon sahipleri üzülecek

Universal'ın aldığı bu karar her ne kadar evlerine kapanmak zorunda kalan sinemaseverleri sevindirse de halihazırda kısıtlandırma altında olan ve kapanmamak için direnen sinema salonlarını pek de sevindirmişe benzemiyor.

Universal CEO'su Jeff Shell “Universal Pictures ve 2020'de vizyon gören, görmesi bekleyen çok çeşitli filmler bu girişimin bir parçası olacak. Bu filmleri ertelemek veya zor bir dağıtım ortamına bırakmak yerine, insanların bu yapımlara hem erişilebilmeleri, hem de uygun fiyata evde izleyebilmeleri için bir seçenek sunmak istedik. İnsanların hala mümkün olan yerlerde sinemaya gideceğini umuyoruz ve inanıyoruz ancak, dünyanın farklı bölgelerinde giderek sinema salonlarına daha az ulaşabilen insanlar için bunu yapmak durumundayız.” açıklamasında bulundu.

Bilindiği üzere Universal geçtiğimiz günlerde Hızlı ve Öfkeli 9'un vizyonu tarihini 2021 olarak düzeltirken, Paramount'un “Sessiz Bir Yer 2”, Disney'in “Mulan” ve Metro Goldwyn Mayer’in James Bond filmi “No Time To Die” süresiz olarak rafa kaldırıldı.