Ünlü derginin özel sayısında skandal hata!

Vanity Fair dergisinin kapağındaki photoshop hatası gündem oldu.


Oprah Winfrey , Nicole Kidman , Reese Witherspoon , Tom Hanks , Michael B Jordan, Zendaya, Jessica Chastain , Claire Foy , Michael Shannon , Harrison Ford , Gal Gadot , Vanity Fair, Graydon Carter ve Robert De Niro , Vanity Fair dergisinin geleneksel Hollywood sayısı için cinsel tacize karşı aynı karede poz verdi. Ancak tarihi buluşmayı yayınlayan dergide photoshop skandalına imza atıldı. Fotoğraflarda Oprah Winfrey, üç tane eli varmış gibi, Reese Witherspoon da üç tane bacağı varmış gibi çıktı.

Vanity Fair dergisi geleneksel Hollywood özel sayısı hazırladı. 24'üncü kez hazırlanan bu tarihi sayı için de hepsi de son dönemlerde Altın Küre başta olmak üzere birçok ödüle değer görülen bazıları Oscar'a aday gösterilen ünlüler ünlü fotoğrafçı Annie Leibovitz'in objektifinin karşısına geçti.

Ancak TV yıldızı Oprah Winfrey'in, Reese Witherspoon ve Tom Hanks ile birlikte yer aldığı bir pozdaki hata, kimsenin gözünden kaçmadı. Witherspoon'un Winfrey'in dizinde oturduğu pozda, ünlü TV yıldızının üç tane eli olduğu görülüyor.

Üstelik bu hata dergi yayınlanmadan önce gözden kaçtı. Durum ortaya çıkınca da sosyal medyada hem eleştiri hem de espri konusu oldu.

Bir başka pozda ise 41 yaşındaki Reese Witherspoon, sanki üç tane bacağı varmış gibi görünüyor. Reese Witherspoon ile Oprah Winfrey de konuyla ilgili sosyal medyada esprili yorumlar paylaştı. Reese Witherspoon, Twitter sayfasında 'Evet... Sanırım herkes artık biliyor. Benim üç tane bacağım var. Umarım beni olduğum gibi kabul edebilirsiniz' mesajını yazdı. Winfrey de 'Evet senin üçüncü bacağını kabul ediyorum. Senin de benim üçüncü elim olduğunu biliyorsun.' diye yazdı.

Yaşanan photoshop skandalına; Harvey Weinstein’ın yaklaşık 100 kadını taciz ettiğinin ortaya çıkmasının ardından, görünür hale gelen Hollywood’daki cinsiyet eşitsizliği ve kadın istismarı gibi konuları, tema yapan derginin özel sayısının önüne geçti.

Daha önce istifa ettiği iddialasıyla gündeme gelen ünlü editör Graydon Carter tarafından hazırlanan sayının fotoğraf çekimleri Annie Liebovitz tarafından yapıldı. İkonik kapakta, soldan sağa Oprah Winfrey, Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Tom Hanks, Michael B Jordan, Zendaya, Jessica Chastain, Claire Foy, Michael Shannon, Harrison Ford, Gal Gadot, Vanity Fair, Graydon Carter ve Robert De Niro yer alıyor.

Dergiden yapılan açıklamada konuyla ilgili olarak şu ifadeler kullanıldı:

“Bu yılın Hollywood sayısında, filmlerde ve dizilerde - #MeToo hareketinin büyük ilerleme kaydetmesini sağlayan – güçlü kadın karekterlerini canlandıran ve onları destekleyen erkek oyunculara yer verildi. Reese Witherspoon ve Nicole Kidman, Big Little Lies ile kadınlara mücadele etmek için çağrıda bulunurken, Ben Bradlee rolüyle Tom Hanks, The Post’ta Katharine Graham’ın (Meryl Streep ) vazgeçilmez yardımcısı oldu.'

'Claire Foy ve Gal Gadot, Quenn Elizabeth ve Wonder Woman gibi etkileyici karakteri başarıyla yansıtabildikleri için, Oprah Winfrey ise gelecekteki muhtemel bir kadın ABD başkanını temsil ettiği için bu çekimde yer aldı.”

75. Altın Küre Ödülleri Hollywood yıldızları için adeta bir tepki gecesine dönüşmüş, ünlü isimler kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve cinsel istismara son vermek için kırmızı halıda siyah giyinmişti.

İlk kez böylesine güçlü bir politik duruş sergilenen 2018 Golden Globes'ta, Oprah Winfrey öncülüğünde bir ilk daha yaşanmış, Winfrey sinema dünyasına önemli katkıları olan kişileri onurlandıran Cecil B. DeMille Ödülü'ne layık görülen ilk siyah kadın olarak tarihe geçmişti. 63 yaşındaki sunucu, geceye damga vuran konuşmasında kadınlara seslenerek, “Erkek iktidarının zamanı geçti” ifadelerini kullanmış ve izleyiciler onun ABD başkanlığına aday olmasını istemişti.

Diğer taraftan Nicole Kidman, Natalie Portman , Emma Stone gibi oyuncular Reese Witherspoon öncülüğünde sosyal medyada #TimesUp (Zaman Doldu) hareketini başlatmış ve ünlü oyuncular #MeToo(Ben de) dayanışmasına katılarak cinsel istismar kurbanlarına destek olmak için çalışmaya başlamıştı.

Geçen yıl, Hollywood birbiri ardına ortaya çıkan taciz skandallarıyla çalkalanmış, ünlü yapımcı Harvey Weinstein’ın Angelina Jolie , Gwyneth Paltrow , Cara Delevigne, Lena Headey , Rose McGowan , Asia Argento ve daha birçok ünlü ismin bulunduğu yaklaşık 100 kadına cinsel istismarda bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından Kevin Spacey , Dustin Hoffman , James Toback , Jeremy Piven , Ben Affleck ve Roy Price hakkında da çeşitli isimler tarafından taciz suçlamasında bulunulmuştu.