Ünlü yazar hayatını kaybetti!

Marvel karakterlerinin efsane yazarı Stan Lee, 96 yaşında hayatını kaybetti.


Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Iron Man gibi Marvel karakterlerinin efsane senaristi ve Comics'in kurucularından Stan Lee, hayatını kaybetti.

Marvel’ın hafızalara kazınan çizgi romanlarına imza atan, sevilen süper kahramanları okurlarla buluşturan ve izlediğimiz her Marvel filminde ne zaman göreceğimizi merakla beklediğimiz yazar, editör ve yayıncı Stan Lee hayatını kaybetti. Bir süredir sağlık sorunları yaşadığı bilinen usta isim 95 yaşında aramızdan ayrıldı.

28 Aralık 1922 tarihinde dünyaya gelen Stan Lee henüz 19 yaşındayken editör olarak çizgi roman sektörüne adım attı. Genç yazar DC’nin Justice League atağına karşılık olarak 1961 yılında arkadaşı Jack Kirby ile birlikte Fantastik Dörtlü’yü çizgi roman sektörüne kazandırdı. Hulk, Örümcek-Adam, Doktor Strange, Daredevil ve X-Men çizgi romanları da çok geçmeden onu takip etti. İkili 1963 yılında ise Avengers çizgi romanını yayınlandı. Sevilen isim kariyeri boyunca Black Panther, Thor, Iron Man, Ant-Man, Silver Surfer ve daha birçok unutulmaz karakteri çizgi roman sayfaları aracılığıyla okurlarla tanıştırdı.

2000 yapımı “X-Men” filminden bu yana neredeyse tüm Marvel yapımlarında ufak bir rolle karşımıza çıkan Lee son olarak “Venom: Zehirli Öfke”de göründü. Aktörün boy gösterdiği yapımlar arasında 2002-2007 yılları arasında izlediğimiz “Örümcek-Adam” üçlemesi, “Fantastik Dörtlü”, “Thor: Karanlık Dünya”, “Deadpool”, “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı”, “İnanılmaz Örümcek Adam” ve “Avengers: Sonsuzluk Savaşı” gibi filmler bulunuyor.

Stan Lee kimdir?

ABD'li çizgi roman yazarıdır. Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Iron Man gibi süper kahraman karakterlerinin yazarı ve filmlerinin yapımcısı ve senaristi olarak tanınmıştır.

Stanley Martin Lieber 1922'de New York'da doğdu. Ailesi maddi sorunlar çekiyordu. Okulu bıraktıktan sonra çizgi roman yayınlama şirketi Timely'de çalışmaya başladı. İlk hikâyesi 1942 yılında Kaptan Amerika hakkındaydı. Stan Martin, S.T. Anley gibi farklı isimler altında yazılar yazdı fakat Stan Lee'yi seçti. Timely, ismini Marvel Comics olarak değiştirdi. Stan Lee yeni karakterler yaratmaya devam etti. Fantastik Dörtlü'yü 1961 yılında yarattı ve bunu Hulk takip etti. Bir yıl sonra ise Örümcek Adam'ı yayınladı. Daredevil ise 1964'te ortaya çıktı. Tüm bu karakterler Stan Lee'yi çok başarılı kıldı.

Stan Lee'nin 2010 yılında sunduğu 'Stan Lee'nin Süper İnsanları' adlı televizyon dizisi Türkiye'de 3 yıl sonra 2013 Eylül'ünde yayınlanmaya başlamıştır. Bu dizide Stan Lee, kendisinin 'süper insan' olduğunu iddia eden insanları tanıtmıştır.

Stan Lee'nin 'ilham perisi' olarak tanınan eşi Joan Lee de, geçen yıl 95 yaşında hayatını kaybetmişti.