Ünlü yönetmen öldürüldü

Ünlü yönetmen Mustafa Kemal Uzun (58) , Şile'deki evinde öldürüldü.


58 yaşındaki ünlü yönetmen Mustafa Kemal Uzun , Şile'deki evinde daha önce yönetmenliğini yaptığı bir dizide figüran olarak rol alan O.A. tarafından başı ezilerek öldürüldü.

49 film ve dizinin yönetmenliğini yapan, 3 film senaryosu yazan, 4 filmde de oyuncu olarak kamera karşısına geçen Mustafa Kemal Uzun, Şile'deki evinde başına beyzbol sopası vurularak ve bıçaklanarak öldürüldü. Uzun'u, yönetmenliğini yaptığı bir dizide figüran olarak rol alan O.A.'nın öldürdüğü belirlendi.

Ekipler kapıyı kırarak içeri girdi

Ulusal ve uluslararası ödüllerin sahibi ünlü yönetmen Mustafa Kemal Uzun, Şile'deki evinde korkunç bir cinayete kurban gitti. Gelen ihbar üzerine harekete geçen polisler, kapıyı kırarak girdikleri evde korkunç bir manzara ile karşılaştı. Yönetmen Uzun'un başı beyzbol sopasıyla ezilmişti ve sırtında bir bıçak saplanmıştı. Cep telefonu ve cüzdanı alınmış, otomobili de bahçede yoktu.

Zanlının üzerinden yönetmenin cep telefonu çıktı

Polis, olayla ilgili çalışmaya başlarken, kamera görüntüleri ve görgü tanıklarının verdiği bilgiler doğrultusunda cinayeti O.A.'nın gerçekleştirdiğini belirledi. O.A., Beylikdüzü'nde gözaltına alındı. Üzerinden Uzun'un cep telefonu çıktı. Cüzdanını ise nereye attığını hatırlamadığını söyledi. Polis zanlının tarifiyle otomobili bıraktığı yerde buldu.

Tartışma çıktı

Asayiş Şube Cinayet Büro Amirliği'nde sorgulanan O.A., ifadesinde, 'Mustafa Kemal Uzun'un yönetmenliğini yaptığı bir dizide figüran olarak rol alıyorum. Dün öğle saatlerinde Mecidiyeköy'de bir kafede Mustafa Kemal Uzun ile buluştuk. Burada biraz sohbet ettikten sonra Şile'ye gittik. Burada da bir kafeye oturduk, çay kahve içtik. Sonra bir balık restoranında yemek yedik. Daha sonra Uzun'un evine geçtik. Burada alkol aldık. Sohbet sırasında aramızda tartışma çıktı. Çok öfkelendim, bıçakladım, daha sonra da beyzbol sopasıyla başına vurdum.' dedi.

49 film ve dizi yönetti

49 film ve dizinin yönetmenliğini yapan, 3 film senaryosu yazan, 4 filmde de oyuncu olarak kamera karşısına geçen Uzun, ulusal ve uluslararası alanda yönetmen olarak 8 ödül aldı.

Mustafa Kemal Uzun, Balıkesir Gönen'de doğdu. İlk ve orta okulu Gönen'de okudu. Öğretmen olan babasının tayini dolayısı ile İstanbul'a geldi. İstanbul Üniversitesi İktisadi Ve Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik Ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu'nda okudu. Okulda sinema-televizyon eğitimi alırken bir taraftan da Yeşilçam ve reklam sektöründe kamera asistanlığı yaptı. Daha sonra Arzu Film ailesine katılarak bir çok filmin senaryo gurubunda ve reji kadrosunda yer aldı. Uzun yıllar Ertem Eğilmez 'in asistanlığını üstlendi ve son dönem Arzu Film yapıtlarında yazar, oyuncu ve reji asistanı olarak görev aldı.

Yine Ertem Eğilmez'le Şan Tiyatrosu'nda birlikte sahneye koydukları' Hababam Sınıfı' ve 'Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra' isimli müzikallerde çalışırken Haldun Dormen 'le tanışıp tiyatroya başladı.

Dormen Tiyatrosu'nda oyunculuk yaptığı dönem Haldun Dormen'le birlikte TRT'ye 'Kamera Arkası' adlı sinema programını hazırladı, sundu ve yönetti.

TRT ve diğer eşitli kanallarda yıllarca yayınlanan bu program sayesinde televizyon dünyasına yakınlaştı. Yine aynı yıllarda Akademi Prodüksiyon'la birlikte bir çok ödüllü belgesele imza attı. Daha sonra televizyon sektörüne yönelerek tv dizileri çekerken, bir yandan da film çekimlerine devam etti.

8 ödülü var
 
2017 13. Uluslararası Kar Film Festivali - En İyi Darbe Konulu Türk Filmi, Ankara Yazı

2016 7. Uluslararası Lions Kısa Film Festivali - Yaşam Boyu Onur Ödülü

2016 Empire Dergisi Ödülleri - Türkiye'nin En İyi Savaş Filmi, Çanakkale Yolun Sonu

2013 20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali - Adana İzleyici Ödülü, Çanakkale Yolun Sonu

2012 Karadeniz Teknik Üniversitesi Yılın Enleri - En İyi Yönetmen

2008 MBC Oscars - En İyi Türk Yönetmen, Gümüş

2005 Boğaziçi Üniversitesi Ödülleri - Yılın Yönetmeni, Gümüş

2002 1. Köyceğiz Ulusal Altın Aslan Film Festivali - En İyi Film, Hasankeyf'in Sessiz Çığlığı