Usta yönetmenden tokat gibi cevap!

Semih Kaplanoğlu: Bakanlıktan hibe değil, kredi aldık.


24'üncü Adana Film Festivali'nin ödül töreninde sunuculuk yapan Meltem Cumbul , En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Semih Kaplanoğlu 'nun elini sıkmamış ve bu sansasyonel hareket tartışma yaratmıştı.

Törenden sonra Semih Kaplanoğlu hakkında sosyal medyada pek çok iddia ortaya atılmıştı. Kaplanoğlu'nun 'Buğday' filmi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan hibe aldığı, Antalya'da yönetmen Emir Kusturica 'nın yuhalanmasını sağladığı ve 'Bal' filmiyle İsrail'den ödül aldığı öne sürülmüştü.

Kaplanoğlu'nun ortağı olduğu Kaplan Film, bu iddialarla ilgili önceki gün bir açıklama yayınladı. Şirketten yapılan yazılı açıklama şöyle:

'Buğday' adlı filmin yapım süreci, senaryo yazım aşaması dahil beş yıl sürmüştür. Beş yıl sonunda filmin toplam maliyeti 20 milyon lira olmuştur. Bunun 1.750 milyon liralık, yani yüzde 8.76'lık kısmı, Kültür Bakanlığı tarafından hibe olarak değil, geri ödemeli kredi olarak verilmiştir. Bakanlık, bu tutar karşılığında banka teminat mektubu ya da gayrimenkul ipoteği istemiştir. Bu tutarı karşılayacak teminat bulmamız zor olmuştur. Bankadan alınan teminat mektupları halen iade edilmemiştir, gayrimenkul ipotekleri de devam etmektedir. 

Kaplan Film'in yapımcısı olduğu 'Bal' filminin dünya satış hakları The Match Factory'nindir. 'Bal';vizyona girdiği diğer 40 ülkede olduğu gibi, filmin İsrail haklarını The Match Factory'den alan Lev Cinema adlı dağıtımcı tarafından Hayta Film Festivali yarışmalı bölümünde gösterilmiştir. Ve 3 bin Euroluk dağıtım ödülü, filmin vizyonunda harcanmak üzere dağıtımcı tarafından kazanılmıştır. Semih Kaplanoğlu, İsrail'e hiç gitmemiştir. Ödül de kendisine veya Kaplan Film'e gelmemiştir. 

'Kusturica hakaret etti'

47. Antalya Film Festivali öncesinde, Emir Kusturica'nın AKSAV tarafından jüri üyesi olarak davet edildiğini öğrendiğimizde;Bosna'da yaşanan soykırım ve tecavüz suçlarının savunuculuğunu yapan birinin festivale çağırılmasını protesto ettik. Ekip olarak 'Bal' filminin galasına ve festival etkinliklerine katılmama kararı aldık. Ama festivali protesto etmediğimiz gibi, filmimizi de festivalden çekmedik. Miloseviç'i Antalya'da bir kahraman olarak savunan Kusturica'yı, festival yönetimine havale ettik.

'Semih Kaplanoğlu Kusturica'yı yuhalattı' iddiasının aksine;Kusturica, Antalya'yı terk etmeden önce iftiralarla dolu bir konuşma yaparak Kaplanoğlu'na hakaretler yağdırdı.