Ve hasret sona erdi!

Sinema salonları kapılarını 226 gün sonra 10 yeni filmle açıyor.


Geçtiğimiz yıl 17 Mart'ta koronovirüsü salgını sebebiyle kapanan; 1 Temmuz'da açılan, ancak virüsün etkisini artırması üzerine 20 Kasım'da tekrar kapanan sinema salonları -umarız- bir daha kapanmamak üzere tekrar açılıyor.

Bugün 6'sı yabancı 4'ü yerli yapımdan oluşan 10 yeni film sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor. İntersinema.com olarak iyi seyirler dileriz.

İşte haftanın filmleri:

1- Azap / Relic

Yönetmenliğini Natalie Erika James 'in yaptığı ve Christian White ile birlikte senaryosunu kaleme aldığı dram korku temalı filmin başrollerinde Emily Mortimer , Robyn Nevin , Bella Heathcote , Jeremy Stanford ve Chris Bunton 'u izleyebilirsiniz.

Yaşlı bir kadın olan Edna, aniden ortadan kaybolduğunda yetkililer kızı Kay’e ulaşır. Kay annesinin kaybolduğunu öğrenir öğrenmez kızı Sam ile birlikte çocukluğunun geçtiği, annesinin yaşadığı eve gider. Kay ve Sam, Edna ile ilgili bir haber almayı umarak evde beklemeye başlar. Aradan geçen birkaç günün ardından Edna birden ortaya çıkar. Nerede olduğunu açıklamayan Edna, göğsündeki büyük çürük dışında zarar görmemiş gözükür. Günler geçtikçe Edna’nın tuhaf davranışlar sergilemesi Kay ve Sam’i tedirgin etmeye başlar. Çok geçmeden Kay ve Sam, evde sinsi bir varlığın Edna’nın kontrolünü ele geçirmeye çalıştığını keşfeder.


2- Cruella

Emma Stone , Mark Strong , Emma Thompson , Emily Beecham ve Joel Fry'ın başrolde yer aldığı komedi filminin senaryosu Dana Fox ve Aline Brosh Mckenna 'nın kaleminden çıkmış. Filmin yönetmen koltuğunda ise Craig Gillespie oturuyor.

Birçok kez beyaz perdeye ve televizyona uyarlanan 101 Dalmaçyalılar'ın live-action versiyonu olan Cruella'nın yönetmenliğini Craig Gillespie üstlenirken senaryosunu Dana Fox kaleme alıyor. Başrolde Oscarlı oyuncu Emma Stone'un yer aldığı film, Dalmaçyalı cinsinden olan köpeklerin başına iş açan Cruella karakterine odaklanıyor.


3- Ehrimen: Kanlı Yol

Kemal Danacı 'nın yönettiği ve senaryosunu Onur Özcan 'la birlikte kaleme aldığı filmin başrollerini Mustafa Aydın , Erol Sertel , Sevim Çömlek , Duhan Çetin ve Metin Köse paylaşıyor.

Film çekmek için Anadolu'da bir kasabaya giden yönetmen Fatih Bölükbaşı ve set ekibi gördükleri rüyadan etkilenirler. Kasabayı terk eden ekipten geri kalan dört kişi bu olayı araştırmaya karar verir ve kasabada kalırlar.


4- Hababam Sınıfı Yaz Oyunları

Senaryosunu Giray Altınok ve Muammer Tali 'nin birlikte yazdığı Doğa Can Anafarta imzalı filmde Altan Erkekli , Toygan Avanoğlu , Yusuf Çim , Fırat Albayram ve Giray Altınok gibi isimler başrolde yer alıyor.

Özel Çamlıca Lisesi öğrencileri Kıbrıs'ta düzenlenen geleneksel liselerarası yaz oyunlarına katılmaya hak kazanır. Okulun sahibi olan Pinti Lütfullah, yarışmaya katılacak öğrencileri fen bölümünden seçmeye karar verir. Hababam Sınıfı, seçilen dört öğrencinin kim olduğunu öğrendiklerinde vakit kaybetmeden bir plan yapar. Kıbrıs'a gidileceği gün, seçilen dört öğrenci yerine uçakta Yakışıklı, Racon, Format ve Dede Kıbrıs bulunur. Yarışma ile ilgilenmeyen ekibin tek amacı güzel bir tatil geçirebilmektir. Ancak bu yarışma Hababam'ın arkadaşlığın ve birlik olmanın ne demek olduğunu anlamalarını sağlar.


5- Hızlı ve Öfkeli / Fast & Furious 9

İlk kez 2001 yılında seyircinin karşısına çıkan ve çok beğenilmesi üzerine birçok kez devamı çekilen seri filmin bu bölümünün senaryosu Daniel Casey ve Chris Morgan 'ın imzalarını taşıyor. Yönetmenliğini serinin 3-6. bölümlerinde olduğu gibi Justin Lin 'in üstlendiği filmin başlıca rollerinde değişmez isimler olan Vin Diesel , Michelle Rodriguez , Charlize Theron , Nathalie Emmanuel ve John Cena yer alıyor.

Hızlı ve Öfkeli 9, geçmişinden gelen bir tehdide karşı mücadele etmek için zorunda kalan Dom ve ekibinin hikayesini konu ediyor. Dominic Toretto’nun artık tek önceliği oğlu Brian’ı korumaktır. Oğlu ve Letty ile birlikte gözlerden uzak sakin bir yaşam süren Toretto, istese de geçmişinden kurtulamaz. Bu kez geçmişi ile yüzleşmek zorunda kalan Toretto, siber suçlu Cipher ile birlikte çalışan terk edilmiş kardeşi Jakob’a karşı savaşmak zorunda kalır. Ekibi ile yeniden bir araya gelen Dom, kardeşinin lideri olduğu dünyayı yıkacak olan planı durdurmak için zorlu bir mücadeleye girişir.


6- Karınca

İyilik niyetiyle yaptığı yardımın, istenilmeyen kötü sonuçlara yol açacağını öğrenen orta yaşta bir adamın, hatasını telafi etmek için giriştiği ölümüne mücadelesini ele alan filmin yönetmen koltuğunda Nazif Tunç oturuyor. Senaryosunu Nazif Tunç ile Halit Karaata 'nın birlikte kaleme aldığı filmin başrollerinde Halit Karaata, Hacer Kızılhan , Jale Arıkan , Oğuz Tunç ve Yaşar Karakulak yer alıyor.

Nakliye kamyonunda uzun yol şoförü olan Şemsi, dağ yolunda önüne çıkan Fidan adındaki genç kızı İstanbul'a iyilik olsun diye getirmiştir. Fidan'ın canlı bomba eylemlerinde kullanılmak üzere terör örgütü tarafından ayartıldığını çok sonra öğrenen Şemsi, gerçekleştirilecek katliamlarda kızı İstanbul'a getirmekle sorumluluğu olduğunu düşünür. Eylem gerçekleşmeden Fidan'ı bulmak, terör örgütünün elinden kurtarmak, sağ salim yuvasına teslim etmek kararlılığındadır. Vicdanını rahatlatmak için her türlü kefareti ödemeye hazırdır.


7- Lux Æterna

Yönetmenliğini ve senaristliğini Gaspar Noé 'nun üstlendiği dram temalı filmin başrollerinde Charlotte Gainsbourg , Béatrice Dalle , Abbey Lee , Félix Maritaud ve Karl Glusman gibi isimler yer alıyor.

Charlotte Gainsbourg ve Béatrice Dalle isimli iki aktris, cadılar hakkında hikayeler anlatan bir film setindedir; ancak hikaye bu kadarla sınırlı kalmayacaktır. İki oyuncu setteyken teknik problemler ve psikotik gecikmeler, çekimin yavaş yavaş kaosa sürüklenmesine neden olur. Lux Æterna aynı zamanda sinema, film aşkı ve setteki histeriler hakkında yapılmış sıradışı bir çalışma.


8- Salinger Yılım / My Salinger Year

Başrollerini Margaret Qualley , Sigourney Weaver , Douglas Booth , Seána Kerslake ve Colm Feore 'un paylaştığı ve senaryosu ünlü yazar Joanna Smith Rakoff 'un aynı isimli anı kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Philippe Falardeau oturuyor. 

Joanna, yazar olmak isteyen hevesli bir gençtir. Hayalini gerçekleştirmek için New York’a giden Joanna, burada J.D. Salinger’in ajansında iş bulur. Eksantrik patronu Margaret, Joanna’yı Salinger'ın hayranlarından gelen mektuplara cevap vermekle görevlendirir. Mektuplara standart cevaplar yazmaktan pek de hoşnut olmayan Joanna, bu süreçte kendi sesini bulmaya çalışır.


9- Son Şaka

Serdar Gökalp , Ege Kökenli , Gökay Müftüoğlu , Perihan Ünlücan ve Özer Arslan 'ın başlıca rolleri paylaştığı komedi aksiyon temalı filmin yönetmenliğini Erkam Bülbül yaparken senaristliğini ise Fatih Mutlu üstleniyor.

Serdar, yaptığı telefon şakalarıyla ünlenen bir radyocudur. Bir süredir birlikte olduğu sevgilisi Ayşen'e evlilik teklifi etmeye karar veren Serdar, bunun unutulmaz olmasını arzu eder. Evlilik teklifi etmek için yüksek prodüksiyonlu bir şaka planlayan Serdar, kendisini beklenmeyen durumların içinde bulur.


10- Undine

Christian Petzold 'un yazıp yönettiği filmde başrolleri Paula Beer , Franz Rogowski , Maryam Zaree , Jacob Matschenz ve Anne Ratte-Polle gibi isimler paylaşıyor.

Berlin'de yaşayan bir tarihçi olan Undine, sıradan bir hayat sürdürmektedir. Sevgilisi tarafından başka bir kadın tarafından terk edilen Undine, inandığı mite göre kendisini aldatan adamı öldürmeli ve bir zamanlar kendisini çağıran suya geri dönmelidir. Elbette Undine için bu verilmesi zor bir karardır ve bundan kurtulmanın yollarını arar. Bu karamsarlığı yaşarken karşısına Christoph çıkar. İlk görüşte aşk yaşamaya başlayan çiftin büyüsü, Undine'in bir şey saklandığını düşünmesiyle bozulur. Undine tekrar ihanete uğradığını düşünmeye başlar ve yeniden bir çıkmaza sürüklenir.