Venedik'te şov başladı!

Venedik Film Festivali ünlülerin kırmızı halı geçidiyle 76. kez kapılarını açtı.


76. Venedik Film Festivali ünlülerin geleneksel kırmızı halı geçit töreniyle start aldı. 

Dünyanın en eski film festivali olma özelliğini taşıyan ve Lido Yarımadası'nda düzenlenen Venedik Film Festivali'nin açılış törenine yıldızlar akın etti.

Japon yönetmen Hirokazu Koreeda 'nın La vérité / Hakikat filmiyle açılışı yapılan festivalin kırmızı halı töreninde film başrol oyuncuları fransız aktrisler Catherine Deneuve ve Juliette Binoche başta olmak üzere birçok yıldız isim yer aldı.

Hollywood'un en büyük yıldızlarından biri olan 55 yaşındaki Brad Pitt'in rol aldığı Ad Astra / Yıldızlara Doğru filmi dünya prömiyerini bu yılki festivalde gerçekleştirecek.

Festivalin en çok merak edilen yapımlarından biri Batman'in ünlü karakteri Joker'in hikayesinin anlatıldığı film olan ve başrolünü Joaquın Phoenix'in üstlendiği Joker de dünya prömeriyerini Venedik'te yapacak.

Festivaldeki en büyük tartışma konusu ise ana yarışma bölümündeki 21 filmden yalnızca 2'sini kadın yönetmenlerin elinden çıkmış olması. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kadın yönetmenlere az şans verildiği yönünde organizasyon komitesine yapılan eleştiriler ve tepkiler yoğunluk kazandı.

Pedro Almodóvar 'a büyük onur

Yaşam Boyu Önur Ödülü bu yıl 'Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar' / Mujeres al borde de un ataque de 'nervios' filmiyle 1988 yılında En İyi Senaryo ödülünü kazanan Pedro Almodóvar'ın oldu.

Festivalde yarışacak filmler

Tanıtımı İtalya'nın başkenti Roma'da 25 Temmuz'da yapılan Uluslararası Venedik Film Festivali'nde yarışacak filmler de açıklandı.

Başrolünde Brad Pitt'in oynadığı 'Ad Astra', Roman Polanski 'nin yönettiği 'J'accuse', Joaquin Phoenix’in başrolünde yer aldığı 'Joker' ile Gary Oldman , Antonio Banderas ve Meryl Streep 'in başrollerini paylaştığı 'The Laundromat' iddialı filmler arasında gösterildiği festivalde yarışacak tüm filmler şöyle:

A herdade / Tiago Guedes
Ad Astra / James Gray
Babyteeth / Shannon Murphy
Ema / Pablo Larrain
Gloria mundi / Robert Guediguian
Guest of Honour / Atom Egomyan
Il sindaco del Rione Sanita / Mario Martone
J'Accuse / Roman Polanski
Joker / Todd Phillips
La mafia non e piu quella di una volta / Franco Maresco

La Verite / Kore-eda Hirokazu
Marriage Story / Noah Baumbach
Martin Eden / Pietro Marcello
Om det oandliga / Roy Anderson
Saturday Fiction / Lou Ye
The Laundromat / Steven Soderbergh
The Painted Bird / Vaclav Marhoul
The Perfect Candidate / Haifaa Al-Mansour
Waiting for the Barbarians / Ciro Guerra
Wasp Network / Olivier Assayas

Festivalde ayrıca yarışma dışı bölümünde 18 ve Ufuklar kategorisinde 18 film olmak üzere toplamda 36 film daha sinemaseverlerle buluşacak.

76. Venedik Film Festivali, 7 Eylül 2019 Cumartesi günü düzenlenecek ödül töreni ve büyük ödül Altın Aslan'ın sahibini bulmasıyla sona erecek.