Vizyon yakın, ödül uzak!

Mehmet Tanrısever'in yurt dışında kazandığı ödüller gümrüğe takıldı.


Bugüne kadar yönetmenliğini üstlendiği filmlerle tanınan ve sevilen ayrıca bu filmlerle katıldığı yurt içi ve yurt dışında düzenlenen festivallerden birçok başarı yakalayan Mehmet Tanrısever 'in ödüllerinden bazıları gümrüğe takıldı.

Bozkır ve Hür Köle gibi filmleriyle kazanılan uluslararası ödüllerin gümrüğe takıldığı belirtilirken, bürokratik işlemler nedeniyle ödüllerin teslim alınamadığı ifade edildi.

Hür Adam (Bediüzzaman Said Nursi) , Minyeli Abdullah filmlerinin ardından önümüzdeki aylarda vizyona girmesi beklenen Hür Köle ile Bozkır Kuşlara Bak Kuşlara filmleriyle tanınan ödüllü yapımcı ve yönetmen Mehmet Tanrısever, vizyona girmeye hazırlanan iki filminden uluslararası çapta 95 ödülün sahibi oldu. Sadece 12 ödülü Hindistan'da düzenlenen Calcutta International Cult Film Festival'dan kazanan yapımcı ve yönetmenin ödülleri, Türkiye'ye ulaştırılamıyor. Gümrükteki bürokratik sorunlardan ötürü ülkeye girmesine izin verilmeyen ödüller hakkında oluşan sorun çözülmeye çalışılıyor.

Hür Köle filmi Flicks Film Festival, Diamond Film Awards, Milestone Worldwide Film Festival, European Cinematography Awards, Los Angeles Film Awards, Solaris Film Festival gibi festivallerden ödülle dönmüştü.

Bozkır filmi ise bunların yanı sıra Calcutta International Cult Film Festival, Asian Cinematography Film Awards, Euroasia International Film Festival gibi festivallerde ödüllerin sahibi olmuştu.

Yapımcılığını Feza Film'in üstlendiği yapımlardan Bozkır Kuşlara Bak Kuşlara filminin 6 Eylül'de; Hür Köle filminin ise 20 Eylül'de vizyona girmesi bekleniyor.