Vizyonda bu hafta!

Bu hafta 2'si yerli toplam 6 yeni film sinemaseverlerin huzuruna çıkıyor.


Sinemaseverler bu hafta 2'si yerli toplam 6 yni filmle tanışma imkanı buluyor olacaklar. Yabancı filmlerin biri kısa film olurken yerli filmlerin biri ise animasyon yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Haftanın öne çıkması beklenen yapımları olarak yerli filmlerden Ali Atay'ın senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği Cinayet Süsü; yabancı filmler Geçmişin Sırları / After the Wedding ve Muhbir / The Informer filmlerini sayabiliriz.

İyi seyirler...


1- Cinayet Süsü

Rol aldığı Leyla ile Mecnun ve Masum dizileri; Nuh Tepesi, Ayla ve Türk İşi Dondurma filmleriyle yakaladığı başarıyı kamera arkasına taşıyan Ali Atay'ın Limonata ve Ölümlü Dünya'dan sonra yönetmenliğini üstlendiği ve senaryosunu Aziz Kedi ve Feyyaz Yiğit Çakmak 'la birlikte kaleme aldığı Cinayet Süsü'nün başrollerinde Uğur Yücel , Cengiz Bozkurt , Binnur Kaya , Feyyaz Yiğit Çakmak ve Mehmet Özgür gibi birbirinden değerli oyuncular yer alıyorlar.

Cinayet Süsü, birbirinden renkli karakterlerle dolu cinayet büro ekibinin çözüme kavuşturmaya çalıştığı olayları odağına alıyor. Cinayet büro ekibinin karşısına ülkenin gündemine oturan gizemli ve alışılmadık bir vak'anın çıkması üzerine yaşananları izleyeceğiz. Ancak ekip, bu gizemli cinayeti olabilecek en kötü yöntemlerle çözmeye çalışıyor. Bu yanlış yöntemlerin üstüne ardı ardına gelen cinayetler ise işlerini hiç de kolaylaştırmıyor. Ekip içinde filizlenen aşk ve suçlunun asla yakalanamaması üzerine herkes cinnetin eşiğine gelecektir.


2- Bulmaca Kulesi: Dev Kuşun Gizemi

TRT Çocuk kanalında yayınlanan Bulmaca Kulesi animasyon yapımın beyaz perde uyarlaması olan Bulmaca Kulesi: Dev Kuşun Gizemi'ni Ahmet Erdal yönetirken, senaryosunda ise Ahmet Erdal ve Ahmet Ercan 'ın imzaları bulunuyor. Filmin seslendirmelerinde ise Selay Taşdöğen , Olcay Yusufoğlu , Elif Koç ve Gökhan Erciş yer alıyorlar.

Filmimizin kahramanları Aslı, Can ve Mert, geçirdikleri bir kaza sonucu başka bir boyuta geçiş yaparlar. Bulmaca Kulesi denen yere ışınlanan gençler, burada karşılarına çıkan gizemleri çözmeye çalışır. Bu macera sırasında Aslı, Can ve Mert'in yolları kulenin koruyucusu ve mimarı olan Lugaz Efendi’nin sevimli robotu Lugit ile kesişir. Lugit’le birlikte Kulenin düşmanı Hüdaverdi’nin tuzaklarını bozan gençler, artık kuleden ayrılmaya karar verir. Hüdaverdi’nin hükmettiği tehlikeli bir bölgeye ulaşan Aslı, Can ve Mert, bu sırada Dev Kuş'un yuvasında buluşmak üzere Lugit ile ayrılır. Dev Kuş'a ve Lugit'e ulaşmak için yola koyulan gençler, kendilerini bulmacalarla dolu bir maceranın içinde bulur.


3- Çarpıcı Kız / The Staggering Girl

Melissa P. ve Beni Adınla Çağır filmlerinin usta yönetmeni Luca Guadagnino ’nun dünya prömiyerini Cannes’da yapan kısa filmi Çarpıcı Kız'ın senaryosunu Michael Mitnick kaleme alırken başrollerinde ise başarılı oyuncular Julianne Moore , Kyle MacLachlan , Mia Goth, Marthe Keller ve Alba Rohrwacher yer alıyorlar.

Çarpıcı Kız New York'ta yaşayan ve İtalyan asıllı Amerikalı bir yazar olan Francesca'nın, Roma'ya geri dönerek annesiyle bir araya gelmesini konu ediniyor. Çağrışımlar ve anılardan yararlanan film, bir anneyle kızının ilişkisini Roma’yla New York ve geçmişle günümüz arasında gidip gelerek inceliyor.


4- Deri Ceket / Le Daim

Toronto Film Festivali başta olmak üzere birçok festivalde gösterilen Deri Ceket'in yönetmenliğini ve senaristliğini Quentin Dupieux üstlenirken filmin başrollerini ise Jean Dujardin , Adèle Haenel , Albert Delpy , Coralie Russier ve Marie Bunel gibi isimler paylaşıyorlar.

Le Daim, geyik derisinden yapılan ceketini takıntı haline getiren 40’lı yaşlardaki bir adamın suça bulaşma hikayesini konu ediyor. Karısı tarafından terk edilmiş bir adam olan Georges'un hayatta en önem verdiği şey deri ceketidir. Püsküllü süet ceketinden başka bir şeyi gözü görmeyen Georges, başkalarının herhangi bir ceket sahibi olması fikrini dahi kabul edemez. Georges'un ceketine olan bu saplantısı, onun farklı bir adama dönüşmesine neden olur.


5- Geçmişin Sırları / After the Wedding

Yönetmen koltuğununda Bart Freundlich 'in oturduğu ve senaryosunu Anders Thomas Jensen 'le birlikte kaleme aldığı filmin başrollerinde Michelle Williams , Julianne Moore, Billy Crudup , Abby Quinn ve Alex Esola yer alıyorlar.

Genç bir kadın olan Isabel, yıllar önce birçok şeyi ardından bırakarak Hindistan’a yerleşir. Isabel burada bir yetimhanenin işletmesine yardım eder. Hayatını adadığı yetimhanenin koşullarını iyileştirmeye çalışan genç kadının yetimhaneyi ayakta tutabilmek için acil paraya ihtiyacı vardır. Parayı bulmak için New York’a giden Isabel, burada hayatının değişmesine neden olacak olan Theresa ile tanışır. Theresa, zengin, başarılı bir iş kadını, eş ve iyi bir annedir. Yetimhaneye bağış yapmaya hazır olan Theresa’nın küçük bir isteği vardır. Genç anne hafta sonu evlenecek olan kızının düğününe Isabel’in de gelmesini ister. Bu düğün sadece Isabel’in değil onunla beraber birçok kişinin de hayatının değişmesine neden olur.


6- Muhbir / The Informer

Yönetmenliğini Andrea Di Stefano 'un yaptığı ve senaristliğini ise Andrea Di Stefano ve Börge Hellström 'ün üstlendiği filmin başrollerini Joel Kinnaman , Rosamund Pike , Common, Clive Owen ve Ana de Armas paylaşıyorlar.

Eski bir özel kuvvetler ajanı olan Pete Koslow, suçlu bulunduğu bir olay sonucu hüküm giyer. Uzun süre hapishanede yatan adam tahliye olunca hayatına yeni bir sayfa açmaya karar verir. Ancak Pete, ailesine kavuşup, hayatına yeni bir başlangıç yapmak için kendisine teklif edilen işi kabul etmek zorunda kalır. Adamın yapması gereken şey ise Polonyalı bir uyuşturucu çetesini çökertmektir. Eski ajan bu gizli iş için FBI ile iş birliği yapar. Ancak çetenin lideri ve FBI’daki yozlaşmış ajanlar, adamı yeniden hapishaneye göndermeye çalışmaktadır. Pete, özgürlüğe giden bu son adımda, bir takım işlerin yanlış gittiğini fark eder. Kimliğinin açıklanması ile tehdit edilen Pete, hayatı için savaşmak zorunda kalır.