Vizyonda bu hafta!

Bu hafta 3'ü yerli toplam 5 yeni film sinemalarımızda arzıendam ediyor.


Türkiye sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli toplam 5 yeni film vizyona giriyor. Recep İvedik 6 filmi haftanın öne çıkması beklenen yapımı olarak görünürken üç hafta üst üste gişenin zirvesinde yer alan 7. Koğuştaki Mucize filmi karşısında nasıl bir gişe performansı sergileyeceği de merak konusu.

Yabancı yapımlar Onun Adı Petrunya ve Oscar ödüllü sinemacı Ron Howard 'ın, müzik efsanesi Pavarotti'nin hayat hikayesini beyaz perdeye taşıyan belgesel yapım Pavarotti de sinemaseverlerin ilgisini çekebilir.

İyi seyirler...


1- Hapşuu

TRT Çocuk kanalında yayınlanan animasyon dizisi Hapşuu'nun beyaz perde versiyonu olan filmin yönetmenliğini Kenan Öztürk üstleniyor. Lemi Filozof ve Hapşuu'nun maceralarını anlatan yapımın seslendirmelerinde ise Bartu Kerem Yüksel , Cengiz Küçükayvaz , Öykü Kılıçaslan ve Şeyma Ayık görev alıyorlar.

Film, arkadaşları Meli, Vızz, Taka Tuka ile birbirinden eğlenceli maceralara atılan Hapşu'nun hikayesini konu ediyor. Misafirleri olan Lemi Filozof'a başlarından geçenleri anlatan ekip, bu sırada eğlenmeyi de ihmal etmiyor.


2- Onun Adı Petrunya / Gospod postoi, imeto i' e Petrunija

Yönetmenliğini Teona Strugar Mitevska 'nın yaptığı ve senaryosunu da yönetmen Mitevska ile birlikte Elma Tataragic 'in kaleme aldığı filmin başrollerinde Zorica Nusheva , Labina Mitevska , Stefan Vujisic , Suad Begovski ve Moni Damevski yer alıyorlar.

Onun Adı Petrunya sadece erkeklerin katılabileceği geleneksel bir törene müdahale eden genç bir kadının hikayesini konu ediyor. Epifani döneminde Makedonya’da takvimler Ocak ayının 19’unu gösterdiğinde görkemli bir tören düzenlenir. Törene katılan erkekler, rahip tarafından suya atılan haçı çıkarmak için birbirleri ile yarışır. Haçı bulmayı başaran kişinin ise bir yıl boyunca kutsandığına, revah ve servete kavuşacağına inanılmaktadır. 31 yaşındaki tarih uzmanı Petrunya, başarısız bir iş görüşmesinden dönerken Epifani törenine denk gelir. Törene katılan genç kadın, kendisini bir anda suyun içine atılan haçı çıkarırken bulur. Haçı yakalamayı başaran Petrunya, sudan çıkınca etrafındaki erkeklerin saldırısına uğrar. Erkekler, Petrunya’nın kadın olduğu için ritüele katılmaya hakkı olmadığını, bu yüzden haçı geri vermesi gerektiğini düşünür. Ancak, Petrunya’nın haçı geri vermeye niyeti yoktur.


3- Pavarotti

2001 yapımı A Beautiful Mind filmiyle iki Oscar birden kazanan sinemacı Ron Howard'ın yönettiği belgesel film 'Pavarotti', bir müzik efsanesi olan Luciano Pavarotti 'nin hayatına yeni bir bakış açısıyla dokunurken, belgesel Mark Monroe ve Cassidy Hartmann ikilisinin imzasını taşıyor.

1990 İtalya Dünya Kupası'nın resmi şarkısı haline gelen 'Nessun Dorma'nın ardından daha geniş kitlelerce kabul gören opera sanatının, dünya üzerindeki en önemli ismi Pavarotti’nin hikayesini bir ikon haline gelmeden öncesinden alıyor ve müzikal kimliğinin ötesindeki Luciano’yu bizlere sunuyor.


4- Recep İvedik 6

Togan Gökbakar 'ın yönettiği ve senaryosunu da Şahan Gökbakar la birlikte kaleme aldığı 'Recep İvedik' serisinin altıncısı olan filmin başrollerini Şahan Gökbakar, Nurullah Çelebi , Somer Karvan , Furkan Bayraktar ve Ayhan Taş paylaşıyorlar.

Recep İvedik'in hayatı kendisine gelen bir davet ile bambaşka bir hal alır. Davet ile Recep İvedik, kuru fasulye festivaline çağırılmaktadır. Daveti memnuniyetle karşılayan Recep, arkadaşı Nurullah'ı da yanına alarak Konya'ya doğru yola koyulur. Daha yolculuğa başlar başlamaz türlü talihsizlikler yaşayan ikili, yolculuğun sonunda kendilerini Konya yerine Kenya'da bulur. Seyahat acentesinin hatası sonucu Kenya'ya gelen Recep ve Nurullah, Türkiye'ye geri dönmenin yolunu arar. Bilmedikleri bir coğrafyada bulunan Recep ile Nurullah, kendilerini birden iki düşman yerli kabilenin arasında bulur. Kendisine has yöntemlerle içinde bulunduğu vahşi dünyada ayakta kalmaya çalışan Recep'in başına bu süreçte birbirinden ilginç olaylar gelir.


5- Yaralı Keklik

Yönetmen koltuğunda Taner Tunç 'un oturduğu ve senaryosunu Hakan C. Yazıcı 'nın kaleme aldığı 'Yaralı Keklik' filminin başrollerini Alper Pehlivan , İbrahim Kalkan , Dilek Canbay , Emir Öner , Hüseyin Erkanlı ve Mustafa Tekin paylaşıyor.

Veysel, hasta olan kız kardeşi ile yakından ilgilenen, onu mutlu etmek için çabalayan küçük bir çocuktur. Bir gün dedesi ile köyde dolaşan Veysel, yaralı bir keklik bulur. Veysel, keklik ile ilgilenebilmek için onu alarak eve götürür. Yaralı kekliğin haline üzülen Veysel’in kız kardeşi, ağabeyinden bir söz vermesini ister. Veysel, kardeşinin isteği üzerine kekliği iyileştirip salmak için söz verir. Bu sırada küçük kızın durumu iyice ağırlaşınca hastaneye kaldırılır. Kardeşinin iyileşip geleceği günü bekleyen Veysel, bu sırada kardeşine verdiği sözü tutmak için harekete geçer.