Vizyonda bu hafta!

Bu hafta sinemalarda Türk sinemasından esintiler çoğunlukta.


Dokuz yeni filmin vizyona girdiği sinema haftasında toplam 5 Türk filmi var. Komedi, dram, korku, animasyon türünden filmler sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor.

 

 

Nuh Tepesi

Yıllardır çektiği kısa filmlerle yerli ve yabancı film festivallerinde boy gösteren sinemacı Cenk Ertürk ’ün, ilk uzun metrajlı filmi Nuh Tepesi bu hafta vizyondaki yerini alıyor. Tribeca Film Festivali’nde yarışan film, En İyi Kurmaca Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo ödülleriyle Türkiye’ye döndü. Robert De Niro ’nun kurucularından olduğu Tribeca Film Festivali’nden En İyi Senaryo ödülünü alan filmin senaryosunda da Cenk Ertürk’ün imzası bulunuyor.

Filmin başrolünde Emmy Ödüllü Haluk Bilginer , Ali Atay, Hande Doğandemir ve Mehmet Özgür gibi isimler var. 

Hayatta bir türlü dikiş tutturamamış olan Ömer, eşi Elif’le ayrılmanın eşiğindedir. Bu zor günlerde yıllar önce, onu ve annesini terk eden ve Paris’te yaşamaya başlayan babası İbrahim ortaya çıkar. Babası ağır hastadır ve köyüne dönmek istemektedir. Köyüe döndüğün vefat eden babasının bir vasiyete ortaya çıkar. Babasının vasiyetini yerine getirmeye çalışan Ömer'in hikayesi burada başlıyor. Ömer'in babası ölümünün ardından Nuh Tepesi'ndeki bir ağacın altında gömülmek gibi bir vasiyet bırakmıştır. Babasının bu vasiyetine tüm köylüler ağacın Hz. Nuh tarafından dikildiği ve kutsal olduğu gerekçesiyle büyük bir öfkeyle yaklaşırlar. Halbuki Ömer'in babasının altında gömülmek istediği ağacı, 50 yıl önce yine kendisi dikmiştir. Kasabalıların elinden kutsal bölgelerini alacak olan Ömer'in kasabalılarla yüzleşmesi gerekmektedir.

 

Mendilim Kekik Kokuyor

Tarihi bir dramı ele alan filmin oyuncu kadrosunda Mehmet Çevik , Wilma Elles , Çetin Büyükakın , Devrim Yakut ve Hakan Devrim Göztepe gibi isimler yer alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Hüseyin Özden ve Hakan Kurşun oturuyor.

Anadolu'da bir kasabada yaşayan Hasan ile amcasının oğlu Yusuf, Elif adında bir kadına aşık olur. Elif'in gönlü de iki adamdan birine düşer ama bunun kim olduğunu kimseye belli etmez. Tam da bu sırada eli silah tutan tüm erkekler Çanakkale Cephesi'ne çağırılır. Cepheye gitmeden önce Elif'e açılmak isteyen Yusuf, genç kadına Hasan'ın başkasını sevdiğini belirterek ilanı aşk eder ve Elif'in Hasan için işlediği kekik kokulu mendili gizlice alır. Cepheye doğru yola koyulan Yusuf, Hasan ve diğer gönüllüler, İstanbullu Eftal ile birlikte keşfe çıkan Karagöz Oynatıcısı Rüstem Çavuş ile karşılaşır. Bu sırada Anzak'ta meydana gelen saldırı sonucu gönüllülerden bir kısmı ölürken Hasan, Yusuf, Çopur, Rüstem Çavuş ve İstanbullu Eftal esir kampına götürülür.

 

Seberg 

Haftanın bir  diğer dram / biyografi filmi ise; Seberg.  Fransız Oyuncu Jean Seberg ’in hayatını anlatan filmin başrol oyuncusu Kristen Stewart . Benedict Andrews yönetmenliğinde çekilen filmin senaristleri Joe Shrapnel ve Anna Waterhouse olarak karşımıza çıkıyor. Oyuncu kadrosunda Kristen Stewart’a Yvan Attal , Jack O'Connell , Margaret Qualley , Colm MeaneyZazie Beetz ve Stephen Root eşlik ediyor.  

Film ilk olarak 76. Venedik Film Festivali’nde gösterildi. Toronto ve Londra gibi önemli festivalleri ziyaret etti.

Seberg, 1960’ların sonunda insan hakları aktivisti Hakim Jamal ile yaşadığı politik ve romantik ilişki sebebiyle FBI tarafından hedef alınan, Fransız Yeni Dalgası’nın sevilen yüzü ve Serseri Aşıklar’ın yıldızı Jean Seberg’in çarpıcı hikayesini anlatıyor.

 

Zengo 

Şahan Gökbakar ’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan filmin senaryosu ve Yasemin Sakallıoğlu tarafından yazıldı. Aynı zamanda başrol oyuncusu olarak da göreceğimiz Sakallıoğlu’na filmde Dilşah Demir , Semih Varol ve Ece İrtem eşlik ediyor. Sosyal medyada farklı tiplemelerle video çeken Yasemin Sakallıoğlu’nun ilk başrol deneyimi olan film, senenin en çok beklenen komedi filmlerinden biriydi ve bu hafta sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor.

Film ünlü bir modacı olmak isteyen Zerrin Civançınar’ın başından geçen olaylara odaklanıyor. Yaşadığı mahallenin kentsel dönüşüme girmesi ile kendini mahalle yaşamına uzak lüks bir hayatın içinde bulur. Fakat eski mahallesinden de uzaklaşmaz. Eski komşularına kendi tasarımlarını giydirir ve günlerde yarışma düzenler. Bu şekilde modaya ilgisi daha da artmışken başına talihsiz bir olay gelir. Hazırladığı tasarımların başka bir modacı tarafından çalınması üzerine binbir türlü dertle boğuşmaya başlayan Zengo, istediği defileye katılabilecek mi?    

 

Tamircikler Robotçuklara Karşı / Fixies vs Crabots

Haftanın çocuk animasyon filmi olan Tamircikler Robotçuklara Karşı'nın yönetmenliğini Oleg Uzhinov, Ivan Pshonkin ve Basil Bedoshvili üstleniyor. 

Profesör Eugenius’un kendisi gibi başarılı bir mucit olan okuldan arkadaşı Erika ile karşılaşması, hem kendisi hem de Tamircikler için büyük bir tehlike oluşturur. Eugenius’un yıllardır görmediği Erika, kendisine Tamirciklerden daha kuvvetli ve hızlı olan Robotçuklar adını verdiği minik yardımcılar üretmiştir. Üstelik Robotçuklar ve Tamircikler arasında bir yarışma planlanmıştır. Tamircikler’in yarışmayı kaybetmesi durumunda Erika, onların varlığını tüm dünyaya açıklayacaktır. Profesör ve Tamircikler, kendileri için büyük bir tehlike oluşturan bu yarışı kazanabilmek için zorlu bir mücadeleye girişir. 

 

Hayal Adası / Fantasy Island

Jeff Wadlow ’un yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrolünde Michael Peña ve Jimmy O. Yang yer alıyor.

Eğlenmek için bir adaya giden bir grup insanın yaşadıklarına odaklanan film, gizemli olaylarla komik bir macera deneyimi sunuyor. Bir grup insan, gönüllerince eğlenecekleri, hayallerindeki birçok şeyi gerçekleştirebilecekleri Fantasy Island’a gider. Gizemli bir adam olan Bay Roarke, tatil köyüne gelen şanslı misafirlerinin en gizli hayallerini gerçeğe dönüştürmeyi vaat eder. Fakat adada onları bekleyen düşlediklerinden oldukça farklıdır. Karanlık temalar ve doğaüstü olaylarla karşı karşıya kalan insanlar, hayatta kalabilmek için zorlu bir mücadele vermek zorunda kalır. 

 

Yokuş Aşağı / Downhill

Ruben Östlund imzalı İsveç yapımı komedi filmi Force Majeure'ın Amerika uyarlaması olan Downhill'in yönetmenliğini Nat Faxon ve Jim Rash üstleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda  Will Ferrell , Julia Louis-Dreyfus , Miranda Otto gibi önemli isimler bulunuyor.

Evli bir çift, çocukları ile birlikte Alp Dağlarına kayak tatiline gider. Ancak burada yaşamlarını yeniden gözden geçirmelerine neden olan olaylarla karşı karşıya kalırlar. Tatil sırasında üzerlerine düşen bir çığın ardından birbirlerine olan tepkilerini ölçen ailede, Pete'in diğer aile üyelerinin ölüp ölmemesiyle ilgilenmediği fark edilir. Bunun üzerine ailesi, Pete'den uzaklaşmaya başlar.

 

Sabit Kanca: Son Soru

Sabit Kanca serisinin üçüncü filminin yönetmen koltuğunda Nuri Yıldız oturuyor. Senaryosunda Bilal Akçay 'ın imzası bulunan filmde başrollerde İsmail Baki Tuncer , Zerrin Sümer , Fırat Sobutay , Metin Yıldız , Barbaros Dikmen ve Murat Özsoy yer alıyorlar.

Sabit Kanca, sürekli yarışmalara katılan ve verdiği cevaplarla fenomen haline gelen bir adamdır. Ancak hafıza kaybı yaşayan Kanca artık yarışmalara katılmamaya karar verir. Kanca'nın hayattaki tek amacı, kendisinin sebep olduğunu düşündüğü kaza sonucu tekerlik sandalyeye bağlı olan Zeki'yi iyileştirebilmektir. Zeki için elinden ne gelirse yapmaya hazır olan Sabit Kanca, bu süreçte kurtulmak istediği geçmişinden uzaklaşamaz. Bilmediği bir düşmanla karşı karşıya kalan Sabit Kanca, sevdiklerini kurtarabilmek için yeniden bilgisini kullanmak zorunda kalır.

 

El Deccur

Korku türündeki 'Deccur' filmi Pars Medya ve Suare Film yapımıdır. Filmin yönetmen koltuğunda, 'Şeytan-i İnş' filminin de yönetmenliğini üstlenen Gökhan Arı oturuyor. Oyuncu kadrosunda Fatih Kınacı , Aybars Mengi , İsmail Ülgey gibi isimler bulunuyor.

Bir grup arkeoloji öğrencisi, öğretmenleri ile birlikte kazı yapmak için yola koyulur. Daha önceden belirledikleri bir bölgeye giden ekip, oldukça heyecanlıdır. Herkes keyifle kazı için çalışmaya başlar. Kısa süre sonra ekipten bir öğrencinin kazı sırasında tılsımlı bir obje bulması, hepsinin hayatının alt üst olmasına neden olur. Ekibin mutluluğu gecenin çökmesiyle birlikte yerini korkuya bırakır. Gece olmasıyla birlikte Deccur ile yüzleşmek zorunda kalan 7 kişilik gurubun kurtulmasının tek yolu sabah olmasıdır...