Vizyonda bu hafta!

Türkiye sinemalarında bu hafta 3'ü yerli olmak üzere 10 film vizyona girdi.


Türkiye sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli ve 1'i animasyon olmak üzere toplam 9 yeni film vizyona girdi. 1995 yılı yapımı Ölü Adam filminin tekrar vizyona gireceği haftada Başrollerini Sylvester Stallone ve Dave Bautista 'nın paylaştığı Kaçış Planı 3 filminin öne çıkması beklenirken, Azeri yönetmen Rec Revan 'ın yönetmenliğini üstlendiği Azerbaycan-Türkiye ortak yapımı korku-gerilim filmi Kıyamet Deneyi: Aporia filmi de değişik senaryosuyla adından söz ettireceğe benziyor.

İşte haftanın filmleri:

Amerikan Soygunu / American Animals

Bart Layton 'un yazıp yönettiği biyografik-suç-drama temalı filmin başrollerini Evan Peters , Blake Jenner , Barry Keoghan , Jared Abrahamson ve Ann Dowd paylaşıyorlar.

Sıradan yaşamlar süren dört genç, Amerika tarihindeki en büyük sanat hırsızlıklarından birini gerçekleştirmeye karar verir. Fakat hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve bu soygun denemesinin hayatlarına ne getireceği konusunda gençlerin aklında soru işaretleri oluşur.

 

Arkadaşımın Aşkı / Amoureux de ma femme

Başrollerini Daniel Auteuil , Gérard Depardieu , Sandrine Kiberlain , Adriana Ugarte ve Eva Chico 'nun paylaştığı filmi yönetmen koltuğunda aynı zamanda başrol oyuncusu da olan Daniel Auteuil otururken, senaryoda ise Florian Zeller 'in imzası bulunuyor.

Mutlu ve huzurlu bir evliliği olan Daniel editör, eşi Isabelle ise bir lisede öğretmendir. Ellili yaşlarını süren Daniel’in hayatı, yıllardır görmediği bir arkadaşı Patrick'le karşılaşmasıyla bambaşka bir hal alır. Bu güzel tesadüfü bir akşam yemeği ile taçlandırmak isteyen Daniel, Patrick’i evine yemeğe davet eder. Daveti memnuniyetle kabul eden Patrick, yemeğe henüz 30’lu yaşlarında olan yeni kız arkadaşı ile katılır. Yeni misafiri karşısında gören Daniel, adeta büyülenir. Daniel, arkadaşının sevgilisinden ne kadar heyecanlandığını anlayacak kadar kendisini iyi tanıyan İsabelle’in yanında, genç kadınla ilgili hayaller kurmaya başlar ve kendisini büyük bir maceranın içine atar.


Astronot Willy: Macera Gezgini / Terra Willy: Planète inconnue

Haftanın tek animasyon filmi Astronot Willy'nin yönetmen koltuğunda Eric Tosti otururken senaryoda ise yönetmenle birlikte David Alaux 'nun imzası var.

Ailesi ile birlikte uzayda seyahat eden Willy, uzay gemisinde yaşanan bir sorun sonucu ailesinden ayrılmak zorunda kalır. Willy, uzay gemisinin kapsülü ile vahşi ve keşfedilmemiş bir gezegene iniş yapar. Hem gezegeni bilmemesi hem de ailesinin yanında olmamasından dolayı ne yapacağını bilemeyen Willy’ye, bir hayatta kalma robotu olan Buck yardımcı olur. Bu vahşi gezegenden kurtarılmayı bekleyen Willy, bu süreçte zorlu bir maceranın içerisine sürüklenir.


Cin Deresi 'Müsfer'

İlker Tunçay 'ın yazıp yönettiği korku filminin başrollerinde Duran Gebeş , Gülçin Yıldız , Bora Altınışık , Sude Akarsu ve Kenan Balık yer alıyorlar.

Uluslararası büyük bir şirket bir yarışma düzenlemiştir. Şirket gruplardan tespit edilememiş arkeolojik kalıntıları tespit ederek büyük bir sunum hazırlamalarını ister. Grubun üyelerinden Arda ekibini çocukluğunu geçirdiği ancak ayrılmak zorunda kaldığı yaklaşık 600 yıllık tarihi olan Bağırganlı Köyü’ne götürür. Ekip Osmanlı zamanından kalma kaya limanı için Çakal Tepesi’ndeki dar geçitlerden geçmek zorundadır. Ardanın yaptığı bazı uyarılara rağmen, Murat hiç yapmaması gereken bir hata yapar. O hatanın bedeli için Arda, Defne ve Sude’nin Cin Deresi’ni geçmeleri gerekecektir. Ancak bu kolay olmayacaktır çünkü o yol, en tehlikeli cin kabilelerinden olan Müsfer cinlerinin yolu değil evidir.


Colette

Wash Westmoreland ve Richard Glatzer 'in kaleme aldığı filmin yönetmen koltuğunda Wash Westmoreland oturuyor. Başroller ise Keira Knightley , Dominic West , Eleanor Tomlinson , Denise Gough ve Shannon Tarbet yer alıyor.

Karizmatik Parisli yazar Henry Gauthier-Villars ile evlendikten sonra Sidonie-Gabrielle Colette, Fransa'nın kırsal kesimlerindeki hayatını, yaratıcı yeteneklerinin kıvılcımlandığı Paris şehrine taşınmak için terk eder. Willy mahlasıyla tanınan kocası, kendi isminde yayınlanacak bir romanın gizli yazarı olarak Colette'i kullanmaya başlar. Çalışmaları büyük başarılar elde ettiğinde, Colette, kocasının ona dayattığı edebi ve mecazi sınırlardan kurtulmaya çalışmaya başlar. Artık kendi adına yazmanın ve yazdıklarını sahiplenerek topluma meydan okumanın zamanı gelmiştir.


Kaçış Planı 3 / Escape Plan: The Extractors

Yönetmenliğini John Herzfeld 'in yaptığı, senaryosunu ise yönetmen Herzfeld'le birlikte Miles Chapman 'ın kaleme aldığı filmin başrollerinde Sylvester Stallone ve Dave Bautista yer alıyor. İkiliye diğer rollerde 50 Cent, Jin Zhang ve Jaime King eşlik ediyorlar.

Hong Kong temelli bir teknoloji güvenlik şirketinin uzmanlığı yürüten bir adamın kızı kaçırılmıştır. Standart bir fidye isteme durumu gibi görünmektedir. Kızın sağ salim geri getirilmesi için güvenlik uzmanı Ray Breslin ve ekibinin yardımına başvurulur. Breslin ve ekibi kaçırılma hakkında daha derine indikçe suçluların eski düşmanlarından birinin acımasız oğlu olduğunu keşfederler. Kaçırılan kızın, 'Şeytan'ın İstasyonu' olarak bilinen, devasa ve zorlu bir Letonya hapishanesinden kurtarılması gerekmektedir. Ancak ekip işi aldıktan sonra Breslin'in kız arkadaşı da kaçırılıp aynı hapishaneye götürülür. Şimdi Breslin ve ekibi sadist düşmanlarıyla yüzleşmek ve zaman dolmadan rehineleri kurtarmak için ölümcül bir kurtarma görevine girişmelidir.


Kıyamet Deneyi: Aporia

Ünlü Azeri yönetmen Rec Revan'ın yönettiğive senaryosunu kaleme aldığı filmin başrollerini Aysel Yusubova , Parviz Ismayilov , Mubariz Samadov , Rahim Gojayev ve Lala Mammad paylaşıyorlar.

Bilinmeyen bir grup tarafından esir alınan kasaba sakinleri üzerinde yapılan deneyler, bir felaketler zincirinin de başlangıcı olacaktır. Başarısız olan deneklerin kasaba dışında infaz edilmesine karar veren grubun elinden kurtulan Arvin ve Ejla, dağların ardında bir çukurda saklanmayı başarırlar. Ölümden kurtulduklarını düşünen çiftin saklandıkları çukur, gün geçtikçe onlar için bir mezara dönüşecektir.


Ölü Adam / Dead Man

Jim Jarmusch 'un yönettiği ve senaristliğini üstlendiği 1995 yılı yapımı Ölü Adam filminin başrollerinde Johnny Depp , Gary Farmer , Crispin Glover , Michael Wincott ve Gabriel Byrne yer alıyor.

1800'lü yıllarda hayatta önemli bir şeye sahip olmayan ve son derece sıradan bir yaşam süren William Blake isimli bir genç, farklı bir deneyim yaşamak adına yaşadığı toprakları terk edip, bilmediği bir yerde yeni bir hayata atılmaya karar verir. Çıktığı yolculuk ise onu hem fiziksel hem de ruhsal anlamda değiştirecek bir deneyimin başlangıcı olacaktır. Son derece kötü bir anında karşılaştığı 'Hiç Kimse' adındaki Amerikan yerlisi, Blake'in aynı isimdeki, ölmüş bir şair olan William Blake olduğuna inanır. 'Hiç Kimse' ile birlikte atılacağı bu yolculuk, William Blake'in sıradışı bir şekilde bambaşka bir insana dönüşmesine neden olur. 


Ölümcül Sular / Crawl

Alexandre Aja 'nın yönettiği ve Shawn Rasmussen , Michael Rasmussen 'in senaryosunu kaleme aldığı korku filmi Ölümcül Sular'ın başrollerini Kaya Scodelario , Barry Pepper , Ross Anderson , Morfydd Clark ve Ami Metcalf paylaşıyorlar.

Ölümcül Sular, şiddetli bir kasırgaya karşı yaşam savaşı veren genç bir kadının hikayesini konu ediyor. Florida’da 5. kategorideki bir kasırga ile karşı karşıya kalan genç kadın, babasını kurtarmaya çalışırken kendisini su altında kalan bir evin içinde bulur. Evin içine hapsolan kadın, Florida'nın en vahşi ve korkulu avcılarına karşı kendini korumak için savaşmak zorundadır.


Yuvaya Dönüş

Birçok başarılı projeye imza atan usta yönetmen Hakan Kurşun 'un yönettiği ve Şeyda Delibaşı 'nın senaryosunu kaleme aldığı filmin başrollerini son yılların başarılı oyuncusu Furkan Palalı ve Türkiye'nin yetiştirdiği en ünlü perküsyon sanatçılarından biri olan Burhan Öçal paylaşıyor. İkiliye diğer rollerde ise uzun yıllardır Türkiye'de yaşayan Japon şarkıcı ve oyuncu Megumi Masaki , Ayten Uncuoğlu , Soner Türker eşlik ediyorlar.

1985 yılında çıkan İran-Irak Savaşı sırasında hayatları tehlikede olan 215 yolcu düzenlenen büyük bir operasyonla İran’dan Türkiye’ye getirilir. Türkiye'ye getirilen yolcuların arasında Keiko adında Japon bir genç kız da bulunmaktadır. Keiko, İran’da yaşadığı dönemde Türk Büyükelçiliği'nde görevli Üsteğmen Zafer ile büyük bir aşk yaşar. Ancak savaş onların yolunun ayrılmasına neden olur. Zafer, sevdiği kadının hayatını kurtarmak için onu Türkiye’ye gidecek olan uçağa yetiştirmeyi başarır. Ancak bilmediği çok önemli bir şey vardır; Keiko hamiledir. Keiko Türkiye’ye geldikten bir süre sonra kızı Yumi’yi dünyaya getirir. İran’dan ayrıldıktan sonra Zafer’den hiçbir haber alamayan genç kadın için hayat sadece kızından ibarettir. Anne kız birlikte geçirdiği 30 yılın ardından Keiko hayata veda eder. Ardından ise tüm gerçekleri anlattığı bir mektup bırakmıştır. Mektubu okuduktan sonra büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Yumi, babasından hesap sormak için onu bulmaya karar verir.